Laptop Açıldıktan 30 Saniye Sonra Kapanması

Mert A

Hectopat
Herkese merhaba, ailemin kullandığı laptopun harddiski bozulmuştu. Ben de gidip bir SSD aldım. Ben farklı şehirde olduğum için laptop yaklaşık 2 aydır dolapta duruyordu. Yeni döndüm, laptopu söktüm SSD’yi taktım. Bilgisayarın güç tuşuna bastığım zaman ASUS başlangıç görüntüsü yaklaşık 8-10 saniye sonra geliyor ve 15-20 saniye sonrasında ben ne yapıyor olursam olayım (BIOS ekranında ya da CD üzerinden Windows kurulum ekranında) bilgisayar birden kapanıyor. 2 ay önce böyle bir sorun yoktu yani sadece harddisk bozulduğu için açtığım gibi BIOS ekranı açılıyordu ve öyle kalıyordu.

Bu yeni SSD’yi takmadan önce tekrar açıp denemedim, takıp direk açtım ve böyle bir sorunla karşılaştım. Tekrar söküp SSD’yi çıkardım ama sonuç yine aynı. 30 saniye geçmeden bilgisayar kapanıyor. İnternette biraz araştırdım ve benzer bir sorunun termal macun değişimi ile çözüldüğünü gördüm. Sizce sorun ne ile alakalı olabilir? Ne yapmam gerekiyor?

Not: BIOS’ta RAM, SSD ve işlemci gözüküyor hiç birinde bir sorun yok.
Bilgisayar prize bağlı ya da değil kapanma süresi değişmiyor.
Yaklaşık 6-7 ay kadar önce üzerine 2 kere bol miktarda sıvı döküldü ama bir sorun olmadı ikisinde de çalışmaya devam etti.
İşlemciler gözükmese de laptopun içini de görsel olarak ekliyorum.

E9837E6F-61FF-4B7C-B24F-171221C0F367.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci soğutucusunda problem oluşmuş olabilir.
Çok teşekkür ederim cevabın için. Fan dönüyor onda bir sıkıntı yok ama termal macun değişimi yapmam gerekiyor olabilir. Bunun için de tüm parçalarını sökmem gerekecek. Bunu yapmam benim için uzun ve zahmetli olacak. Bu yüzden önce sorunla alakalı başka bir şey denememi söyleyen ya da bir öneride bulunan olur mu diye sormak istedim.

Sürekli olarak aynı sürede kapanıyorsa termal bir sorun olduğunu sanmam, başka bir sıkıntısı vardır.SSD'yi takarken söktüğün şeylerin üzerinden git, tam oturtamamış olabilirsin. Mesela üzerinden geçen flex kabloyu.
Teşekkür ederim cevabınız için. Denedim dediğiniz şeyi daha önce, SSD’yi tamamen çıkarıp soketi boş ta çalıştırdım ama yine sonuç aynı. Görselde gördüğünüz gibi kablo dışında bir şey etkilemiyor yuvayı. Kabloyu da sökmeden hallettim sorunu. Kablonun bağlı olduğu soketin vidasını çıkararak.

456FE858-0C96-46D4-BB85-BF4A885461D6.jpeg

Bir fişi ve bataryayı çıkartıp güç düğmesine 30 sn basılı tutup sonra açmayı dene. Gerçi benim fazla umudum yok. Kolay gelsin.
Yazdığınız şeyi sonradan daha net anlayıp mesajımı düzenledim, görmediyseniz eğer diye de şu an söylemek istedim. Son dediğinizi de yaptım ama sonuç aynı. Teşekkür ederim.

Ben eski bilgisayarımda Harddisk'i değişince bu sorunu yaşamıştım. Harddisk'in güç kablosunu bağlı tutarken diğer kablosunu söküp bilgisayarı açıyordum hemen boot menüye girip o format kısmının açılmasını sağlıyordum kapanmaya sebep olan sıkıntılı kısmı geçtikten sonra Harddiski tekrar bağlayıp format atıyordum ve düzeliyordu.
SSD'de nasıl olur bilmiyorum SSD'yi söküp boot menüye girdikten sonra tekrar takıp falan belki bir şeyler yapabilirsin bilemiyorum.
Son olarakta bataryayı sök sonra ramleri sök slotları değişebilirsen değiş tekrar açmayı dene başka bir şey düşünemiyorum şuan kolay gelsin.

Isınma mevcut mu? Ben direk bundan şüphe ettim. Sıvı döküldü demişsiniz. Ne dökülmüştü ve döküldükten sonra ne yapmıştınız? Bence BIOS çipinde bir kısa devre mevcut. Anakartın değişmesi gerekebilir bilginiz olsun.

Teşekkür ederim cevaplarınız ve ilginiz için.

Ben eski bilgisayarımda Harddisk'i değişince bu sorunu yaşamıştım. Harddisk'in güç kablosunu bağlı tutarken diğer kablosunu söküp bilgisayarı açıyordum hemen boot menüye girip o format kısmının açılmasını sağlıyordum kapanmaya sebep olan sıkıntılı kısmı geçtikten sonra Harddiski tekrar bağlayıp format atıyordum ve düzeliyordu.
SSD'de nasıl olur bilmiyorum SSD'yi söküp boot menüye girdikten sonra tekrar takıp falan belki bir şeyler yapabilirsin bilemiyorum.
Son olarakta bataryayı sök sonra ramleri sök slotları değişebilirsen değiş tekrar açmayı dene başka bir şey düşünemiyorum şuan kolay gelsin.
Açıkçası benim yaşadığım sorunda kapanmasına neden olan sıkıntılı bir kısım yok. BIOS’ta tüm parçalar gözüküyor bir sorun yok ama bilgisayar ne yapıyor olursam olayım, açıldıktan 30 saniye sonra kendini kapatıyor. BIOS’ta da olsam, CD ya da USB’den Windows kurulumunda da olsam, BOOT seçmeden siyah ekrana geçsem de, ne yaparsam yapayım 30 saniye gibi bir süre geçince direk kapanıyor.

Isınma mevcut mu? Ben direk bundan şüphe ettim. Sıvı döküldü demişsiniz. Ne dökülmüştü ve döküldükten sonra ne yapmıştınız? Bence BIOS çipinde bir kısa devre mevcut. Anakartın değişmesi gerekebilir bilginiz olsun.
Isınma mevcut mu emin değilim BIOS’tan göremiyorum. Ama 30 saniye de aşırı ısınma için kısa bir süre gibi geliyor ve mesela bilgisayarı açıyorum 30 saniye sonra kapanıyor, tekrar açınca yine 30 saniye kadar sonra kapanıyor. Eğer aşırı sıcaktan kapansa ikinci açışımda kapanma süresi zaten işlemci sıcak olduğu için kısalırdı diye düşünüyorum. 1 hafta arayla 2 kere doğrudan klavyesinin üzerine yaklaşık 20-25cl’lik bira döküldü ama bilgisayar zarar görmedi. Sıvı teması olduğu gibi bilgisayarı kapatıp kurutma işlemi uygulamıştım. İki sıvı teması sonrası da sorunsuz olarak çalışmaya devam etti. Zaten dediğim gibi bu olay olayı 6-7 ay kadar oldu. Bu olaydan sonra en az 4 ay (harddisk bozulana kadar) bilgisayar kullanıldı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı