Laptop açılırken güç kesiliyor

ErenTeke

Kilopat
Yer
İstanbul / Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
Merhabalar. Şöyle anlatayım olayı. Gece oyun oynarken bir anda kapandı bilgisayar. Kontrol etme amaçlı tekrar açtım beş dakikalığına ve sorun yoktu. İşlemcinin çok ısındığından dolayı sistemin kendini kapattığını düşündüm. Ancak dün sabah kalktığımda tekrar açamadım. Bir gün bekledim yine denedim ancak değişen bir şey yok. Güç düğmesine bastığımda güç ışığı bir saniye yanıp sönüyor ve kapanıyor sonra kendiliğinden bir kez daha açılmayı deneyip bir saniye sonra kapanıyor. Bu işlem sırasında çok kısa bir ses geliyor ancak ne fan çalışmaya başlıyor ne de ekrana herhangi bir görüntü geliyor. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? Laptopun bataryası bozuk ve bu yüzden doğrudan adaptöre bağlı kullanıyorum. Son günlerde ise birkaç defa elektrikler kesildi ve bu sırada laptop açıktı. Bu ani güç kesilmeleri bu sorunu tetiklemiş olabilir diye düşünüyorum.

Adaptör bozulmuş olabilir. Bende de aynısı olmuştu. Farklı adaptörde deneyip tekrar yazın.
Adaptörün voltaj değerini kontrol ettim, sorun yok gibi gözüküyor. 18,5V veriyor.

Basit bir entegre arızası da olabilir. İşlemciye reballing de yapılması gerekebilir. Adaptör de bozulmuş olabilir. En iyisi bir tamirciye gösterin.
Eğer basit bir işlem ile çözülecek bir sorun ise boş yere dünyanın parasını bayılmak istemiyorum.

Adaptörün voltaj değerini kontrol ettim, sorun yok gibi gözüküyor. 18, 5V veriyor.

Eğer basit bir işlem ile çözülecek bir sorun ise boş yere dünyanın parasını bayılmak istemiyorum.

Sorun basit bir entegre ise yapabilirsin ama reballing için özel makine gerekli. Zaten sorunun ne olduğunu tespit edebilmesi için tamirciye git önerisi yaptım.

Sorun basit bir entegre ise yapabilirsin ama reballing için özel makine gerekli. Zaten sorunun ne olduğunu tespit edebilmesi için tamirciye git önerisi yaptım.
Reballing işlemine gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer işlemcide bir sorun olsaydı ani kapanmadan sonra tekrar açılmazdı diye düşünüyorum. Tavsiyen için teşekkürler, sorun tespitini yapamazsam tamirciye gideceğim.

Ha bir de şunu ekleyeyim. Daha önceden de anakartın ekrana yakın olan kısmından, şarj soketinin olduğu yerin yakınlarından ince ve tiz cızırtıya benzer bir ses geliyordu.
Laptopun içini açıp temizledim iyice. Şunu fark ettim ki ramleri çıkartınca bilgisayar açılıyor fanlar da çalışmaya başlıyor. Fakat ram olmadığı için doğal olarak ekrana görüntü gelmiyor. Ramleri tek tek takarak ve slot kombinasyonlarını denedim. Hiçbir türlü olmadı. Sadece ramler takılı olmadığında açılıyor. Sizce ramlerin ikisi de bozuldu mu yoksa anakart üzerinde mi bir sıkıntı var?

Son düzenleme:
Reballing işlemine gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer işlemcide bir sorun olsaydı ani kapanmadan sonra tekrar açılmazdı diye düşünüyorum. Tavsiyen için teşekkürler, sorun tespitini yapamazsam tamirciye gideceğim.

Ha bir de şunu ekleyeyim. Daha önceden de anakartın ekrana yakın olan kısmından, şarj soketinin olduğu yerin yakınlarından ince ve tiz cızırtıya benzer bir ses geliyordu.
Laptopun içini açıp temizledim iyice. Şunu fark ettim ki ramleri çıkartınca bilgisayar açılıyor fanlar da çalışmaya başlıyor. Fakat ram olmadığı için doğal olarak ekrana görüntü gelmiyor. Ramleri tek tek takarak ve slot kombinasyonlarını denedim. Hiçbir türlü olmadı. Sadece ramler takılı olmadığında açılıyor. Sizce ramlerin ikisi de bozuldu mu yoksa anakart üzerinde mi bir sıkıntı var?
HP Pavilion laptopumda aynı sorundan muzdaribim batarya baya şişmişti ilk önce sürekli laptop çöküyordu sonra pc kendini açtı kapattı açtı kapattı şimdi ise gücü kesik veriyor ışıklar yanıp sönüyor ekran gelmiyor. Siz nasıl çözdünüz?

HP Pavilion laptopumda aynı sorundan muzdaribim batarya baya şişmişti ilk önce sürekli laptop çöküyordu sonra pc kendini açtı kapattı açtı kapattı şimdi ise gücü kesik veriyor ışıklar yanıp sönüyor ekran gelmiyor. Siz nasıl çözdünüz?
Şarj aletini değiştirdim, düzeldi.

Geri
Yukarı