Laptop adaptörleri de masaüstü PSU'lar gibi çalışır mı?

Biri pili sarj ederken diğeri sadece sistemi çalıştırıyor. PSU'da sistem 300W bile çekse sen 850W taktığın zaman 300W çekecektir.

Bir laptop düşün, 50W ile şarj oluyor. Sen gidip de buna 80W adaptör takarsan elbette ki bir sorun yaşarsın. Sonuçta bir pil var ve sen o pile alabileceginden daha fazla güç veriyorsun.
Şarj aletinden gelen enerji pile doğrudan aktarılmıyor. Anakart üzerinde ki devreler enerjiyi olması gerektiği gibi dağıtıyor. Eğer enerji pile doğrudan gitseydi pil için dediğiniz doğru olabilirdi ama Watt, Amper ve Volt kavramlarını gözardı ediyorsunuz. Eğer Volt doğruysa adaptör gereğinden fazla enerjiyi zaten veremez.
Evet

Akımı yüksek yolun çapı küçükse bildiğim kadarıyla yine zorlar.
Sorun şu ki devre zaten gereğinden fazla amperi çekmiyor.

Şarj aletinden gelen enerji pile doğrudan aktarılmıyor. Anakart üzerinde ki devreler enerjiyi olması gerektiği gibi dağıtıyor. Eğer enerji pile doğrudan gitseydi pil için dediğiniz doğru olabilirdi ama Watt, Amper ve Volt kavramlarını gözardı ediyorsunuz. Eğer Volt doğruysa adaptör gereğinden fazla enerjiyi zaten veremez.
Bende onu diyorum Adaptörden gelen güç anakart üzerinden dağılır.

Hayır yanılıyorsunuz işte örneğin 19V 4.7 A ve 19V 7A bu iki adaptörden biri ile çalışan bir laptop anakartına zarar vermese bile bataryaya zarar verir çünkü iş yükü(W) artıyor.

Hayır yanılıyorsunuz işte örneğin 19V 4.7 A ve 19V 7A bu iki adaptörden biri ile çalışan bir laptop anakartına zarar vermese bile bataryaya zarar verir çünkü iş yükü(W) artıyor.
Anlamadığın kısım şu bu yükler her zaman maksimum yük çekmez. Mesela 3 volt 10 amper ile bir ledi çalıştır sorun olmaz.

Adaptör cihaza gereğinden fazla amperi göndermiyor. Laptop yük çekmeye başladığı zaman adaptör gerekli amperi cihaza gönderiyor. Batarya belirli bir watt üzerinden şarj edilmeye ayarlı olduğu için adaptörden gelen yükün artmasına gerek kalmıyor. Çünkü çekebileceği maksimum değer zaten anakart tarafından belirleniyor. Sanki pil anakarttan bağımsız çalışıyormuş gibi bir yanılgınız var. İsterseniz yarın elinize 60W değerinde bir telefon şarj aleti alın ve telefona takın. Gayet düzgün bir şekilde şarj olduğunu göreceksiniz. Kullandığınız adaptörün amper değeri ne olursa olsun Volt değeri olması gerektiği düzeydeyse ne pile zarar verir ne de anakarta. İhtiyacı olan amperden daha fazlasını çekemez. Tekrar söylüyorum pile giden enerji anakartın kontrolünde ve bu değer zaten belirlenmiş.

Biri pili sarj ederken diğeri sadece sistemi çalıştırıyor. PSU'da sistem 300W bile çekse sen 850W taktığın zaman 300W çekecektir.

Bir laptop düşün, 50W ile şarj oluyor. Sen gidip de buna 80W adaptör takarsan elbette ki bir sorun yaşarsın. Sonuçta bir pil var ve sen o pile alabileceginden daha fazla güç veriyorsun.
Uzun süredir forumda sizin kadar az bilip kendinden bu kadar emin olan kimseyi görmemiştim.

Arkadaşlar basit düşünür müsünüz lütfen :D. Telefon ve laptop aynı mantıkta çalışır. Siz max 5 Watt ile şarj olan bir telefona 25 Watt hızlı şarj aleti takarsanız o 25 Watt'ı çekmez. Her laptoplarda bana ne takarsan onu çekerim kafasında çalışan cihazlar değil. Hepsinin kendine göre çekeceği bir güç var. Yükte max 65 Watt çeken bir laptopa 70 Watt şarj cihazı bağlarsanız gayet güzel çalışır.

Ben baktım arkadaşlar. adaptörden çıkıp pile giden W'ı pil kendi ayarlayıp kendi INPUT'unu gönderiyor anakarta.

Geri
Yukarı