Laptop adaptörü Volt, watt ve amper farkı ne kadar önemli?

Xalmares

Decapat
Daha fazla  
Selam, bugün kullandığım laptopın şarj adaptörünün bozulduğunu fark ettim. Ayrıca bataryasız kullanıyorum bilgisayarı.
Yeni bir tane almayı düsünüyorum. Fakat benim icin ne kadar ucuza çözersem o kadar iyi.
Bildiğim kadarıyla amperin pek bir önemi yok, watt ve Volt'ta pek bilgim yok. Bozulan adaptör 19Volt 90watt. Şimdi daha düşük veya daha yüksek değerlerde bir adaptör alırsam bu cihazı ne kadar etkiler bunu merak ediyorum. Dediğim gibi bilgisayar eski. Ona göre yanıt verirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek Volt alırsanız anakart zarar görebilir, düşük volt ise şarj etmez ve yine zarar verebilir.
Yüksek Amper alırsanız bir sıkıntı olmaz, bilgisayar ihtiyacı kadarını çeker. Düşük Amper ise bilgisayarın performansını etkiler ve adaptör ısınıp arızalanabilir.
Watt ise Volt ve Amper'in çarpımıdır. Volt ve Amper'e göre değişiklik gösterir. Örneğin sizin adaptörünüz 19 Volt, 90 Watt, 4.7 Amper ediyor. Bu değerlerde bir adaptör almanız yararınıza olur.

Yüksek Volt alırsanız anakart zarar görebilir, düşük volt ise şarj etmez ve yine zarar verebilir.
Yüksek Amper alırsanız bir sıkıntı olmaz, bilgisayar ihtiyacı kadarını çeker. Düşük Amper ise bilgisayarın performansını etkiler ve adaptör ısınıp arızalanabilir.
Watt ise Volt ve Amper'in çarpımıdır. Volt ve Amper'e göre değişiklik gösterir. Örneğin sizin adaptörünüz 19 Volt, 90 Watt, 4.7 Amper ediyor. Bu değerlerde bir adaptör almanız yararınıza olur.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı