Laptop anakartı değiştirilebilir mi?

Bütçe
7000

Utku Bastık

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumu alalı uzun süre oldu ve artık yavaşlamaya başladı. Yeni laptop veya bilgisayar alacak bütçem olmadığı için laptopumun anakartini değiştirmek istiyorum. Bunu yapabilir miyim veya başka bir şekilde güçlendirme ihtimalim var mı?

Laptop anakartı değişebilir fakat tek tip ise yani zamanında farklı opsiyon ile satılmayan bir ürün ise boşu boşuna para harcamış olursunuz. Anakart değiştirmek laptop güçlendirmez donanım farklılığı olmadığı sürece.

Eğer ki aynı kasaya sahip yüksek bir modeli varsa anakart değişimi mümkündür. Mesela Acer VN7-791G modelinin i5-4210H işlemcili olan modeline VN7-792G i7-6700HQ işlemcili anakartı takıp çalıştırabiliyorsunuz. Kullandığınız laptopun modeline bakmak gerek.

Laptopumu alalı uzun süre oldu ve artık yavaşlamaya başladı. Yeni laptop veya bilgisayar alacak bütçem olmadığı için laptopumun anakartini değiştirmek istiyorum. Bunu yapabilir miyim veya başka bir şekilde güçlendirme ihtimalim var mı?

Anakartın hıza pek etkisi yok RAM arttır ve M.2 SSD tak hızlanır.

Anakartın değişmez de bilgisayarını bir belirtirsen belki başka şekilde yardımcı olunur.
Lenovo IdeaPad L340 hocam

Eğer ki aynı kasaya sahip yüksek bir modeli varsa anakart değişimi mümkündür. Mesela Acer VN7-791G modelinin i5-4210H işlemcili olan modeline VN7-792G i7-6700HQ işlemcili anakartı takıp çalıştırabiliyorsunuz. Kullandığınız laptopun modeline bakmak gerek.

Lenovo IdeaPad L340 modeli hocam dediginiz gibi ayni modelin daha üst model anakartlarina baktim uymama durumu olmaz degilmi

Lenovo IdeaPad L340 modeli hocam dediginiz gibi ayni modelin daha üst model anakartlarina baktim uymama durumu olmaz degilmi

L340 için kullanılabilecek anakartlar L340'a ait olmalı. Başka bir anakart alternatif modeli bildiğim kadarıyla yok. I5-I7 işlemcili seçenekleri bulunan anakartlar AliExpress'te mevcut olması lazım. L340-xxxxx olarak modele bakmak gerekiyor. Örnek paylaştım:

Paylaştığınız anakartın modeli ile size atmış olduğum model arasında fark var. Dediğim gibi laptopunuzun altındaki kasa etiketine göre arama yapın. L340-XXXXX olarak 5 haneli X'lerin yerine gelen modelleri inceleyin. Eğer ki uyumluysa bahsettiğiniz anakart uyumlu olabilir. L340'ın bile kendi alt modelleri var. Farklı anakart serileri birbiriyle direkt olarak uyumlu değil.

Geri
Yukarı