Laptop Bakımı Nasıl Yapılır?

SMOKEALOT

Hectopat
Selam, Technopatın değerli üyeleri. 2013 senesinin Ekim Ayı'nda MSI GE60 0ND model laptobu satın aldım. Ancak aldığım günden bu zamana kadar hiçbir bakım yaptırmadım. Çok şükür performans olarak bir kayıp göstermedi. Saatlerce oyun oynamama rağmen soğutması iyi çalışıyor. Ama başına bir bela gelmeden önlemimi geç de olsa almalıyım. Donanımsal ve yazılımsal olarak yapılması gerekenleri adım adım belirtirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle eğer size uygunsa format atıp bir miktar performans artışı sağlayabilirsiniz, SSD takmayı düşünürseniz kayda değer bir performans artışı da olur, bunlar opsiyonel. Servise gönderip kasa temizliği ve termal macun yenilemesi isteyiniz. Kendiniz yaparsanız cihazınız garanti dışı kalacaktır. Sonrasında bios ve firmware update'i yapmanız da varsa bazı sorunları halledecektir. Bunun için çeşitli rehberler var, MSI da yazılım desteği çok iyi bir firma, rehberlerdeki adımları takip ederseniz bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Garantisi bitmediyse götürün. Garantisi bittiyse de gözünüze laptop'u açmak korkunç gelmesin. Son derece basit ve keyifli bir iş aslında. Kendime güvenemiyorum diyorsanız tabi yine hiç bulaşmamakta fayda var.

Öncelikle eğer size uygunsa format atıp bir miktar performans artışı sağlayabilirsiniz, SSD takmayı düşünürseniz kayda değer bir performans artışı da olur, bunlar opsiyonel. Servise gönderip kasa temizliği ve termal macun yenilemesi isteyiniz. Kendiniz yaparsanız cihazınız garanti dışı kalacaktır. Sonrasında bios ve firmware update'i yapmanız da varsa bazı sorunları halledecektir. Bunun için çeşitli rehberler var, MSI da yazılım desteği çok iyi bir firma, rehberlerdeki adımları takip ederseniz bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Cihazda Ssd zaten var. Ancak garantisi 2015'in ekim ayında bitti. Peki bu dedikleriniz takriben ne kadara mal olacaktır?

Garantisi bitmediyse götürün. Garantisi bittiyse de gözünüze laptop'u açmak korkunç gelmesin. Son derece basit ve keyifli bir iş aslında. Kendime güvenemiyorum diyorsanız tabi yine hiç bulaşmamakta fayda var.

Daha önce hiç denemedim. Açıkçası masraf çıkartmak istemiyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Bende MSI GE70 kullanıyorum. Birçok laptoba termal macun sürüp fan temizliğini yapmışımdır. Çok rahat şunu söyleyebilirim bakımı yapılması en kolay laptoplardan biri MSI. Şu video işine yarayabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende MSI GE70 kullanıyorum. Birçok laptoba termal macun sürüp fan temizliğini yapmışımdır. Çok rahat şunu söyleyebilirim bakımı yapılması en kolay laptoplardan biri MSI. Şu video işine yarayabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bundan sonraki süreçte ne yapmam gerektiğini de anlatsaydı belki cesaretlenip bir ara bunu denemek isteyebilirdim. Birde üflemeli kısmı saç kurutma makinesi gibi bir cihazla yaptıktan sonra süpürgeyle çeksek olmaz mı? İlla söylediği cihazla mı üfleyip çekmek gerekiyor?

Bu videoda fanı çıkarıp işlemci ve erkan kartı termal macun değiştiriyor. Fanı zaten o kadar sökünce üfleyerek bile temizlersin.

Termal macunun fiyatı kadar bir maliyet çıkar işte :) nasıl açıldığına internetten iyice bakın videolarına, bu arada benim GE62 laptopumun soğutucu plakası biraz kuvvet uygulayınca çıkıyordu, sendeki de muhtemelen öyledir vida bırakmamaya dikkat et ve hafifçe nazikçe çıkarmaya bak. Tavsiyem macunu nohutun yarısı kadar damlatıp yayma işlemini soğutucu plakaya bırakmanız, kartla felan yayıp sonra plakayı yerleştirirseniz hava boşluğu kalabilir belki. Ayrıca açarken ince ve kaliteli bir yıldız tornavida ile açarken bastırarak kapatırken de hafifçe çok sıkmadan vidaları döndürünüz, vidaların yalama olmasını istemezsiniz :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı