Laptop bataryası nasıl kullanılmalı?

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Laptopuma yeni batarya aldım gayet iyi çalışıyor. Fakat kafama takılan bir soru var ben örneğin film izledim pil azaldığında sarja taktım. Film izlerken şarj Full dolunca çıkarıp doldur boşalt şeklinde mi kullanmalıyım? Yoksa şarjda %100ken şarjdan sökmeden mi kullanmalıyım? Bataryayı uzun süre kullanmak istiyorum ömrünün çabuk bitmemesi için nasıl kullanmalıyım?

Merhaba. Laptopuma yeni batarya aldım gayet iyi çalışıyor. Fakat kafama takılan bir soru var ben örneğin film izledim pil azaldığında sarja taktım. Film izlerken şarj Full dolunca çıkarıp doldur boşalt şeklinde mi kullanmalıyım? Yoksa şarjda %100ken şarjdan sökmeden mi kullanmalıyım? Bataryayı uzun süre kullanmak istiyorum ömrünün çabuk bitmemesi için nasıl kullanmalıyım?
Günlük işlerinizi hallederken tam dolduğunda fişten çıkarmalı, oyun oynarken ise tam performans için fişte oynamalısınız.

Ben öyle kullanmadım, bilgisayar her daim şarja takılıydı. Bilgisayarım 3. yılını doldurduğunda pilim şişti. Fakat bu kullanımımdan dolayı değil, sanırım bilgisayarı sağa sola çok taşımaktan vs. idi. Eli ayağı öpülesi Monster da garantisi 1 yıl önce bitmiş bir bilgisayarın pilini ücretsiz bir şekilde değiştirdi.

Bence sürekli şarjda kullanmanızda bir sıkıntı olmayacaktır, hatta işlemcinizin turbo frekansına geçmesi için şarjda olması gerek aklınızda bulunsun.

Pile en çok zarar veren şey ısıdır. Bir de pili sık kullanmamaya çalışın. Belli bir döngü ömürleri var. Ayda 2 defa kullansanız yeterli. Yüzde 20'ye geldiğinde tekrar şarja takın. Ayrıca bios ayarlarında eğer pil yüzde 90'a geldiği zaman gücü kes modu varsa onu da açın. Pil 90'dan sonra şarj olmaz ama Windows 100 gibi görür. Dediklerimi yaparsanız piliniz uzun süre sağlığını korur ama dediğim gibi yüksek ısılara maruz kalırsa bu yaptıklarının hiçbiri anlam ifade etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı