Laptop BIOS'tan fan hızı ayarlanır mı?

emirhancopoglu

Decapat
Daha fazla  
Merhaba Monster Abra A5 v17.1 kullanıyorum. Durduk yere fanları hızlandırdığı için servise vermiştim. Sorunu düzeltip geri verdiler. Fanlarım artık kafasına göre çalışmıyordu. Servisten 2 hafta sonra yani dün Monster sürücü sayfasında Control Center için yeni bir sürücü geldiğini gördüm ve yükledim. Tekrardan fanlarım durduk yere hızlanmaya başladı. Silent moda aldığımda bir nebze rahatlıyor ses çıkarmıyor ancak servisten geldiğinde fanlarımın aşırı sessiz olduğunu görünce şu anki ses bile rahatsız ediyor. Kısaca BIOS'a girip oradan fan hızlarını ayarlamam mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Fan ayarlarını varsayılana getirip denediniz mi? Cihaz çok tozlu bir mekanda mı? Bazı Gaming laptopların alt muhafazası fazla açık oluyor soğutma için. Termal macun değişti mi?

Fan ayarlarını varsayılana getirip denediniz mi? Cihaz çok tozlu bir mekanda mı? Bazı Gaming laptopların alt muhafazası fazla açık oluyor soğutma için. Termal macun değişti mi?
Control Center'dan denemediğim bir şey kalmadı. Cihaz tozlu bir mekanda değil. Evet termal macun'da değişti.
Servisten aldığımda fan sesi ve hızları normaldi. Silent modda hiç bir ses duyamıyordum. Ancak dün Control Center sürümünü yükselttim 3.98'e daha sonra eskisi gibi olmasa da kendi kendine fan hızını ayarlıyor. Sorun şu stabilken bile nedense hızını 10 saniyeliğine arttırıyor daha sonra kendine geliyor. Tekrardan Control Center 3.55 sürümüne çektim ancak hala aynı.
Bios ayarlarından da fan seçeneklerini bulamadım.

Merhaba Monster Abra A5 v17.1 kullanıyorum. Durduk yere fanları hızlandırdığı için servise vermiştim. Sorunu düzeltip geri verdiler. Fanlarım artık kafasına göre çalışmıyordu. Servisten 2 hafta sonra yani dün Monster sürücü sayfasında Control Center için yeni bir sürücü geldiğini gördüm ve yükledim. Tekrardan fanlarım durduk yere hızlanmaya başladı. Silent moda aldığımda bir nebze rahatlıyor ses çıkarmıyor ancak servisten geldiğinde fanlarımın aşırı sessiz olduğunu görünce şu anki ses bile rahatsız ediyor. Kısaca BIOS'a girip oradan fan hızlarını ayarlamam mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Son BIOS'u yükle dost olmazsa başka bir şey soracağım sana.

Control Center'dan denemediğim bir şey kalmadı. Cihaz tozlu bir mekanda değil. Evet termal Macun'da değişti.
Servisten aldığımda fan sesi ve hızları normaldi. Silent modda hiçbir ses duyamıyordum. Ancak dün Control Center sürümünü yükselttim 3.98'e daha sonra eskisi gibi olmasa da kendi kendine fan hızını ayarlıyor. Sorun şu stabilken bile nedense hızını 10 saniyeliğine arttırıyor daha sonra kendine geliyor. Tekrardan Control Center 3.55 sürümüne çektim ancak hala aynı.
BIOS ayarlarından da fan seçeneklerini bulamadım.

Advance menüde olması lazım fan ayarları yoksa harici bir yazılım ile Custom ayar girmeyi dene ama öncelikle değiştirdiğin ayarları stok ayara çek.

Hayır servis ec ve BIOS güncelledi. Kurcalamadım hiçbir şekilde.
Sorunum dün Control Center sürümünü yükselttiğimde başladı.

Control Center uygulamasıyla birlikte programın kayıt girdisinide silerek tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.

Advance menüde olması lazım fan ayarları yoksa harici bir yazılım ile Custom ayar girmeyi dene ama öncelikle değiştirdiğin ayarları stok ayara çek.

Control Center uygulamasıyla birlikte programın kayıt girdisinide silerek tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.
Advance menüde fan ile alakalı hiç bir şey bulamadım. Control Center'da stok ayarlara çektim.
Kayıt girdisine girip nasıl sileceğim.

Geri
Yukarı