Laptop boşta sıcaklık değerleri nasıl?

Oyun değerleri de normal. İşlemci sıcaklığının 94 derece olması da normal. Genel olarak sıcak ancak laptop açısından değerlendirecek olursak normal. Soğutması çok iyi laptoplar da bile 90 dereceyi geçebiliyor. Turbo frekansa tırmanmaya çalıştıkları için sürekli ısınıyorlar. 90 derece üzeri rahatsız ediyorsa undervolt yapabilirsiniz.
1628540959754.png

Undervolt işleminin nasıl olduğunu bilmiyorum o yüzden karıştırmak istemedim. 20 dk sadece işlemciyi teste soktum. 4.1 Ghz hızda 86 derecelerde kaldı hep.
Termal macun değişmesini genelde 6 ay -1 yıl arasında öneriyorlar. Eskimiştir herhalde. Nadir oynuyorsanız uzun vadede bir sorun olacağını sanmam.
1628541211925.png

İşlemci ve ekran kartını aynı anda teste soktum işlemci bu frekanslarda seyrediyor 4.2 olan max değerine çıkamıyor 4 bile olmuyor darboğaz denilen olay mı var acaba?

Eki Görüntüle 1133136

Undervolt işleminin nasıl olduğunu bilmiyorum o yüzden karıştırmak istemedim. 20 dk sadece işlemciyi teste soktum. 4.1 Ghz hızda 86 derecelerde kaldı hep.

Eki Görüntüle 1133140

İşlemci ve ekran kartını aynı anda teste soktum işlemci bu frekanslarda seyrediyor 4.2 olan max değerine çıkamıyor 4 bile olmuyor darboğaz denilen olay mı var acaba?
4000MHz ve üzerini genelde tek çekirdek görür. Bütün çekirdekler yük altına girdiğinde laptoplardaki işlemci frekansı ortalama 3200MHz'de çalışır. Herhangi bir sorun yok. MSI GE76 Raider gibi soğutma performansı muazzam laptop da bile işlemci 97 dereceyi görebiliyor. Mobil işlemciler her laptopta ısınır. Çünkü turbo frekansa çıkmaya çalışırlar. Bakılması gereken kısım frekanstır. Soğutması iyi laptoplarda işlemci frekansı daha yüksek çalışır.

Laptop soğutma performansı için ekran kartına bakılması gerekir. Ekran kartın oyunlarda 80 derece olması kötü değil ama iyi de değil. ''İyi soğutma'' diyebilmemiz için ekran kartın %99 yük altında 75 dereceyi geçmemesi gerekir.

Oyun içi sıcaklık değerleri görmek istiyorsanız MSI Afterburner'e vaya Capframex'e bakabilirsin.
Şöyle söyleyeyim belki siz daha iyi bilirsiniz değerler şu değerde valorantta gpu sanırım bu ekran ksrtı 68 maksimum cpu sanırım bu da işlemci 77-84 arası gidip geliyor nasıl sence

Oyun içi sıcaklık değerleri görmek istiyorsanız MSI Afterburner'e vaya Capframex'e bakabilirsin.
Msi after burn değerleri bu arada bu

Şöyle söyleyeyim belki siz daha iyi bilirsiniz değerler şu değerde valorantta gpu sanırım bu ekran ksrtı 68 maksimum cpu sanırım bu da işlemci 77-84 arası gidip geliyor nasıl sence

76-84 tam olarak bu değerler cpu da en extrem

76-84 tam olarak bu değerler cpu da en extrem
Bu arada çıkdırmak elde değil sorunum şu makina laptop alınalı 1.5 ay oluyor oğlum oynarken ekran gidiyor laptop gaming olduğu için klavye rgb bilirsiniz ekran kapkaranlık speaker kullanıyor hayvani bir cızırtı ardından ekran simsiyah ekranın tuşlar yanıyor tek yapabildiğimiz müdahale açma kapama tuşuna basılı tutup tekrar açmak ha bunu sürekli yapmıyor en son ilk aldığımızda 3-5 yaptı farklı oyunlarda birde bu gün yaptı bir kere ve bir gün önce nvdia güncelledim bu gün sinirle o açma kapamadan sonra tecnopattaki tüm test programlarını indirdim en ağır testleride yaptım birkere bile yapmadı sıtırmak üzereyim

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim belki siz daha iyi bilirsiniz değerler şu değerde Valorant'ta GPU sanırım bu ekran ksrtı 68 maksimum CPU sanırım bu da işlemci 77-84 arası gidip geliyor nasıl sence.

MSI Afterburner burn değerleri bu arada bu.

76-84 tam olarak bu değerler CPU da en extrem.

Ekran kartının sıcaklıkları fena değil. İşlemci için biraz yüksek. İşlemci modeli nedir?

i7 12. nesil 12700.

Ha siz laptop kullanıyorsunuz. Laptop için serin denenebilir oyun esnasında.

Bu arada çıldırmak elde değil sorunum şu makine laptop alınalı 1.5 ay oluyor oğlum oynarken ekran gidiyor laptop Gaming olduğu için klavye RGB bilirsiniz ekran kapkaranlık speaker kullanıyor hayvani bir cızırtı ardından ekran simsiyah ekranın tuşlar yanıyor tek yapabildiğimiz müdahale açma kapama tuşuna basılı tutup tekrar açmak ha bunu sürekli yapmıyor en son ilk aldığımızda 3-5 yaptı farklı oyunlarda bir de bugün yaptı bir kere ve bir gün önce NVIDIA güncelledim bugün sinirle o açma kapamadan sonra Technopat'taki tüm test programlarını indirdim en ağır testleride yaptım bir kere bile yapmadı sıtırmak üzereyim.

Yazılımsal sorun gibi geldi bana. DDU ile ekran kartının sürücüsünü kaldırın. En son sürümden bir öncekini yükleyebilirsiniz.
BIOS güncelleyin. Sorunu düzeltebilir.
O da olmadıysa Windows 11 yerine Windows 10 kurmayı deneyebilirsin. Bütün sürücülerini el ile yükleyin. Onun dışında başka fikrim gelmiyor. Laptoplara hakim değilim.

Deneyeceğim ilgilendiğin için teşekkür ediyorum iyi geceler saygılar

aklıma birşey geldi @Hououin Kyouma tahmin sadece şimdi biz sesi dandik bir speakerden alıyoruz enerjiyi usb üzerinden laptoptan değilde bir tane telefon başlığı takıp oradan veriyorum speakere acaba diyorum speakerin pc girişi kısa devre yapıyor olabilir mi hatta rgb mause pad ve laptobun altındaki soğutucunun elektiriğinide aynı şekilde prizden alıyorum bunlar herhangi bir etki yaparmıki 🤔🤔🤔

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı