Laptop çok yavaş açılıyor

Bilgisayarın temizliğini yaptır ve termal macun yenile. Çok fazla birşey tutmayacaktır bakım ücreti. 150-200 TL'ye 120 GB bir SSD taktırabilirsen çok iyi olur. Taktırmasan da bakım bilgisayarı rahatlatacaktır. Başka türlü cihazı hızlandıramazsın.

Çok yavaş açıldığı için bu sefer süre tuttum.
Güç tuşuna bastığım andan itibaren kilit ekranına gelene kadar 1.30 dakika sürüyor, kilit ekranından masaüstüne gelmesi 4 dakika, masaüstündeki uygulamaların logolarının hepsinin yüklenmesi ise 1 dakika sürüyor ve tabii daha bir uygulamaya tıklayınca direk açılmıyor ona da ayrı bir süre bekliyorum.
Görev yöneticisinde sürekli disk %100 oluyor, ama bu sabit bir şeyden değil. Kimi zaman Discord, Windows bir şeyler yüklüyor, bazen Java, bazen Adobe. Sürekli %100'den kurtulamıyorum bunu da 2.monitörden sürekli takip ediyorum.
Durum bu:

Eki Görüntüle 1119401

Şimdi öncelikle, laptopumda virüs yok. Bunu kesin olarak kimse söyleyemez ama tarayıcıdan hiçbir bilinmedik kaynaktan bir şey indirmedim. Hatta bilindik kaynaktan indirirken de VirusTotal ve şu karanlık temalı siteye taratıyorum adı aklıma gelmedi. Başta sürekli AVG %100 kullanıyor gözüküyordu, sonra AVG'yi sildim şimdi de farklı uygulamaların en ufak işlemi %100 gösteriyor.

Biliyorum hard disk gidici, ama internetten de SSD fiyatlarına baktım sonra işte laptop SSD'lerine falan baktım gerçekten çok yüksek fiyatları, gidip babama nasıl diyeyim eskiden 2 bin TL verdiği laptopa 500 TL'ye disk almamız gerektiğini. Ne yapmam gerek? (az önce? İşaretini koyduğumda laptop dondu o kadar yazıyı boşuna yazdım diye üzülmüştüm :( durum böyle)

Gereksiz dosyalar sürekli bilgisayarı meşgul ediyor. Kullanmadığın dosyaları ayarlar>depolama ayarları bölümünden yapabilirsin. Eğer olmazsa 8.1'e düşür ya da 128 GB bile olsa SSD kullan.

Geri
Yukarı