Laptop dahili ekran kartı yükseltmesi

Merhaba öncelikle forumda yeniyim. Geçen aylarda Lenovo Ideapad S145 Ryzen7 Vega10 laptop aldım. Oyun oynayan biriyim ve daha fazla performans almak istiyorum. Geçenlerde bir YouTube videosunda benim laptopuma RAM ekleyen birini gördüm RAM 12 GB'a çıkmıştı ve ekran kartına paylaşılan hafıza 4 GB olmuştu bende stok olarak 2 GB ekran kartı gözüküyor. Videodaki gibi RAM taksam ekran kartım 4 GB olur mu ve daha fazla performans alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı ekran kartları ihtiyaç halinde RAM'den destek alır. Ancak Ekran kartlarının kendine ait VRAM diye geçen rami vardır. Bunu dışarıdan normal RAM takviyesiyle çok etkilemek veya performansına çok büyük katkılar yapmak söz konusu değil. Elbette bilgisayarınızın RAM'ini yükseltmek oyun performansında etkili olacaktır ama çok büyük bir beklentiniz olmasın.

Bazı ekran kartları ihtiyaç halinde RAM'den destek alır. Ancak Ekran kartlarının kendine ait VRAM diye geçen rami vardır. Bunu dışarıdan normal RAM takviyesiyle çok etkilemek veya performansına çok büyük katkılar yapmak söz konusu değil. Elbette bilgisayarınızın RAM'ini yükseltmek oyun performansında etkili olacaktır ama çok büyük bir beklentiniz olmasın.
Demek istediğinizi anlıyorum ama benim sistemim APU sistem gibi 8GB RAM var ama 6GB olarak kullanıyorum çünkü 2GB ını ekran kartım kullanıyor. Laptopumda harici bir ekran kartı yok. Yine de dediğiniz gibi bi etki alamaz mıyım?

Ekran kartınız onboard ise zaten hiç öyle bir beklentiniz olmasın bence :) Asla harici bir ekran kartı performansı alamazsınız. Özellikle mobil işlemcilerde..

Geri
Yukarı