Laptop düştükten sonra içinden taş varmış gibi ses geliyor

MaskeliÇilek

Hectopat
Selam arkadaşlar,
Başlıkta belirttiğim gibi az önce laptopum elimden düştü maalesef, sert bir şekilde üst kapağın üstüne düştü. Hemen geri alıp açtım ve çalışıyor. En azından şimdilik... Bir şey daha fark ettim, laptopu elime alıp sallayınca sanki içinde taş varmış gibi ses geliyor. Sağa doğru yatırdığımda aşağı düşüyorlar ama ne olduklarını göremiyorum. Alt kapağını açıp bakmaya çalıştım ama göremiyorum ne olduklarını. Büyük ihtimal bir şeyin parçaları onlar ama ne bilemiyorum. Neyse sorum şu, şu anda laptop gayet normal çalışıyor fakat ileride sorun yaşama ihtimalim var mı sizce? Yoksa ufak, önemsiz parçalar mıdır onlar? Yani demek istediğim sorunlu parçalar olsa, sıkıntıyı şimdiye görürdüm herhalde, değil mi?

Selam arkadaşlar,
Başlıkta belirttiğim gibi az önce laptopum elimden düştü maalesef, sert bir şekilde üst kapağın üstüne düştü. Hemen geri alıp açtım ve çalışıyor. En azından şimdilik... Bir şey daha fark ettim, laptopu elime alıp sallayınca sanki içinde taş varmış gibi ses geliyor. Sağa doğru yatırdığımda aşağı düşüyorlar ama ne olduklarını göremiyorum. Alt kapağını açıp bakmaya çalıştım ama göremiyorum ne olduklarını. Büyük ihtimal bir şeyin parçaları onlar ama ne bilemiyorum. Neyse sorum şu, şu anda laptop gayet normal çalışıyor fakat ileride sorun yaşama ihtimalim var mı sizce? Yoksa ufak, önemsiz parçalar mıdır onlar? Yani demek istediğim sorunlu parçalar olsa, sıkıntıyı şimdiye görürdüm herhalde, değil mi?
Bilgisayar şu anlık işi yapıyor yani donanımsal olarak bir problem yok. İçerisinde CD rom var mı? Yoksa içerisinde ki bir plastik parçası kırılmış olabilir.

Laptopumda CD rom yok. Arka kasayı açtığımda ise orada bir sorun göremedim, sanki onların da arkasında, klavye kısmının hemen altındaymış gibi. Şarj girişinin orada çok ufak bir çatlak var ama şarj oluyor. Laptop şu an işini yapıyor gibi görünüyor.

Laptop düştükten sonra içinden taş gibi bir ses gelmesi, cihazın içerisindeki bileşenlerde veya mekanizmalarında hasar olduğunu gösterebilir. Bu durumun çözümü için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. cihazı kapatın: ilk olarak, laptopu hemen kapatın. Düşme sonrası meydana gelebilecek daha fazla zararı engellemek için önlem almak önemlidir.
  2. kasa incelemesi: laptopunuzu düştüğü yere nazaran düz bir yüzeye koyup kasa üzerinde gözle görülür bir çatlak veya deformasyon olup olmadığını kontrol edin. Eğer kasa üzerinde ciddi bir hasar varsa, bir teknik servisten yardım almanız gerekebilir.
  3. içi inceleme: eğer laptop açılabiliyorsa, kapağını açarak içine bakın. Herhangi bir parçanın düştüğünüzde yerinden oynayıp oynamadığını veya gevşediğini kontrol edin.
  4. sesin kaynağını belirleme: laptopunuzu kapatın ve yavaşça hareket ettirerek içinden gelen sesin neyin kaynaklandığını anlamaya çalışın. Eğer içindeki bir bileşen yerinden çıktıysa veya sıkıştıysa, bu tür bir ses duyabilirsiniz.
  5. profesyonel yardım: eğer laptopunuz açılamıyorsa veya içindeki bileşenlerde ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel bir teknik servise başvurmanız gerekebilir. Uzmanlar cihazınızı detaylı bir şekilde inceleyebilir ve gereken onarımları yapabilirler.
Düşme sonrası oluşan sorunlar genellikle cihazın içindeki bileşenlerin yerinden oynaması, hasar görmesi veya gevşemesi nedeniyle oluşabilir. Bu tür sorunlar genellikle profesyonel bir teknik servis tarafından çözülmelidir. Eğer cihazınız garantisi varsa, garanti koşullarına göre servis hizmeti almak da bir seçenektir.

1691838468128.png

ChatGPT ile yanıt vermek yasak forumda.

Laptopumda CD-ROM yok. Arka kasayı açtığımda ise orada bir sorun göremedim, sanki onların da arkasında, klavye kısmının hemen altındaymış gibi. Şarj girişinin orada çok ufak bir çatlak var ama şarj oluyor. Laptop şu an işini yapıyor gibi görünüyor.

Ne olur ne olmaz diye serviste götürün sıkıntı büyümeden.

Selam arkadaşlar,
bilgisayarın şarj alıyor mu hocam

Geri
Yukarı