Laptop, DVD yerine takılan HDD olmadan açılmıyor

Barış Bozoğlu

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
System&Network Management Student
Windows 10 Pro işletim sistemli Lenovo G510 dizüstü bilgisayarıma Kingston HyperX 240GB SSD alıp dahili HDD'yi kasadan söküp sistemi SSD'ye klonlayıp SSD'yi dahili SATA girişine taktım. Çıkardığım HDD'yi ise DVD-Rom yuvasını söküp DVD ROM to SATA aparatı alarak DVD yerine taktım. Sistem SSD'nin üstünde olduğu için bilgisayarın hızlı açılmasına bekliyordum ki güç düğmesine bastığımda Lenovo yazısı geliyor ve DVD yerine taktığım HDD okunmadan sistem açılmıyor. Bu olay neredeyse 1 dakika kadar sürüyor.

Ne yapmam lazım acaba?

Klonlama sorunu var. Başıma gelmişti arkadaşların dediği gibi yapmanı öneririm, sistemi en baştan SSD üzerine tertemiz vaziyette kur ve sonuçları paylaş. Eğer yine sorun olursa yardımcı oluruz.

Hocam ama durum şöyle ki; dvd yuvasına taktığım hdd'yi çıkardığım zaman sistem gayet hızlı ve sorunsuz bir şekilde açılıyor. Bu durum da hatalı bir klonlama ihtimalinin olmadığını düşündürttü bana. Acaba aldığım Dvd to Hdd aparatında mı bir sorun olabilir??

Önceki mesajından bunun tam tersini anladım. Evet aparatında sorun olabilir. HDD'yi takmadan aparatı takmayı deneyin. Aparat takılı fakat HDD takılı değilken sistem açılırsa aparat yetersizdir veya kalitesizdir. Aparat ile sistem başlatmıyorsa aparat arızalıdır. BIOS ayarlarına baktın bu arada de mi?

Gökhan hocam hdd'yi takmadan aparatı takıp denedim sistem sorunsuz bir şekilde açıldı. Bu durum bize aparatın yetersiz olduğunu gösteriyor sanırım. BIOS ayarlarında first boot ssd üzerinde hdd ikinci sırada. Çözüm daha kaliteli bir aparat almak galiba??

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı