Laptop ekran kartı değişir mi?

Riptideplayz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba benim 2.el almış bulunduğum ve toplam yaklaşık 5 yıllık bir laptopum var, şimdilik oynadığım çoğu oyunda pek bir sıkıntı yaratmasa da yeni nesil ya da sistem gereksinimleri biraz yüksek oyunlarda ekran kartım yetmiyor. Bu yüzden ya FPS değerlerim düşük oluyor ya da FPS düşmesi yiyorum. Bunun için ekran kartımı değiştirmeyi düşündüm, internette araştırdım fakat net bir cevap bulamadım acaba laptopumun ekran kartını değiştirebilir miyim?

CPU-Z değerleri:
*:Yüklenecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba benim 2.el almış bulunduğum ve toplam yaklaşık 5 yıllık bir laptopum var, şimdilik oynadığım çoğu oyunda pek bir sıkıntı yaratmasa da yeni nesil ya da sistem gereksinimleri biraz yüksek oyunlarda ekran kartım yetmiyor. Bu yüzden ya FPS değerlerim düşük oluyor ya da FPS düşmesi yiyorum. Bunun için ekran kartımı değiştirmeyi düşündüm, internette araştırdım fakat net bir cevap bulamadım acaba laptopumun ekran kartını değiştirebilir miyim?

CPU-Z değerleri:
*:Yüklenecek.
Technopat'ın bu konu ile ilgili bir videosu var.
Laptop ekran kartı değişimi - YouTube

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı laptoplarda ekran kartı anakarta lehimli olduğu için BGA makinesi denen bir makineyle ısı uygulayarak çipi sökebiliyorlar o da uzun iş zaten, bazı laptoplarda anakartta PCI Express girişi olduğu için çıkarılabiliyor ama uyum sorunu oluşabilir başka bir ekran kartı takılınca. Biraz araştırma yapmak lazım. 😊

MXM slot kullanıyorsa slot tipine göre yükseltilebilir. Onun dışında birebir kendisiyle değişim yapabilirsiniz.

eGPU konusunda ise işlemciniz yeterince güçlüyse tavsiye edebilirim, aksi halde hiç yapmayın. Masrafını kurtarmaz.

i7-4710MQ 2.50 GHz Turbo ile 3.40 GHz işlemcim var yeter mi? Yoksa satıp sistem toplamam daha mı iyi olur?
Değişmez. Sat 2.el sistem toplayalım. Bazı modeller var istisna.

Uğraşmaya değmez.

Kanka şimdilik öyle bir durumum yok bilgi alabilmek için sordum ama eğer ekran kartı değişmiyorsa dediğin gibi satıp bir sistem toplamayı düşünüyorum.

CPU-Z değerleri=
Bu işlemci ile alacağınız kart sizi taş çatlasın 1 yıl götürür götürmez, ona yapacağınız masrafa değmez kanaatimce.

Tamam teşekkür ederim, peki konu dışına çıkacağım fakat bir sistem toplamak istesem mesela RDR2'de 50-60 FPS alabileceğim ve bütçe olarak uygun ekran kartı olarak ne önerirsiniz? (AMD-NVIDIA hiç fark etmez)

Dosya Ekleri

• DESKTOP-FKCDB95.txt
    70,6 KB · Görüntüleme: 27
  • DESKTOP-FKCDB95MainBoard.txt
    70,6 KB · Görüntüleme: 32

Geri
Yukarı