Disaster

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, forumunuza yeni katıldım. Adım Ali ve 16 yaşındayım. Buralara kadar gelme sıkıntımı sizlere açıklayacağım. 8 senelik hatta 9. senesine girecek olan Casper Nirvana'nın ilk modellerinden bir laptop'a sahibim. Bu bilgisayar annemin kendine, sırf babamla benim masaüstü bilgisayarın başından ayrılmadığımızı kıskanıp bilgisayar almasıydı fakat ben 8,9 yaşlarımdayken nesini beğenmişsem güzelim masaüstünü bırakıp annemin dizüstüsünü kıskanıp kutusunu ilk ben açmıştım. Tabi o zaman ki küçüklükte flash oyunlar vs. şimdi o yemiyor, kimse bizi flash oyunlarla kandıramaz artık ! Neyse işin komik tarafı buydu. Bu bilgisayardan nefret etme sebebim ise özelliklerim;

Intel Core 2 Duo 2.20GHz işlemci
Nvidia GeForce G105M 512 MB ekran kartı
3 GB DDR3 RAM
Olmasıydı :( Daha söylemeye gerek yok.

Babamı hep ikna etmeye çalışmışımdır. Tabi adam 40'larını geçti, bilgisayarla işi kalmayınca beni de düşünmez oldu. Ama 10 Kasım 2016 tarihinde en sonunda babamı bilgisayar almaya ikna etmiştim.
Fakaaaat, tam aradığım bilgisayarı bulmuş değilim.

Sorunumu anlatıyorum.
Ekran kartı konusunda sıkıntılarım var, 2GB 128 bit ekran kartının kalitesi 4GB 64 bit ekran kartından daha iyi oluyor yani 2GB olan GTA 5'i örnek 100 fps açıyor. 4GB olan 60 FPS gibi. Baktığım çoğu bilgisayarda bit hızı verilmemiş. Bu yüzden hiç bilgisayar seçemedim. Bakın benim şu anki kullandığım bilgisayarda sırf babam bilgisayar alacak diye söz verdiği için 38 tane satın aldığım çok pahalı bilinen oyunlar var. (Bir günde satın almadım. Aylardır babam sözünü tutmadı.) Bu oyunlar boş kalsın istemiyorum. Bilgisayar alınacak fakat ben halen seçemedim. Lütfen yardım edin bana bu konuda.

Özellikleri şöyle olacak;
Fiyat aralığı - 2500 - 3000 TL
İşlemci - Intel Core i5 veya i7
İşlemci Hızı - 3GHz ve yukarısı olacak. 2.5'te olur fakat 3GHz ve yukarısına çıkan boost gerek.
Ram(Bellek) - 8 GB ve yukarısı.
Ekran Boyutu - 15"inç ve üstü
Ekran Kartı - Açıklamayı size hemen "sorunumu anlatıyorum" yazısında söyledim. Burasına siz
karar verin. Ben ekran kartı açısından büyük bir destek bekliyorum. Bilgim yok bunun hakkında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık ekran kartları ve işlemciler Bellek yada Hızlarına bakılarak alınmıyor. Bak şimdi şöyle diyim. İstersen 1-2 hafta araştır bak bilgini geliştir yada 3000 lirayı aşamam diyosan ekran kartı Gtx 950m olan laptoplara bak. Eğer 4000 liraya çıkabilirim diyosan gtx 960m olan laptoplara bakarsın. Zaten alabileceğin laptoplarda bu ikisi dışında başka ekran kartı seçeneğin yok. İşlemci konusuna gelirsek i7 6700 hq seçmelisin ( zaten 3,500₺ üstü laptopların çoğunda bu işlemci kullanılır). Ha eğer dersen ben 3000 liranın üzerine çıkamam ama iyi performans istiyorum. O zaman monster notebooklara bakıcaksın. Ama öncelikle biraz zaman ver kendine iyice araştır öğren. Takılma sen Bit değerlerine ghz değerlerine eskide kaldı bunların önemi. Ama almadan önce mutlaka sor forumda bunu alıyorum sizce nasıl diye.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı