Laptop ekran kartları nasıl oluyor?

StarLife

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Bende şu an bir laptop var fakat ekran kartı zamanında değişti. Ben buna yeni ekran kartı taktırmayı düşünüyorum. Laptopların ekran kartları nasıl oluyor? Masaüstüyle aynı mı oluyor, fiyat farkı olur mu? Örnek vs atabilir misiniz?

Yani hocam laptopların ekran kartı masaüstü bilgisayara göre farklı ekran kartı laptoplarda anakarta gömülü olarak geliyor yani değiştirilemez.

Merhaba. Bende şu an bir laptop var fakat ekran kartı zamanında değişti. Ben buna yeni ekran kartı taktırmayı düşünüyorum. Laptopların ekran kartları nasıl oluyor? Masaüstüyle aynı mı oluyor, fiyat farkı olur mu? Örnek vs atabilir misiniz?
Çip gibi bir şeydir. Masaüstü ekran kartlarının çiplerine benzer. Laptop ekran kartlarının kendilerine özel devre kartı yoktur. Devre olarak anakartı kullanır. Soğutması da masaüstüne göre zordur. Çünkü Masaüstü daha ferah ve soğutma bloğunun ardından fan var iken bu laptop kartlarının soğutmasında bakır ısıyı ileten parçalar vardır ve bu ısıyı fana iletir, fan da dönerek sıcaklığı dışarı atar. Fiyat farkı olur. Ama laptopların çoğu ekran kartlarını daha yüksek bir model ile değiştiremezsiniz. Değiştirseniz bile tehlike ihtimali çok yüksek. Diyelim mesela 25W'lik Nvidia Geforce GT420M kullanıyorsunuz. Sizde bunu diyelim GT720M ile değiştirdiniz. Harcadıkları güç miktarları aynı olmayacağından dolayı ısınma problemleri ve ayrıca adaptörün gereğinden fazla şarj vermesi bir nevi adaptöre aşırı yük bindireceğinden yangın çıkarabilir ya da patlama olabilir. Isınma konusuna gelirsek daha yüksek bir model daha fazla güç tüketimi (?) anlamına gelir ve buda ısınmaya yol açabilir çünkü halihazırdakı laptoptaki soğutma sistemi, o eski değiştirmediğiniz donanımlar için tasarlanmıştır. Ayrıca bazı ekran kartların VRAM'leri anakarta lehimlidir. Çıkarmak derin işçilik ister. Ayrıca da takmak da çok derin işçilik ister. Masaüstü devre kartı olmadığı için bu şekilde. Ayrıca laptop kartlarının masaüstü kartlarından bir zamanlar daha üstündü. Örneğin GT420M GT430'dan daha kaslı ve performanslı idi. Ama şuan günümüzde RTX 4090 laptop versiyonu, RTX 3090 masaüstü versiyonuna eşit. Bunun böyle olmasının sebebi soğutma performansına ayak uydurması içindir. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf bir laptop ekran karti olan Nvidia Geforce GT 420M'e aittir. Fotoğraf bana ait değildir. Techpowerup'dan alınmadır.

Dosya Ekleri

• indir (5).jpeg
    indir (5).jpeg
    8,5 KB · Görüntüleme: 12
Benim şu anki laptopun zaten ekran kartı değişti zamanında ekran kartı yanmıştı glb geçici normalden kötü bir ekran kartı takılmıştı normalde sanırsam 1050 falan vardı şu an 1050 Ti takmayı düşünüyorum. İşlemcim bu şekilde bir sıkıntı olur mu?

Çip gibi bir şeydir. Masaüstü ekran kartlarının çiplerine benzer. Laptop ekran kartlarının kendilerine özel devre kartı yoktur. Devre olarak anakartı kullanır. Soğutması da masaüstüne göre zordur. Çünkü masaüstü daha ferah ve soğutma bloğunun ardından fan var iken bu laptop kartlarının soğutmasında bakır ısıyı ileten parçalar vardır ve bu ısıyı fana iletir, fan da dönerek sıcaklığı dışarı atar. Fiyat farkı olur. Ama laptopların çoğu ekran kartlarını daha yüksek bir model ile değiştiremezsiniz. Değiştirseniz bile tehlike ihtimali çok yüksek. Diyelim mesela 25W'lik NVIDIA GeForce GT420M kullanıyorsunuz. Sizde bunu diyelim GT720M ile değiştirdiniz. Harcadıkları güç miktarları aynı olmayacağından dolayı ısınma problemleri ve ayrıca adaptörün gereğinden fazla şarj vermesi bir nevi adaptöre aşırı yük bindireceğinden yangın çıkarabilir ya da patlama olabilir. Isınma konusuna gelirsek daha yüksek bir model daha fazla güç tüketimi (?) anlamına gelir ve bu da ısınmaya yol açabilir çünkü halihazırdakı laptoptaki soğutma sistemi, o eski değiştirmediğiniz donanımlar için tasarlanmıştır. Ayrıca bazı ekran kartların VRAM'leri anakarta lehimlidir. Çıkarmak derin işçilik ister. Ayrıca da takmak da çok derin işçilik ister. Masaüstü devre kartı olmadığı için bu şekilde. Ayrıca laptop kartlarının masaüstü kartlarından bir zamanlar daha üstündü. Örneğin GT420M GT430'dan daha kaslı ve performanslı idi. Ama şu an günümüzde RTX 4090 laptop versiyonu, RTX 3090 masaüstü versiyonuna eşit. Bunun böyle olmasının sebebi soğutma performansına ayak uydurması içindir. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf bir laptop ekran karti olan NVIDIA GeForce GT 420M'e aittir. Fotoğraf bana ait değildir. TechPowerUp'dan alınmadır.

Bir de laptop için 1050 Ti fiyatı nedir ne kadar olur acaba.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-28_201157833.png
    resim_2023-07-28_201157833.png
    4,1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Geri
Yukarı