Laptop Ekranınız Gerçekten Kaliteli Mi?

Merhaba arkadaşlar, bugün forumda da bizler tarafından sıkça tavsiye edilen Acer Predator Helios 300 model laptoplarda yapılan bir "işgüzarlıktan" bahsedeceğim. Bu modelde tespit edebildiğim kadarıyla Acer 4 farklı panel kullanmış. Bunlar BOE156FHM-N4K (144 Hz), Sharp LQ156M1JW09 (240hz), AUO82ED (144 hz) ve Innolux üretimi olan 144 Hz CMN1521.

Bu panellerden ilk üçü (BOE, Sharp ve AUO) oldukça kaliteli düşük tepki süreli ve %99 sRGB doğruluğa sahip panellerken, Innolux üretimi CMN1521 paneli %62.5 sRGB değerinde ve tepki süresi oldukça yüksek olup, Acer Nitro ve Asus TUF modellerinde de kullanılan bir panel.

Açıkçası Predator gibi üst seviye cihaz alan arkadaşların bir çoğu bu konudan habersiz. Bugüne kadar ben de habersizdim ve Reddit'de kendi cihazımın panelini araştırırken denk geldim.

Başta Predator dahil olmak üzere %72 NTSC, %100 sRGB gibi tanıtıcı bilgilerle satılan cihazlara sahip herkesin panel bilgilerini kontrol etmelerini tavsiye ederim. %100 sRGB diye satın aldığınız model %62.5 ve giriş seviyesi oyuncu laptoplarında kullanılan bir panele sahip olabilir.

Yapmanız gereken adımlar:

Öncelikle arama kısmına aygıt yöneticisi yazıyoruz daha sonra sırasıyla aşağıda göstermiş olduğum adımları uyguluyoruz.

Genel PnP Monitör'e sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

Ekran görüntüsü 2021-08-09 203645.png

Daha sonra Ayrıntılar sekmesine gelerek özellik yazan kısımdan Donanım kimliklerini seçiyoruz.
Ekran görüntüsü 2021-08-09 203437.png

Değer kısımdaki panel bilgisini araştırarak ekranınızın gerçekten vaat edilen kalitede olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Reddit'deki ilgili konular:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu dediğiniz şeyleri herkes fark etmese de fark edenler için cidden can sıkıcı bir durum. Benim de Nitro 5 modelimin ekranı 120Hz ancak ekranın tepkime süresi aşırı yüksek. İnternetten daha önce baktığımda 20 küsür gibi bi sonuç çıkmıştı. Bu sonuca çok inanmıyorum o kadar da olamaz diye düşünüyorum ancak yine de tepkime süresinin yüksek olduğu anlaşılıyor. 120 Hz ekran bazen 60 Hz gibi oluyor. Ve bu cidden can sıkıcı bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı