Laptop fanı sürekli son devirde dönüyor

G3258

Kilopat
Makaleler
5
Lenovo Z500 laptopun fanı, bilgisayarı aç tuşuna basmamdan itibaren son devirde dönüyor ve bir hayli gürültü çıkarıyor. Bilgisayarın sıcaklıkları gayet normal. Boşta 30 derece. Ama bu fan dönerek neyi amaçlıyor anlayamadım. BIOS güncelledim ve Windows 10 1903 kurulu. Yardımcı olabilir misiniz?
Fan'ı N11'den aldım 4 pinli. Önceki fanla aynı gözüküyor görünüşte. 4 pinli olmasa PWM özelliği yok derdim ama 4 pinli. Fan hızını neden sıcaklığa göre ayarlamıyor anlam veremedim. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı durum bende de var. Benim orijinal fan tıkırtı yapmaya başladı. Ben de sizin gibi pin sayısı uygun bir fan aldım n11 üzerinden. Gereksiz fazla dönüyor. Kendi kendine hızı artıyor, düşüyor. Bu arada farklı bir program dahi açmıyorum. Word'den yazı yazıyorum sadece. Sonuç olarak sonradan alınan fanlar, orijinalin yerini tutmuyor. Muhtemelen bilgisayarın verdiği güç, sonradan alınan fanlar için fazla geliyor. Yani orijinal fan için, atıyorum boştaki verilen güç 500 RPM'de dönmesini sağlıyorsa, sonradan alınan fan için bu aynı güç 1500 RPM'de dönmesini sağlıyor. Benim düşüncem bu.

BIOS'dan hızını düşür ama ısınmayla karşılaşabilirsin termal macunla da alakalı olabilir sonuçta kafasına göre öyle dönmez.
BIOS'da fan ayarı yok. Termal macun dandik olsa bilgisayar 30 derece olmaz imkanı yok.
Aynı durum bende de var. Benim orijinal fan tıkırtı yapmaya başladı. Ben de sizin gibi pin sayısı uygun bir fan aldım n11 üzerinden. Gereksiz fazla dönüyor. Kendi kendine hızı artıyor, düşüyor. Bu arada farklı bir program dahi açmıyorum. Word'den yazı yazıyorum sadece. Sonuç olarak sonradan alınan fanlar, orijinalin yerini tutmuyor. Muhtemelen bilgisayarın verdiği güç, sonradan alınan fanlar için fazla geliyor. Yani orijinal fan için, atıyorum boştaki verilen güç 500 RPM'de dönmesini sağlıyorsa, sonradan alınan fan için bu aynı güç 1500 RPM'de dönmesini sağlıyor. Benim düşüncem bu.
Benimkinde hızı hiç değişmiyor. Boşta masaüstünde bile son devirde dönüyor. Ne yapsam yavaşlatamadım. Sanırım dediğiniz gibi paraya kıyıp orijinal almak gerekli.

Benimkinde hızı hiç değişmiyor. Boşta masaüstünde bile son devirde dönüyor. Ne yapsam yavaşlatamadım. Sanırım dediğiniz gibi paraya kıyıp orijinal almak gerekli.
Orijinalini bulmak imkansız gibi bir şey hocam. O yüzden eski fan dağılmadıysa ve atmadıysanız güzelce temizlenip tekrardan takılabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı