Laptop fanına nereden güç çekebilirim?

Tavuk sote

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar HP laptopların 2.fanı kronik sorunlu, çalışmıyor. Benim laptopta HDD ve pil yok. Diyorum ki, laptopun 2.fanına ayrı bir yerden güç çeksem fan çalışır mı?

"SATA'dan fana güç çektim" diyenler var. Nasıl yapılabilir bu, fikirlerinizi merak ediyorum.

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Elin ne kadar yatkın bilmiyorum ama ben böyle bir şey yapacak olsam anakarta hasar verme riskini azaltmak adına direkt laptop pilini sökerek enerjisini ordan alırdım.

Fan'ın kablolarından güç kablosunu koparıp USB'ye lehim ile bağlayabilirsiniz. Hep %100 güçte çalışır, uzun ömürlü olmaz ve pil ömründen az da olsa yer, ama bu son problem sizi etkilemez. Ayrıca Bağladığınız USB slotuna fazla güç gerektiren şeyleri takamazsınız.

USB 3 üzerinden güç alabilirsin fakat fanların motorları fırçasız yani ek güç devresi ile sürülmesi gerekiyor eğer bunu yapabilirim diyor isen giriş bu işe.

Elin ne kadar yatkın bilmiyorum ama ben böyle bir şey yapacak olsam anakarta hasar verme riskini azaltmak adına direkt laptop pilini sökerek enerjisini ordan alırdım.
Laptop pilim şiştiği için çöpe attım.Sürekli prize bağlı kullanıyorum.Anakartın nasıl bir riski var?
USB 3 üzerinden güç alabilirsin fakat fanların motorları fırçasız yani ek güç devresi ile sürülmesi gerekiyor eğer bunu yapabilirim diyor isen giriş bu işe.
Sadece usb'ye bağlasam olmazmı?Yavaş dönsede olur.

Fan'ın kablolarından güç kablosunu koparıp USB'ye lehim ile bağlayabilirsiniz. Hep %100 güçte çalışır, uzun ömürlü olmaz ve pil ömründen az da olsa yer, ama bu son problem sizi etkilemez. Ayrıca Bağladığınız USB slotuna fazla güç gerektiren şeyleri takamazsınız.
Daha önce lehim yapmadım ama yapılırken yakından izlemişliğm var.Usb'ye tam olarak nasıl bağlıyoruz, neresine bağlıyoruz?Fanda 4 kablo var, güç kablosu hangi renk?
20200401_193800.jpg 2.fanım bu.
Fanının anakarta takabileceğin soketi olmadığından gerilla usulu bir bağlantı yapacaksın. Monte ederken hasar verme riskin var. Yanlış bir yere bağlayıp kısa devre yapabilir vs.
2.fanımın soketi var.Ama 2.fan çalışmıyor, hp modellerinde herkes şikayetçi bu sorundan.
1.fan 4800 rpm iken, 2.fan 100 rpm de çalışıyor.Bazen hiç çalışmıyor.100 dereceyi gördü laptop, bu yüzden.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı