Laptop fanını temizledim fan çalışmıyor

rinkull

Hectopat
Arkadaşlar, ablamın laptop'unu bugün gizlice söküp temizledim. Termal macun falan yeniledim. Bir de fanı çıkartıp motora bir damla yağ damlattım. Her şey iyi güzel de, şimdi fan çalışmıyor. Kendisinin haberi yok. İşlemci falan yanarsa beni çiğ çiğ yerler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanın bağlantılarını doğru bir şekilde yaptıysan da çalışmıyorsa laptop altına bir soğutucu almalarını öner eğer almazlarsa ablan laptop kullanmaya başladığında dizinde tarifsiz bir acı hisseder ve bakmış ki dizi yanmış. :D
Şaka bir yana bağlantıları muhakkak kontrol et doğru ise git bakkaldan yada çakkaldan şöyle bir soğutucu al:
260621.jpg

Eğer alamayacak durumda isen sana o gösterdiğim soğutucunun yapımından bahsedeyim.
1-1 adet bilgisayar kasa fanı boyutu önemli değil.
2-1 adet klasör şu şekilde:
klasor-ankara-matbaa.jpg

3-1 adet yapıştırıcı
Örn: Japon yapıştırıcısı yada sıcak silikon
4-1 adet usb kablosu, adaptör yada 9v pil
Not: Eğer 9v pil kullanacak isen bir tane 9v pil yatağı almayı unutma kardeşim.
Yapıma Geçelim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca Usb Bağlantısı:
Öncelikle usb kablosunun + ve - yani kırmızı ve siyah uçları şu şekilde olacak:
usb-fan-yapm_3.jpg

Daha sonra fanın aynı kabloları o da şu şekilde olacak:
usb-fan-yapm_5.jpg

Ve ardından aynı renkteki kabloları şu şekilde birleştiriyoruz.
usb-fan-yapm_4.jpg

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)
Zaten para ile aldıkların 12v ve fanın yaprakları çok büyük olduğundan usb çıkışından sağlanan 5v yetersiz kalır. Ama fanın yaprakları 8mm fan gibi küçük olursa hem hızlı olur hem de daha iyi soğutur böylelikle senin başın yanmaz. :D

Peki o zaman laptop içini açıp bağlantıların resmini göndersen olur mu ?
Ha şimdi anladım sen heralde bilgisayarı denemek için kapağı açık bir vaziyette kanepeye veya masaya koydun fan da masa veya kanepeye temas ettiği için dönmedi sen de fan çalışmıyor dedin. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı