Laptop Fanını Yağlamak

One Way Trigger

Hectopat
Daha fazla  
Daha öncesinde CPU ve GPU fanlarımın içini açarak tozdan bir güzel arındırmıştım ve çok iyi olmuştu fakat yüksek devirlerde sürtünme, takılma, traktör motoru gibi hırrr hırrr sesler geliyor. Sizce Çok amaçlı gres yağı alıp bobine uygularsam iyi olur mu? Çalışmasında sorun yok dediğim gibi sadece gürültülü çalışıyor. Bunu uykulayıp fıssssss sesini duymak istiyorum :)
Bilgisayarımın son durumu:

Son düzenleme:
Evet rulman arayıp teknik detaylara girmek beni uğraştırabilir. Yeni fan almayı düşündüm çok pahalı değil ama yine 500tl civarı. Onun yerine 50-100 liraya gres yağı veya tavsiye ettiğiniz uygun yağı rulmana sürmeyi düşündüm. Düşük devirde takır tukur dönmesinin başka nedeni var mıdır ki ?
Yağlayıp deneyin muhtemelen geçer.

Singer dikiş makinası yağı 100ml Bu ürünü buldum yorumlarda yazanlar:
Sadece dikiş makina yağı olarak adlandırılmasını kınıyorum. Kapı menteşesi, tıraş makinesi bıçakları, bilgisayar fanı, yatak ve rulmanlar gibi her türlü hareketli aksamın ilacı budur. Eczaneden alacağınız şırıngaya çektirip nokta atışı yapabilirsiniz. Ucuz ürünlerle kıyas etmeyiniz.
4 günde geldi, paketleme çok iyi, ince iş için kullanacaklara tavsiye ederim. Ben PC fan yağlarını değiştirirken kullanıyorum, traş makineme ve gıcırdayan kapılara da. ama asıl pc fanları için aldım. Uzun süre yeter bana. Çok akışkan olduğundan alacak arkadaşlara dikkatli olmalarını , ucunu mümkün olduğunca ince bir iğne ile açmalarını aksi halde şarıl şarıl akıyor, bazıları keserek açmış, bence olmaz. Ben 0.2mm iğne ile deldim, onda bile hemen akıveriyor, kontrol etmek zor (olması gerektiği gibi:)
Bunu almak mantıklı geldi. Herkese teşekkür ediyorum. Konuya hakim olan başka bir tavsiyede bulunacak olan varsa sevinirim.

Hocam konuyu hortlatıyorum ama, hangi yağı kullandınız ve ne gibi sonuçlara ulaştınız paylaşabilir misiniz?
Singer kullandım gayet mennun kaldım. Tıkırtılar vs. kesildi. Bence rahatlama oldu. Fakat dün kuzenimin bilgisayarının fanını temizleyip yağlamak için fanı çıkarırken fan kırıldı. Sanırım iyice gevrekleşmiş. O yüzden yeni fan alacağım. Hiç bakım yapılmadıysa yıllarca dikkat edin.

Singer kullandım gayet mennun kaldım. Tıkırtılar vs. kesildi. Bence rahatlama oldu. Fakat dün kuzenimin bilgisayarının fanını temizleyip yağlamak için fanı çıkarırken fan kırıldı. Sanırım iyice gevrekleşmiş. O yüzden yeni fan alacağım. Hiç bakım yapılmadıysa yıllarca dikkat edin.

Singer yağı kullandığınızda fanda tozlanma falan oldu mu hocam. Hani yağ sürersinizde tozlar yağa yapışır ya onun gibi.

Geri
Yukarı