Laptop Fanının yanmış olduğu nasıl anlaşılır?

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
HP marka laptop kullanıyorum ve 90B hatası alıyorum yani sistem fanı çalışmıyor. İçini açıp fanı söktüm ve fanın anakartında bir siyahlık fakettim. Sizce yanmış olabilir mi? Böyle bir ihtimal var mı?
20190603_014529.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektronik bilgisine çok sahip değilim fakat devre üzerindeki siyahlık tabi ki hayıra yorulacak bir şey değildir. Siyahlığın diğer tarafında ne olduğuna bağlı belki telafi edilebilir. En azından ben ya herru ya merru diyerek birşeyleri ya kurtarıyorum ya da çöp olmasını garanti ediyorum.
Aslında elimde çöp olmuş bir laptop da var (En azından vardı atmadıysam) zaman yaratabilecek olsam fan kısmını tekrar kullanılır şekilde söküp sökemediğime bakıp sökülebiliyorsa yollayadabilirim ama hem uyum sağlayacak mıdır hem de ben bu zamanı nasıl yaratırım emin değilim.

Elektronik bilgisine çok sahip değilim fakat devre üzerindeki siyahlık tabi ki hayıra yorulacak bir şey değildir. Siyahlığın diğer tarafında ne olduğuna bağlı belki telafi edilebilir. En azından ben ya herru ya merru diyerek birşeyleri ya kurtarıyorum ya da çöp olmasını garanti ediyorum.
Aslında elimde çöp olmuş bir laptop da var (En azından vardı atmadıysam) zaman yaratabilecek olsam fan kısmını tekrar kullanılır şekilde söküp sökemediğime bakıp sökülebiliyorsa yollayadabilirim ama hem uyum sağlayacak mıdır hem de ben bu zamanı nasıl yaratırım emin değilim.
Fan siparişi vermiştim aliekspressten ama bu düşünceniz beni mutlu etti çok teşekkür ederim. Benim kafama takılan acaba yeni fanı taktıktan sonra aynı hatayı almaya devam eder miyim? Laptopu açıp kullanabiliyorum boşta 50 derecede çalışıyor. Şimdilik bir sıkıntı yok ama yük bindiği zaman ekran kartına ve işlemciye sıcaklıklar direk 90 dereceyi buluyor. Sorun fanda olsun da anakartta olmasın yeter.

Malesef yeni fan gelene kadar emin olmanın yolu yoktur diye düşünüyorum. Gerçi fana harici şekilde güç verilip sürekli aynı devirde dönecek bile olsa bir şekilde çözüm üretilebilir gibi geliyor.

Bunun için maalesef bir miktar elektronik bilgisi, ölçüm aleti ya da benim yaptığım gibi göze alıp girişmek gerekiyor. 4 pin ucun, anakart üzerinde girdiği soket üzerinde ölçüm yapılıp hangi kablonun ne işe yaradığının anlaşılması ile başlanıyor sanırım. Ben genelde elinizde tuttuğunuz uçlara pata küte akım vererek kısa ve risk teşkil eden yola başvurmak zorunda kalıyorum.
Gerçi ben yukarıda yazdığım yorumu yeni aldığınız fan geldiğinde eğer sorun anakart da ise bu yola başvurularak en azından laptop da derme çatma da olsa bir fan olması sağlanabilir diye yazmıştım.
En son paylaştığını resim şu an üzerinde yanık olan fan değil mi? Bu pinlerin girdiği soketin resmini paylaşın belki V değeri ve hangi kablo için geçerli olduğu yazıyordur.

Evet son paylaştığım fotoğraf bozuk olan fana ait. Laptopu en yakın zamanda tekrar söküp bağlantı noktasına ait bir fotoğraf paylaşacağım. Tek fana sahip bu laptop. Altında laptop soğutucu ile kullanıyorum. Acaba fanın bozulmasının sebebi bu olabilir mi? Fanı ne yakmış olabilir ona anlam veremedim. Usb çoklayıcı ile bir çok usb bağlıydı laptopa ondan olmuş olabilir mi? Bunu kullanıyorum.

Bu durumda şundan kaynaklanmıştır diyebilecek kimse olduğunu sanmıyorum.
Tekrar sökmenize de çok gerek yok aslında, sanmıyorum herhangi bir değer yazacağını, bir ihtimaldi sadece. Ayrıca fanın bozuk olduğundan emin olmak anakart üzerinde her hangi bir sorun olup olmadığını anlamamıza imkan sağlamayacak.
Ben olsam fanın bozuk olduğu aşikar olduğu halde, denemeden, kurcalamadan içim rahat etmezdi orası ayrı ama sizin için çok da gerekli olan bir durum değil. Yeni fanınız gelince ortaya çıkacaktır, anakartda sorun olup olmadığı.

Bu durumda şundan kaynaklanmıştır diyebilecek kimse olduğunu sanmıyorum.
Tekrar sökmenize de çok gerek yok aslında, sanmıyorum herhangi bir değer yazacağını, bir ihtimaldi sadece. Ayrıca fanın bozuk olduğundan emin olmak anakart üzerinde her hangi bir sorun olup olmadığını anlamamıza imkan sağlamayacak.
Ben olsam fanın bozuk olduğu aşikar olduğu halde, denemeden, kurcalamadan içim rahat etmezdi orası ayrı ama sizin için çok da gerekli olan bir durum değil. Yeni fanınız gelince ortaya çıkacaktır, anakartda sorun olup olmadığı.
Anladım teşekkür ederim yardımlarınız için. Artık yeni fan gelince tekrardan sizi etiketlerim tekrar konuşuruz üzerine.

Siz yinede benden daha bilgili kişilerin bilgisine de başvurun, atladığımız bir şey vardır yada benim düşündüğümün aksine şundan kaynaklı diyebilecek biri vardır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı