Laptop GPU seçimi nasıl olmalı?

Bütçe
17000

saig10

Centipat
Daha fazla  
Herkese selamlar,

Ben arada bir FIFA serisi, NBA gibi spor oyunlarını ya da RDR 2, Witcher tarzi oyunları oynamayı seviyorum. Bunlara da uzun saatler ayıramıyorum, iş, güç ve yeni yeni yürüyen ufak bir meraklıdan dolayı :)

Bir laptop ihtiyacım var, aldığım cihaz bunları da sorunsuz açıp takılmadan, iyi çözünürlüklerle oynatabilsin istiyorum.

Bu tarz oyunlar için hangi ekran kartı beni uzun süre götürür? 3050 benim için yeterli olur mu mesela? Burada bir çok konuda 3060 hatta 4050 önerilmiş arkadaşlara eğer bütçe varsa. Ben de bütçemi zorlayabilir ya da bekleyebilirim ama Fifa gibi oyunlar için 4050 de 3050 ye göre ciddi bir fark elde eder miyim, yani fiyat performansa değer mi?

Tabii ki işlemci, memory vb. bileşenler de önemlidir ama grafik açısından en ciddi farkı ekran kartı oluşturduğu için özellikle ekran kartını soruyorum. Kartta netleşirsem bir sonraki aşamada işlemciye geçeceğim :)

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

3050 ileriye dönük yetersiz kalır. Günümüde bile 4 GB yetmiyor çoğu oyunda. Bütçe varsa 3060 veya 4050 almanız daha mantıklı.

İşlemci: i5 veya R5
Ekran kartı: 3060 / 4050 watt değerlerine dikkat etmen gerekli.
RAM: 16 GB.
SSD: 512/1TB sana yeterli olacaktır hocam.

4050, 3050'den çok daha üstün bir kart o nedenle ikisi arasında tercih yapmak pek doğru olmaz.

O nedenle 4050 ve 3060 arasında bir tercihte bulunulması daha doğru olur. Bu iki ekran kartı arasında ise Watt değerleri önemli. Tahminimce 130W bir 3060, 45W bir 4050'den çok daha üstün bir performans sağlayacaktır. Eğer 85W veya üzeri, bütçenize uygun bir 4050 bulabilirseniz 4050 ideal olacaktır. Biraz daha bütçe dostu olarak ise 130W veya üzeri 3060 tercih edebilirsiniz.

Şahsi tercihim, güncellik ve DLSS 3 teknolojisinden ötürü yüksek Watt değerine sahip bir 4050 olurdu. Ama malum, fiyatlar biraz tuzlu.

RTX bir ekran kartı alacaksan watt değerlerine dikkat et lütfen, düşük watt değeri sunan bir bilgisayar alırsan istediğin performansı alamayabilirsin.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. 17000 -18.000 TL civarında çözerim diye umuyordum ama sanırım herkesin ortak önerisi yüksek wattlı bir 3060 / 4050... Daha uzun süre kullanabilmek için bütçeyi zorlayacağım artık.

Yukarıda önerilen Asus A15'i takibe aldım. Yakın zamanda fiyatı biraz düşmüş ve tekrar yükselmiş anladığım kadarıyla. Tekrar düşerse fırsatı değerlendirir, bir zaman sonra da memory artırımı yaparak uzun süre kullanırım sanırım.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. 17000 -18.000 TL civarında çözerim diye umuyordum ama sanırım herkesin ortak önerisi yüksek wattlı bir 3060 / 4050... Daha uzun süre kullanabilmek için bütçeyi zorlayacağım artık.

Yukarıda önerilen Asus A15'i takibe aldım. Yakın zamanda fiyatı biraz düşmüş ve tekrar yükselmiş anladığım kadarıyla. Tekrar düşerse fırsatı değerlendirir, bir zaman sonra da memory artırımı yaparak uzun süre kullanırım sanırım.
Ayrı bir öneri konusu açın isterseniz. Birçok farklı öneri alabilirsiniz.

Geri
Yukarı