Laptop GTX1650 düşük güç tüketimi

Asıl bu yanlış bilgilendirme. Bu ayar birçok sistemde gereksinim duyulan bir şey değil. Ayrıca Throttle sinyaline de sebep olmuyor. Bu ayarın hiç işe yaradığını görmedim ve göreceğini de düşünmüyorum. Güzel, temiz, berrak şekilde kanıtlayabilirseniz sizden bizzat özür dileyeceğim.

Size kanıtlamak için sistemimi riske atmayacağım. Sıcaklık sıkıntısı çektiğim için 1 milyara soğutucu alıp koydum. %1 kullanırken normalde 1.80 GHz hızlardayken Power Throttling olayını kapatınca %1'de 4.42 GHz'ye çıktığını görmüştüm. Ayrıca şuan gelişmiş güç seçeneklerine girdiğinizde göremeyeceğiniz fakat 1507 - 1607 sürümlerinde olan gelişmiş seçeneklerle hazırlanmış Custom güç planları mevcut. Resimde görebileceğiniz gibi Nihai performans gibi aynı işlemi daha yavaş çalışarak da yapabilecekken boşuna fazla güç tüketmek yerine yine aynı değerlerle ortaya muazzam çıkaran yabancı forumlardan bulduğum güç planı.

Ekran Görüntüsü (4).png

Ne yıl 2015, ne de eskisi gibi Türk işi şehir efsanelerine diyecek lafım kaldı. Senelerdir her türlü Windows kullandım. En diplere inip 600 MB RAM kullanan Custom ISO'ları bile kullandım. Bir çok bilgisayarım oldu, bence tecrübe konusunda benimle didişmeyin. İyi günler.

Eki Görüntüle 1650201

Merhaba laptopub HP Pavilion Gaming 15. GTX1650 ekran kartı ve Ryzen 5 5600H işlemci mevcut. Ekran kartım normalde 50watt ve genel oyunlarda vs 35-40 watt vermesi gerekirken her oyunda 15-17 watt veriyor ve 2 kat FPS düşüşüne neden oluyor bu. İşlemcide hakeza aynı şekilde düşük güçte. Bu teknik bir sorun mu yoksa yazımsal mı? Garantisi daha var göndermeli miyim?
Watt ile performansın ilişkili olmadığını ne zaman anlayacaksınız. Kartın kullanımı yüksekse sorun yok.

Watt ile performansın ilişkili olmadığını ne zaman anlayacaksınız. Kartın kullanımı yüksekse sorun yok.
Nasıl ilişkisi yok? Sen koşarken atıyorum 5 birim güç kullansan ama sana 3 birim verse performanslı çalışabilir misin? Çalışamazsın. Dizüstü alınırken özellikle GPU Watt'a bakılıyor.

Nasıl ilişkisi yok? Sen koşarken atıyorum 5 birim güç kullansan ama sana 3 birim verse performanslı çalışabilir misin? Çalışamazsın. Dizüstü alınırken özellikle GPU Watt'a bakılıyor.

Hocam GPU wattı aşırı önemli değil bunu anladım ben. Benim 115 watt laptopumda RDR2'de sabit 120 FPS aldığım yerde MSI Afterburner ile 90 Watt'a sabitleyince 110 FPS'e düştü? Sizce 10 FPS önemli mi? Bence değil.

87% GPU kullanımı ve 17 watt ne güzel tasarruflu bir bilgisayarınız var.

Oyun bilgisayarı ama bu.

GPU2 diyor, genelde işlemci içindeki sahili GPU 2 numara olur. Bak bakalım 1650'yi mi kullanıyor oyun…

GPU2 GTX1650 GPU1 AMD Radeon graphichs.

İşlemci ağırlıklı oyunlarda normal bir durum bu zaten, daha cok Witcher 3 RDR2 gibi oyunlarda ne durumda?

1675061221148.png

GPU kullanımı %99-%100 maximum 21.5watt ı gördüm.
Bu videonun 8:55 inde işlemcide gpuda 30+ wattda çalışıyor ve 200 fps aynı ayalrlarda benim fpsime bakın

Bu videonun 8:55 inde işlemcide gpuda 30+ wattda çalışıyor ve 200 fps aynı ayalrlarda benim fpsime bakın

Ve bu ekran kartı 50 watt olarak geçiyor.

Ü

FurMark testi yapar mısın sonuç ne olacak bakalım.

Bu arada o kullandığın güç planı hiçbir işe yaramıyor. Ben teker teker forumlarda bulduğum güç planlarını indirip denedim, en hızlısı ve en stabili Windows'un kendi yüksek performans güç modu oluyor. Kullandığın güç planı bilgisayarı saçma bir şekilde ısıtıyor ve sadece gecikme düşürücü.

Size kanıtlamak için sistemimi riske atmayacağım. Sıcaklık sıkıntısı çektiğim için 1 milyara soğutucu alıp koydum. %1 kullanırken normalde 1.80 GHz hızlardayken Power Throttling olayını kapatınca %1'de 4.42 GHz'ye çıktığını görmüştüm. Ayrıca şuan gelişmiş güç seçeneklerine girdiğinizde göremeyeceğiniz fakat 1507 - 1607 sürümlerinde olan gelişmiş seçeneklerle hazırlanmış Custom güç planları mevcut. Resimde görebileceğiniz gibi Nihai performans gibi aynı işlemi daha yavaş çalışarak da yapabilecekken boşuna fazla güç tüketmek yerine yine aynı değerlerle ortaya muazzam çıkaran yabancı forumlardan bulduğum güç planı.

Eki Görüntüle 1650271

Ne yıl 2015, ne de eskisi gibi Türk işi şehir efsanelerine diyecek lafım kaldı. Senelerdir her türlü Windows kullandım. En diplere inip 600 MB RAM kullanan Custom ISO'ları bile kullandım. Bir çok bilgisayarım oldu, bence tecrübe konusunda benimle didişmeyin. İyi günler.
Sorunumu bu ürünle çözdüm; Inca INC-601 6 Led Fanlı USB 2.0 7"-17" Notebook Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Fanlar 2500 RPM hızda çalışıyor ve 30 derece düşüş sağlıyor. Tavsiye ederim.
Şu mesajınız da bende tamamen yeni bilgisayar kullanıcısı izlenimi uyandırıyor ne yalan söyleyeyim...

ThrottleStop ile dediğiniz Power Throttle sinyalini takip edebilirsiniz buna uygun PL limitleri ayarlayabilir hatta iç devrenin PP0 limitlerini ayarlayabilirsiniz. En büyük tecrübeniz bence tecrübesizliğiniz. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı