Laptop HDD ve SSD Bozuyor

om3rr

Hectopat
Aşağıda durumu uzun uzun anlattım, daha kısa ifadeyle anlatabileceğim tek cümle şu olacak “laptopum bildiğiniz HDD bozuyor” bunun nedeni ne olabilir?

Temmuz 2018'de Lenovo z500 laptopumun fabrika çıkışlı HDD'si kullanılmayacak kadar yavaşlamış, açılışı 20 dakika, herhangi bir komuta verdiği tepki 20 dakikaya uzamıştı. Bu durum her olduğunda format atıyordum düzeliyordu. Fakat en son formattan sonra yukarda ki hali devamlı bir hal almıştı, artık HDD kullanım dışıydı. Bunları foruma yazmıştım ve öneri üzerine bir SSD alıp gerçekten sorun HDD mi yoksa başka bir şeyden mi diye deneyeyim dedim.

SSD (Adata su650) alıp Win10 kurup denedim ve her şey ilk başta yolundaydı. Tam hatırlamamakla birlikte SSD 3-4 kere çöktü ve her seferinde tekrardan Windows kurup yoluma devam ettim. Fakat en son çöktüğünde artık PC SSD'yi görmüyordu ve SSD hakkın rahmetine kavuşmuştu. SSD'nin sonu fabrika çıkışlı HDD ile aynıydı :)

En son arkadaşımın eski laptopundan çıkardığım bir HDD'yi taktım. Ona bir Win10 kurdum 3 ay falan da onu kullandım. Bu HDD 3 aylık sürede hiç çökmedi, 3 ayın sonunda onun da sonu diğer HDD ve SSD gibi oldu. Bir çöktü tam çöktü, artık oda kullanım dışı.

Arkadaştan aldığım bu HDD çökmeden önce 2 sekme açık birinde dizi izliyordum. PC yavaşlamaya başladı HDD'den sesler gelmeye başladı. PC havaya uçuyor dedim, harici USB takıp fotoğrafları alayım bari dedim ama yetişemedim ve ekran en sonunda siyaha döndü ve tekrar açılmadı :) Tekrar açmak istediğimde bir uzun 'biiiip' sesi geliyor ve açılmıyor. Araştırdım 1 uzun bip olunca PC bellek tazelemesinde hata var demek istiyormuş.

Yani arkadaşlar hangi HDD veya SSD'yi taksam bir süre sonra bilmediğim bir sebeple HDD çöküyor. Tekrardan Windows kurup kullansam bir süre sonra yine çöküyor. Artık bir noktadan sonra kullanılmayacak bir hal alıyor, çöpe gidiyor. Bu problem neden oluyor bir türlü anlamıyorum. Şimdi SSD garantiden döndü, takıp kullanmadan önce kesin çözümü bulup öyle kullanmak istiyorum.

Google'da yaptığım araştırma da PSU'dan kaynaklı olabilir diyenler var. Yahu PSU nedir? Onuda bilmiyorum ama galiba sarj kablosuyla pil arasında ki iletişimi sağlayan parçalar diye anladım. Bu arada Lenovo programında pil ile ilgili %60'da tutan moda geçtikten sonra oldu en son çökme olayı. Acaba pille ilgili bir problem mi bunu yapıyor?

Öyle işte arkadaşlar şaştım kaldım, afalladım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazın temizliğin yapmak için, yada başka bir şey, herhangi bir şey için;

Cihazın içini açtınız mı? Yani acaba anakarta bir zarar vermiş olabilir misiniz? Herhangi bir direnç, veri yolunca tornavida izi vs. yok değil mi?

Ayrıca bu iş sizden çıktı. Servise ver. %90 anakartta arıza var. Yada SATA portu.

SATA2USB, HDD TO USB, HDD Kutusu gibi isimler altında satılan bazı cihazlar var. Arkadaşlarında yada tanıdıktan ucuza alabilirseniz bir alın. USB üzerinden takın, kontrol edin.

Anakartının kuzey köprüsü bozuk. Garantisi varsa gönder yapsınlar yoksa kısa bir süre sonra çöpe atmak zorunda kalabilirsin. Akabe gibi merdiven altı firmalara yaptırma, 6 ay sonra bozulur yine sorunla baş başa kalırsın o yüzden düzgün bir yerde yaptır.

@berkcanb7 anakartta problem olup olmadığını nereden anlayabilirim ? Hdd veya ssd ye giden yolları nasıl denetleyebilirim? Çıplak gözle bir problem yok gibi. Cihaz daha önceden 2 kez servise gitti hdd, ekran, touchpad, alt kapak, fanı değişti.

@OgnitorenKs Malesef garantisi bittiği için servise vermek şuan için en son seçeneğim olacak, 2013 model bir laptop için çok maliyetli olacak gibi duruyor. Sizce hdd caddy alıp ssd taksam voltaj sorunu var ise işe yarar mı ?

@Furkan17TR cihazın içini garantisinin bitmesinin ardından 2-3 kere temizlik ve termal macun sürmek için 2-3 kere de malum sorun olan hdd değiştirmek için açtım, herhangi bir zarar verdiğimi düşünmüyorum fakat anlamadan zarar vermişte olabilirim. Söküp takarken çok dikkatliydim, aynı olan vidaları bile karıştırmadan tekrar söktüğüm yerlerine monte ettim o derece :) yukarıda hüseyin beye dediğim gibi servis çok maliyetli olacaktır.
Acaba sata portundan arızalı olduğunu var sayarsak hdd caddy bu problemin üstesinden gelebilir mi? Ayrıca en son cümlenizdeki önerinizi kavrayamadım, hdd lerin gerçekten bozulup bozulmadığını mı kontrol etmemi önerdiniz ?

@claus aslında olabilir, ilk hdd yorulmuştu 2 yıldır kahrımı çekiyordu, sonradında aldığım adata su650 ssd de forumdada konusu var kronik problemli bir ssd, son taktığım hdd de arkadaşın eski laptoptan çıkardığım bir tarihi eser hdd :). Yazılım konusu aklıma geldi, kullandığım program sayısı çok az, kullandıklarımın arasında şüphelendiğim program ise İDM, fakat programdan kaynaklandığı ihtimali bana çok düşük geliyor

@Kai Hiwatari malesef garantisi bitti, maalesef dememin sebebi lenovonun garantisi beni daha önceden memnun etmişti, geçenlerde garantiyi aradım kargosuydu falan sadece problemin tespit edilebilmesi için 150 hesap çıkıyor. Tamiri zartı zurtu derken kesin olarak düzeleceğine de düşük ihtimal verdiğim için 2013 model laptopumu servise göndermek istemiyorum. Kuzey köprüsü dediğiniz yeri yaptırmak için önerdiğiniz bir firma var mı ?

@lostinhurricane Aklıma ilk benim de bu çözüm geldi. Pazartesi sipariş etmeyi düşünüyorum, sizce bu sorunu kökten çözer mi ? önerdiğini bir hdd kızağı var mı ? Ve son olarak ssd yi bu kızaklara taksak problem çıkar mı ? sadece hdd için kullanılan bir aparat değildir umarım

İşten dolayı değerli yorumlarınıza yeni dönüş yapabildim, umarım problemi çözebiliriz 🙏

Akabe bilişim var ama onlarda tarikatçı gibi bir şey çözemedim. Geç yapıyorlar ve 5 ay sonra net bozuluyor. Servise ücretli olarak yaptırman en iyi çözüm olacaktır, 100 lira verirsen 3-5 ay sonra bozulacak o yüzden hem masraf hem zaman kaybı. Bilgisayar eski ve yetersizse sana tavsiyem değiştir yoksa uğraşır durursun. Bu sorun kronik gibi yaptırıyorsun yine tekrar ediyor ve bezdiriyor.

@om3rr
Hocam SSD kızağı alıp deneyebilirsiniz ama kızaklarda pek sağlıklı değil. Kendim Lenovo G570 laptop'a SSD taktığımda baya sorun çıkarmıştı, ayrıca Asus'un yeni nesil laptobuna SSD yükseltmesi yaptıktan sonra HDD'yi DVD yerine apartla taktım ancak yine sorun çıkardı. Ancak sizin laptopunuzun anakartında voltaj problemi varsa ve siz bunun onarımının yüksek maliyetli olduğunu düşünüyorsanız, adı sanı belli bir markadan kızak alıp şansınızı deneyin derim. Belkide tüm olumsuzluklar bana denk gelmiştir. Sonuçta elektronik biraz şans işi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı