Laptop HDD'sini değiştirme

Megaloman

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Grundig GNB 1599 B1 İ7 dizüstü bilgisayara sahibim. 2-3 ay önce HDD'im bozuldu. Yeni bir HDD alacağım fakat araştırma yaptıkça kafamda sorular oluştu. İlk olarak bilgisayarların HDD boyutu sınırı var mı? Önceki diskim 750 GB idi yeni alacağım 1 TB olacak bu boyutu desteklememe durumu var mı? Çoğu yerde geçiyor ama gene de sormak istedim Sata 2 girişli olduğunu düşünüyorum Sata 3 girişli bir HDD alacağım sıkıntı olma durumu var mı? Yeni alacağım HDD'ye sistem kurarken bunu nasıl yapmalıyım? UEFI ve düz kurulum gibi yollar var galiba gördüğüm kadarı ile kurarken seri kodu kendisi mi otomatik girecek anakarta kayıtlı diye duydum. Anakart bilgilerinin bahsedildiği konu Grundig GNB 1599 B1 i7 BIOS Güncelleme (HDD önerisi yapar mısınız? 315 TL bütçem bulunuyor.)

Son düzenleme:
Öncelikle alacağın HDD'nin 2.5" kalınlıkta olmasına dikkat et. 3.5" HDD alırsan laptopa sığmaz. Bu arada 1TB destekler o konuda bir sıkıntı yok. Bilgisayarının Sata3 girişli olduğunu düşünüyorum (düşünüyorum emin değilim teknik özelliklerini falan incelemek lazım kesin konuşmak için yine de). Sata2 olsa bile sata2 anakarta sata3 HDD takabilirsin sıkıntı yok.

Öncelikle alacağın HDD'nin 2.5" kalınlıkta olmasına dikkat et. 3.5" HDD alırsan laptopa sığmaz. Bu arada 1TB destekler o konuda bir sıkıntı yok. Bilgisayarının Sata3 girişli olduğunu düşünüyorum (düşünüyorum emin değilim teknik özelliklerini falan incelemek lazım kesin konuşmak için yine de). Sata2 olsa bile sata2 anakarta sata3 HDD takabilirsin sıkıntı yok.
Peki boyut desteklemesi hangi etmenlere göre belirlenir. Yani bunun bir sınırı var mı? Bazı yerlerde böyle şeyler gördüm. O yüzden içime bir kuşku düşmüştü. Bu arada bir HDD öneriniz var mı? Marka veya model olarak.

Peki boyut desteklemesi hangi etmenlere göre belirlenir. Yani bunun bir sınırı var mı? Bazı yerlerde böyle şeyler gördüm. O yüzden içime bir kuşku düşmüştü. Bu arada bir HDD öneriniz var mı? Marka veya model olarak.
GB cinsinden boyut desteğini ilk defa duyuyorum telefonlardaki gibi 128GB'a kadar hafıza kartı destekler 64GB'a kadar destekler gibi bir durum yok bilgisayarlarda sen kaç GB veya TB takarsan o kadarını okur sıkıntı yok. Piyasadan uzak kaldım fiyatları falan tam olarak bilmiyorum ama marka önerisi olarak WD(Western Digital) ve Seagate markalarını öneririm.

GB cinsinden boyut desteğini ilk defa duyuyorum telefonlardaki gibi 128GB'a kadar hafıza kartı destekler 64GB'a kadar destekler gibi bir durum yok bilgisayarlarda sen kaç GB veya TB takarsan o kadarını okur sıkıntı yok. Piyasadan uzak kaldım fiyatları falan tam olarak bilmiyorum ama marka önerisi olarak WD(Western Digital) ve Seagate markalarını öneririm.
Teşekkür ederim yardımınız için. Bende ilk defa gördüm. O yüzden sormak istedim.
@MF Rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Altta verdiğim başlıkta anakart ve bios bilgileri yazıyor. UEFI Windows kurulumu yapılabilir mi? Desteği var mıdır? Birde konu hakkında bilginiz varsa sadece HDD değiştireceğim aynı sürüm Windows kurarken ürün anahtarı kendisi mi etkileşecek? Çünkü ürün anahtarı cihazın üstünde yazmıyor ve önceki HDD'İM bozuk. Anakart'a kayıtlı yeniden kurarken otomatik etkinleştiriyor diye duydum UEFI kurulum bunu önlemez değil mi? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı