Laptop HDMI ve USB çıkışları üzerinden ayrı ayrı ses alınabilinir mi?

MahsumTekin

Kilopat
Daha fazla  
Windows 10 son sürümünü kullanıyorum ve HDMI üzerinden hoparlörü olan ikinci bir monitör kullanıyorum. Yapmak istediğim şey ise bir birinden bağımsız iki dosya oynatıp, iki farklı çıkıştan ses almak. Eklemiş olduğum küçük ekran resminde kırmızı oklar ile işaretlediğim iki çıkışı bağımsız olarak kullanabilmem mümkün mü? Bilgisi olan arkadaşların desteğini rica ediyorum.

Bilgisayarım;

Acer Aspire A315-42G
Windows 10, AMD Ryzen 5 3500u, 8 GB RAM, 2 GB ekran kartı ( AMD Radeon Vega 540X)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    43,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız oynatıcıya bağlıdır. Sistemde varsayılan çıkış hangisi ise Windows sesleri oradan verlir ve varsayılan çıkışı kullanmaya ayarlı olan oynatıcılar/oyunlar oradan ses verir. Eğer kullanılan medya oynatıcıda çıkış aygıtını değiştirirseniz o programdaki ses diğer çıkışa verilir.

Kendimden örnek vereyim. Sistemdeki tüm sesler monitörümden geliyor. Ancak CS:GO içinde çıkış aygıtı olarak kasa arkasına taktığım kulaklık seçili. Oyun sesleri kulaklıktan gelirken sistem sesleri veya arka planda açık olan YouTube vb. sayfaların sesleri monitörden geliyor.

Yazınızdan sonra belirtiğiniz mantıkla ilerledim ve Windows 10 üzerinden belirtiğiniz ayarları buldum. İstediğim tam olarak buydu ve sorunum çözüldü. Teşekkür ederim.

Aynı işlemi yapmak isteyen arkadaşlar için ekran görüntüsünü ekledim. Adımlar ise; Başlat>Ayarlar>Sistem>Ses>Gelişmiş ses seçenekleri bölümünden aynı işlemi gerçekleştirebilirler.

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    64,8 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı