Laptop için boşta 65 derece normal mi?

Awhlind

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Asgard
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Normal boştayken değerler böyle (Laptop soğutusu var).
Bilgisayarımın özellikleri:
  • RAM : 3GB 1333MHz DDR3 RAM
  • İşlemci: Intel i3 M370 2.4 GHz
  • Ekran Kartı: AMD Mobility HD 5000 Series
  • Laptop Modelim : Dell Insprion N5010
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Boştaki duruma göre yüksek, en azından 5-10 derece alt seviyelerde olmalı. Yükteki durum nedir?

Boşta bile fan 3700 RPM'lerde çalışıyor. Laptop soğutucularının çoğu fana ve ızgaraya daha çok toz tıkmaktan başka işe yaramaz. Notebook soğutucusu standını kullan fakat fanlarını çalıştırma. Bu soğutucular genelde alüminyum kasalarda fazla olmasa da işe yarayabiliyor.

Öncelikle cihazın detaylı bir şekilde termal bakımlarını yapman gerekiyor. Cihaz zaten 8 senelik bir cihaz. Termal bakımını hiç yapmadıysan değerler gayet normal. Bu konuda tecrüben yoksa profesyonel ve güvenilir bir teknik servise başvurmalısın.

Öncelikle yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum. Tam dendiği gibi bir bakım yapmadım. Yardımlarınız için teşekkürler eve gidince değerleri atarım.

6 senelik Casper laptop kaliteli macun ile ısınma sorunu yaşamıyorum normalde çok ısınan bilgisayarlardır Casper bilgisayarlar. Güzel bakım yapılınca ısınma sorunu olmuyormuş 3 ay geçti sürekli oyun oynayan ve programla çalışan biriyim nasıl bir macun ise erimedi işlevini kaybetmedi. Isı değerleri boşta ise sıcak bence 45 - 55 derece çalışması lazım laptopların boşta. O değerleri oyun oynayınca görüyorum ben laptobumda.

dds.png

CS:GO da 10-15 dakika oynadıktan sonra değerler 78-82 gidip geliyor. Resim alamadım o kadar kastı ki.

Hangi macunu sürdünüz? Fazla sürdünüz mü? İşlemci bloğu ezilmiş olursa ne kadar iyi sürerseniz sıcaklık değişmez. Benim blok eski işlevini kaybetmişti değiştirdim sorun düzelmişti. İşlemci bloğu oturmaması imkansız laptoplarda fazla sıkmasan da sıkıntı olmuyor macuna yapışıyor blok. Çapraz koysada vida atarken kendi kendine düzeltiyor blok masaüstü olsa hadi neyse..

Hangi macunu sürdünüz? Fazla sürdünüz mü? İşlemci bloğu ezilmiş olursa ne kadar iyi sürerseniz sıcaklık değişmez. Benim blok eski işlevini kaybetmişti değiştirdim sorun düzelmişti. İşlemci bloğu oturmaması imkansız laptoplarda fazla sıkmasan da sıkıntı olmuyor macuna yapışıyor blok. Çapraz koysada vida atarken kendi kendine düzeltiyor blok masaüstü olsa hadi neyse..
En son 6 sene önce sürülmüştü. Bakın zamanı gelmiş demek ki.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı