Laptop için ek depolama önerisi

BARIŞ_09

Centipat
Daha fazla  
Monster Abra A5 v16.7.3 laptop kullanıyorum ve 500 GB depolaması yetmiyor, bunun için ek depolama almak istiyorum ama aklımda çok fazla soru var ve konu hakkında pek bir bilgim yok, ilk olarak ikinci depolamanın hızı ne kadar önemli, birinci depolamanın hızı kadar iyi olmak zorundamı, okuma yazma hızı çok yavaş bir depolama alsam nasıl bir sorun oluşur, laptopta iki depolama alanı olduğunda kullanım farklılaşıyor mu, mesela 1 TB depolamayla 500+500 depolama arasında nasıl bir farklılık var...
İkinci depolamada aradığım özelliklere gelirsek de, şu an yapabildiklerimi kısıtlamadan daha fazla depolama alanıyla devam etmemi sağlasın ( ek 1 TB ya da 500 GB) ve olabildiğince ucuz olsun yeterli.
Konuya hakim arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...
(Gelen önerilerde 1 TB depolamalar pahalı gelirse 500 GB alacağım)
Bütçe: Bilmiyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorularınızın hepsi kullanım seneryosuna bağlı. Ne yapıcağınızı detaylıca anlatın ona göre cevaplayalım.

Monster Abra A5 v16.7.3 laptop kullanıyorum ve 500 GB depolaması yetmiyor, bunun için ek depolama almak istiyorum ama aklımda çok fazla soru var ve konu hakkında pek bir bilgim yok, ilk olarak ikinci depolamanın hızı ne kadar önemli, birinci depolamanın hızı kadar iyi olmak zorundamı, okuma yazma hızı çok yavaş bir depolama alsam nasıl bir sorun oluşur, laptopta iki depolama alanı olduğunda kullanım farklılaşıyor mu, mesela 1 TB depolamayla 500+500 depolama arasında nasıl bir farklılık var...
İkinci depolamada aradığım özelliklere gelirsek de, şu an yapabildiklerimi kısıtlamadan daha fazla depolama alanıyla devam etmemi sağlasın ( ek 1 TB ya da 500 GB) ve olabildiğince ucuz olsun yeterli.
Konuya hakim arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...

Kullandığın işletim sistemindeki sürücünün hızlı olması gerekir. Onun dışında özellikle hikayeli oyunlarda SSD hızını belli eder. Ama ortalama SATA SSD bile oyunlarda işinizi görecektir. Eğer M.2 SSD slotu başka yoksa veya yükseltmek istemiyorsanız o zaman SATA SSD almanız lazım. Zaten onlarda genelde 500 mb/s ile performans verirler bu değerler tabii kalitesizliğe göre 400 mb/s civarlarına kadar düşmektedir. Okuma yazma hızları zaten 500 mb/s üstü olur. Max bütçeniz nedir? Düzenleme paylaştığınız laptopta iki adet M.2 SSD yuvası mevcutmuş. Bir adet de SATA SSD mevcut. Aynı paraya M.2 SSD alabiliyorsun. Bana kalırsa M.2 SSD alman çok daha iyi olur. Zaten 500GB ile geliyor muhtemelen işletim sistemi için fazlasıyla yeterli. Diğer programları falan da kurarsan zaten yeterli gelecektir. En azından 2TB M.2 SSD veya 1TB M.2 SSD tercih edersen değiştirmen kısa sürmez. Benim tercihim en az 2TB M.2 SSD tercih etmen olacaktır.

Son düzenleme:

500+500 olursa şöyle olur bazı uygulamaları birine bazılarını birine kurarsın okuma yazma hızları farklıysa açılma hızları vesaire değişir o kadar yani negatif etkisi olmaz. Laptopta M.2 SSD slotu mevcut mu? 2. M.2 slotu yani.

D
Sorularınızın hepsi kullanım seneryosuna bağlı. Ne yapıcağınızı detaylıca anlatın ona göre cevaplayalım.
Dostum şimdilik genellikle oyun oynuyorum ,sonra farklı şeyler yaparmıyım bilmem , şimdi mesela bir gta5 bir bf1 bikaç tane de küçük oyun var biraz yazılım programları filan derken doldu , mesela şuan ark gibi bir oyun indirmeye kalksam indiremiyorum , şimdilik ek 500 depolama daha alsam yeterli gelir ama , geleceğe dönük bakarsam ve fiyatı beni çok zorlamazsa tabiki 1 tb olsun isterim

Kullandığın işletim sistemindeki sürücünün hızlı olması gerekir. Onun dışında özellikle hikayeli oyunlarda SSD hızını belli eder. Ama ortalama SATA SSD bile oyunlarda işinizi görecektir. Eğer M.2 SSD slotu başka yoksa veya yükseltmek istemiyorsanız o zaman SATA SSD almanız lazım. Zaten onlarda genelde 500 mb/s ile performans verirler bu değerler tabii kalitesizliğe göre 400 mb/s civarlarına kadar düşmektedir. Okuma yazma hızları zaten 500 mb/s üstü olur. Max bütçeniz nedir? Düzenleme paylaştığınız laptopta iki adet M.2 SSD yuvası mevcutmuş. Bir adet de SATA SSD mevcut. Aynı paraya M.2 SSD alabiliyorsun. Bana kalırsa M.2 SSD alman çok daha iyi olur. Zaten 500GB ile geliyor muhtemelen işletim sistemi için fazlasıyla yeterli. Diğer programları falan da kurarsan zaten yeterli gelecektir. En azından 2TB M.2 SSD veya 1TB M.2 SSD tercih edersen değiştirmen kısa sürmez. Benim tercihim en az 2TB M.2 SSD tercih etmen olacaktır.
Gönül isterki dediğin gibi 2 tb ssd alabileyim ama ekonomik durumum pek iyi değil öğrenciyim , benim şuanki maksadım net , bilgisayarımın çalışma hızını çok düşürmeden olabildiğince ucuz bir şekilde durumu kurtarmak , bir yandan uzunca bir süre bana yetsin diyip yüksek depolama istiyorum bir yandanda çok para harcarsam sorun olur diye düşünüyorum ,arada kaldım yani , o yüzden net bir bütçe vermekte zorlanıyorum , siz alternatif fiyatlarda tavsiyeler sunarsanız ona göre aralarından karar verebilirim

Ek olarakta aklımda şöyle birşeyde var kullanışlı bir m2ssd alırsam 1 - 2 yıl sonra masaüstü pc toplamaya kalktığımda laptoptan ssd yi söküp kasa dada kullanabilirim

500+500 olursa şöyle olur bazı uygulamaları birine bazılarını birine kurarsın okuma yazma hızları farklıysa açılma hızları vesaire değişir o kadar yani negatif etkisi olmaz. Laptopta M.2 SSD slotu mevcut mu? 2. M.2 slotu yani.
Evet mevcut

Yine bir güncelleme olarak 500 gb dan vazgeçtim , düşündükçe 500 gb mantıksız geldi , almışken düzgün olsun ,ilerde tekrar alma ihtiyacım olmasın , şuan en az 1 tb depolama arıyorum

Anladığım kadarıyla ucuz olsun diye hard disk gibi yavaş bir depolama alırsam eziyet çekerim dimi , yani birinci ssd nin hızı sadece kendini bağlıyor , ikinci depolama yavaş çalışırsa laptopun kullanışlılığı azalır

Yani bu konuda bilgim olmadığından konuyu açarken belki biri çıkıpta, hiç pahalı ssd lere gerek yok ,2 tb ucuz bir hard disk yada yavaş bir ssd alırsın o sana yeter ,diyen çıkar belki diyordumda sistem öyle çalışmıyo demekki

Son düzenleme:
D

Dostum şimdilik genellikle oyun oynuyorum, sonra farklı şeyler yapar mıyım bilmem, şimdi mesela bir GTA 5 bir BF1 birkaç tane de küçük oyun var biraz yazılım programları filan derken doldu, mesela şu an Ark gibi bir oyun indirmeye kalksam indiremiyorum, şimdilik ek 500 depolama daha alsam yeterli gelir ama, geleceğe dönük bakarsam ve fiyatı beni çok zorlamazsa tabii ki 1 TB olsun isterim.

Gönül isterki dediğin gibi 2 TB SSD alabileyim ama ekonomik durumum pek iyi değil öğrenciyim, benim şu anki maksadım net, bilgisayarımın çalışma hızını çok düşürmeden olabildiğince ucuz bir şekilde durumu kurtarmak, bir yandan uzunca bir süre bana yetsin deyip yüksek depolama istiyorum bir yandanda çok para harcarsam sorun olur diye düşünüyorum, arada kaldım yani, o yüzden net bir bütçe vermekte zorlanıyorum, siz alternatif fiyatlarda tavsiyeler sunarsanız ona göre aralarından karar verebilirim.

Ek olarak da aklımda şöyle birşeyde var kullanışlı bir M.2 SSD alırsam 1 - 2 yıl sonra masaüstü PC toplamaya kalktığımda laptoptan SSD'yi söküp kasa dada kullanabilirim.

Evet mevcut.

Yine bir güncelleme olarak 500 GB'dan vazgeçtim, düşündükçe 500 GB mantıksız geldi, almışken düzgün olsun, ileride tekrar alma ihtiyacım olmasın, şu an en az 1 TB depolama arıyorum.

Anladığım kadarıyla ucuz olsun diye hard disk gibi yavaş bir depolama alırsam eziyet çekerim değil mi, yani birinci SSD'nin hızı sadece kendini bağlıyor, ikinci depolama yavaş çalışırsa laptopun kullanışlılığı azalır.

Yani bu konuda bilgim olmadığından konuyu açarken belki biri çıkıp da, hiç pahalı SSD'lere gerek yok, 2 TB ucuz bir hard disk ya da yavaş bir SSD alırsın o sana yeter, diyen çıkar belki diyordumda sistem öyle çalışmıyor demek ki.

Hayır çalışır neden çalışmasın HDD fiyatları da malum 2TB HDD alacağına 1TB M.2 SSD al en azından performans ve verimlilik açısından daha iyi olur senin için. Ayrıca ha 2.5 inc SATA SSD veya 2.5 HDD almışsın fark etmez. Bilgisayarda yine çalışır yani. Ama M.2 SSD mevcut olduğu için SATA SSD veya HDD almak mantıksız. Hali hazırdaki SSD DRAM mevcut mu? Eğer mevcutsa 500GB depolama sistem için yeterli olacaktır. Yani format attığın zaman ona işletim sistemini kur. Sana önereceğim 1TB M.2 SSD de oyunları atarsın. Zaten belirli başlı oyunlar örnek GTA 5 120GB civarlarında kaplıyor. Hadi diyelim bu tarz 5 oyunun olsa zaten yarısı gitti. Geriye kalan yarısında ETS 2 gibi oyunlar kullanırsın. Depolamıyı sonuna kadar harcama 50GB boşluk bırakman iyi olacaktır. Şu anda ekteki olan M.2 SSD alabilirsin. Onun dışında örnek ben HDD kullanıyorum. İşletim sistemim ve birkaç oyun HDD yer alıyor. Kaldı ki HDD 320GB. :D M.2 SSD depolamam da mevcut olmadığı için SATA SSD almak zorunda kalıyorum. Her ne kadar sendeki laptop önerilmese de kaliteli olmasa da performans açısından genel oyunlar orta veya üst ayarlarda oynaman mümkün. Ben ASUS K555ub laptop kullanmaktayım. Önceden 1TB HDD mevcuttu. Oda aldıktan 3 sene falan sonra artık ömrünü doldurdu tabii. Benim ile alakalı bir durum değildi. Babamın 4 sene önceki oyun sinirlenmesinde dolayı klasik bir hasar aldı. :) HDD değiştireli 3 sene olmuştur. Hitachi marka ve yenilenmiş almıştım. Gayet iyi şu anda bir sorunu yok. Yani alırken HDD kalitesi ve kullanıcı durumundan da dikkat etmek gerekiyor. 3.5 HDD'ler o kadar kolay bozulmaz. 2.5 inc HDD'ler daha dayanıksız küçük olduğundan dolayı hasar alıyor. Bu nedenle önermiyorum HDD almanı. SATA SSD de senin almana gerek yok çünkü öyle bir zorunluluğun yok. M.2 SSD slotu varken M.2 SSD slotu alman daha iyi olacaktır. Ayrıca o kadar para verip SATA SSD'de alacağın performansı M.2 SSD yarısı bile değil. Kalite olarak modelden modele değişir. M.2 SSD kötü yongaları kartı da mevcut SATA SSD'nin de aynı şekilde. Ancak hız konusunda M.2 SSD daha performanslı haliyle. Ha bu arada SATA SSD olarak da 870 EVO almayı planladığım için 2K fiyatlarında. Şu an zaten idare ettiğim için bekleyip en iyisini almayı planlıyorum. 1TB hem işletim sistemi hem de oyunlar için yeterli olacak bu laptop için. Ancak daha yüksek oyuncu laptoplarda 1TB yetersiz kalacaktır. Çünkü açacağın oyunlar bendek laptop ile kıyaslanamaz. O nedenle depolama ihtiyacın senin daha ön planda. Ama yine de yeterli olur.

Hayır çalışır neden çalışmasın HDD fiyatları da malum 2TB HDD alacağına 1TB M.2 SSD al en azından performans ve verimlilik açısından daha iyi olur senin için. Ayrıca ha 2.5 inc SATA SSD veya 2.5 HDD almışsın fark etmez. Bilgisayarda yine çalışır yani. Ama M.2 SSD mevcut olduğu için SATA SSD veya HDD almak mantıksız. Hali hazırdaki SSD DRAM mevcut mu? Eğer mevcutsa 500GB depolama sistem için yeterli olacaktır. Yani format attığın zaman ona işletim sistemini kur. Sana önereceğim 1TB M.2 SSD de oyunları atarsın. Zaten belirli başlı oyunlar örnek GTA 5 120GB civarlarında kaplıyor. Hadi diyelim bu tarz 5 oyunun olsa zaten yarısı gitti. Geriye kalan yarısında ETS 2 gibi oyunlar kullanırsın. Depolamıyı sonuna kadar harcama 50GB boşluk bırakman iyi olacaktır. Şu anda ekteki olan M.2 SSD alabilirsin. Onun dışında örnek ben HDD kullanıyorum. İşletim sistemim ve birkaç oyun HDD yer alıyor. Kaldı ki HDD 320GB. :D M.2 SSD depolamam da mevcut olmadığı için SATA SSD almak zorunda kalıyorum. Her ne kadar sendeki laptop önerilmese de kaliteli olmasa da performans açısından genel oyunlar orta veya üst ayarlarda oynaman mümkün. Ben ASUS K555ub laptop kullanmaktayım. Önceden 1TB HDD mevcuttu. Oda aldıktan 3 sene falan sonra artık ömrünü doldurdu tabii. Benim ile alakalı bir durum değildi. Babamın 4 sene önceki oyun sinirlenmesinde dolayı klasik bir hasar aldı. :) HDD değiştireli 3 sene olmuştur. Hitachi marka ve yenilenmiş almıştım. Gayet iyi şu anda bir sorunu yok. Yani alırken HDD kalitesi ve kullanıcı durumundan da dikkat etmek gerekiyor. 3.5 HDD'ler o kadar kolay bozulmaz. 2.5 inc HDD'ler daha dayanıksız küçük olduğundan dolayı hasar alıyor. Bu nedenle önermiyorum HDD almanı. SATA SSD de senin almana gerek yok çünkü öyle bir zorunluluğun yok. M.2 SSD slotu varken M.2 SSD slotu alman daha iyi olacaktır. Ayrıca o kadar para verip SATA SSD'de alacağın performansı M.2 SSD yarısı bile değil. Kalite olarak modelden modele değişir. M.2 SSD kötü yongaları kartı da mevcut SATA SSD'nin de aynı şekilde. Ancak hız konusunda M.2 SSD daha performanslı haliyle. Ha bu arada SATA SSD olarak da 870 EVO almayı planladığım için 2K fiyatlarında. Şu an zaten idare ettiğim için bekleyip en iyisini almayı planlıyorum. 1TB hem işletim sistemi hem de oyunlar için yeterli olacak bu laptop için. Ancak daha yüksek oyuncu laptoplarda 1TB yetersiz kalacaktır. Çünkü açacağın oyunlar bendek laptop ile kıyaslanamaz. O nedenle depolama ihtiyacın senin daha ön planda. Ama yine de yeterli olur.
Şuanki ssd imde dram mevcutmu bilmiyorum , aradım bulamadım , istersen laptopumun model numarasını yazıp ordan bakabilirsin hangi ssd imin olduğunu

Monster abra a5 v16.7.3

O zaman arkadaşlar gidişata bakarsak dram bulunan 1 tb m2ssd önerilerinizi bekliyorum
@preyy
@Burak Karabal
@ahmttrn

Son düzenleme:
Şu anki SSD imde DRAM mevcutmu bilmiyorum, aradım bulamadım, istersen laptopumun model numarasını yazıp oradan bakabilirsin hangi SSD'imin olduğunu

Monster Abra A5 v16.7.3

O zaman arkadaşlar gidişata bakarsak DRAM bulunan 1 TB M.2 SSD önerilerinizi bekliyorum
@preyy
@Burak Karabal
@ahmttrn

Ben zaten paylaşmıştım. Attığım üründe DRAM da mevcut.

Yeni bişey daha buldum bide alıcağımız m2 ssd yuvasında gen diye birşey varmış ,galiba uyumlu olmayanlar takılmıyormu yoksa eksikmi çalışıyor bişeyler oluyo galiba , uyumlu bişey alırsak iyi olucak

Gen olayını bilen varsa anlatırsa sevinirim , şimdi biz 2. port için gen 3×4 mü almak zorundayız , 1. port hangi gen i destekliyor ve 1. porttaki ssd nin gen i nedir , ssd lerin yerini değiştirirsek bişeyler yapabilirmiyiz

Dosya Ekleri

• 1693932208588.jpg
    1693932208588.jpg
    85,5 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Yeni bir şey daha buldum bir de alıcağımız M.2 SSD yuvasında gen diye bir şey varmış, galiba uyumlu olmayanlar takılmıyor mu yoksa eksikmi çalışıyor bir şeyler oluyor galiba, uyumlu bir şey alırsak iyi olacak.

Gen olayını bilen varsa anlatırsa sevinirim, şimdi biz 2. port için gen 3×4 mü almak zorundayız, 1. port hangi gen i destekliyor ve 1. porttaki SSD'nin gen i nedir, SSD'lerin yerini değiştirirsek bir şeyler yapabilir miyiz?

2. slot için önerilerim bunlardır.

Yeni bir şey daha buldum bir de alıcağımız M.2 SSD yuvasında gen diye bir şey varmış, galiba uyumlu olmayanlar takılmıyor mu yoksa eksikmi çalışıyor bir şeyler oluyor galiba, uyumlu bir şey alırsak iyi olacak.

Gen olayını bilen varsa anlatırsa sevinirim, şimdi biz 2. port için gen 3×4 mü almak zorundayız, 1. port hangi gen i destekliyor ve 1. porttaki SSD'nin gen i nedir, SSD'lerin yerini değiştirirsek bir şeyler yapabilir miyiz?

Gen olayını çok bilmiyorum. Uyumlu olanı atmaya çalıştım bunlar gayet iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı