Laptop için Linux tavsiyesi

Manjaro'da aklımdaydı ama kullandığı zaman zorluklarla karşılaşabilir diye düşündüm biraz daha Linux'u bilenlere hitab ediyormuş, ama onuda kurup bir bakarım.
Sana abi tavsiyesi diye boşuna demedim. Windows7 de zorlanan bilgisayar linux lardada zorlanacak. Daha önce hayatında Linux kullanmamış hiçbir fikri olmayan birisinin eline al bunu kullan demek, kişinin tüm alışkanlıklarını alt üst etmek demek.
ayrıca Manjaro son kullanıcıya yöneliktir. Giriş seviyesi kullanıcılara yöneliktir. Mint, Elementary, Debian, Ubuntu ve türevleri (kubuntu, Lubuntu, Lubuntu), MXLinux, Kdeneon, Fedora aklınıza gelecek yüzlerce dağıtım var. Yok illaki Linux kurmak istiyorum diyorsan Pardus'u deneyebilirsin. Ancak pardus'un Bellek yönetiminde sorun var. Linux distrolarındaki xfce arayüzü normalde 550-600MB bellek kullanırken Pardus xfce arayüzünde bellek kullanımı sistem boştayken 1,5GB seviyelerinde geziniyor. Hemen hemen popüler olan linux dağıtımlarının hepsini kullanmış test etmiş deneyim kazanmış birisi olarak yazıyorum. Arkadaşını Windows7 hepsinden daha fazla memnun edecektir. Bir bilgisayarda tek işletim sistemi Linux olan kişiler ki tecrübesizse bir çok zorlukla karşılaşacaktır. Üzerinde düşünülmesi gereken esas konu burası.

Arkadaşlar eski bir laptop için hangi Linux dağıtımını tavsiye edersiniz? Laptop özellikeri şöyle:
  • Model: HP Pavilion DV6299EA
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo T5500 / 1.66 GHz Dual-Core
  • RAM: 2 GB DDR2 SDRAM
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GO 7400
Biraz araştırdığımda Linux Mint Xfce ve Lubuntu dağıtımlarını uygun gördüm, ama bende Linux işletim sistemini yeni kullanmaya başladığım için bu dağıtımlar sistemi zorlar mı bilmiyorum. Laptop bir akrabamın, içinde Windows 7 yüklü ve yavaşlığından yakınıyor, yaptığı şeyler internette gezinmek, film-dizi izlemek oyun oynamıyor zaten, PC bilgisi normal derecede, bende kullandığı programları kurup bildiğim birkaç şeyi gösterince Linux'da zorlanmayacaktır. Bu özelliklerde bir laptopu rahat çalıştırabilecek başka bir Linux dağıtımı var mıdır yoksa bunlardan hangisini kurmalıyım? Bir de donanım tanımama durumu oluşmaz değil mi?

Hafif GNU/Linux dağıtımlarından birisini kullanabilirsiniz. Bilinen hafif dağıtımlar:

Lubuntu GNU/Linux sistem gereksinimleri:

512 MB RAM (en az)
1 GB RAM (önerilen)
Pentium 4, Pentium M ya da AMD K8 işemci

Sitesi: https://lubuntu.net/

Xubuntu GNU/Linux sistem gereksinimleri:

512 MB RAM (en az)
1 GB RAM (önerilen)
7.5 GB disk alanı (en az)
20 GB disk alanı (önerilen)
PAE destekli herhangi bir işlemci

Sitesi: https://xubuntu.org/

Linux Lite sistem gereksinimleri:

512 MB RAM (en az)
1 GB RAM (önerilen)
700 MHz işlemci (en az)
1 GHz işlemci (önerilen)
1024×768 ekran çözünürlüğü (en az)
1366×768 ekran çözünürlüğü (önerilen)
5 GB disk alanı

Sitesi: https://www.linuxliteos.com/

Puppy Linux sistem gereksinimleri:

128 MB RAM (en az)
256 MB RAM (önerilen)
233 MHz işlemci (en az)
Pentium 900 MHz (önerilen)
512 MB disk alanı (en az)
1 GB disk alanı (önerilen)

Sitesi: http://puppylinux.com/

Tiny Core Linux sistem gereksinimleri:

46 MB RAM (en az)
64 MB RAM (önerilen)
Intel 80486 (en az)
Pentium II (önerilen)

Sitesi: http://tinycorelinux.net/

Slackware Linux (uzmanlar için) sistem gereksinimleri:

Intel 80486 işlemci (en az)
64 MB RAM (en az)
1 GB RAM (önerilen)
5 GB disk alanı

Sitesi: http://www.slackware.com/index.html

Trisquel GNU/Linux sistem gereksinimleri:

2005 ya da daha yeni üretim bir PC
AMD Athlon 64 3000+ (1.8 GHz) veya Intel Celeron (1.8 GHz) işlemci
32-bit versiyonu için en az 256 MB RAM
64-bit versiyonu için en az 512 MB RAM
32 MB grafik işlem belleği (en az)
128 MB grafik işlem belleği (önerilen)
5 GB disk alanı (en az)

Trisquel Mini (LXDE) GNU/Linux sistem gereksinimleri:

1999 ya da daha yeni üretim bir PC
AMD K6 veya Intel Pentium II işlemci
32-bit versiyonu için en az 128 MB RAM
64-bit versiyonu için en az 256 MB RAM
3 GB disk alanı (en az)

Sitesi: https://trisquel.info/en

Hepsi bu kadar da değil. Daha başka dağıtımlar da var. Bunların listesini aşağıda ki linkten inceleyebilirsiniz:

https://en.wikipedia.org/wiki/Light-weight_Linux_distribution

Sana abi tavsiyesi diye boşuna demedim. Windows7 de zorlanan bilgisayar linux lardada zorlanacak. Daha önce hayatında Linux kullanmamış hiçbir fikri olmayan birisinin eline al bunu kullan demek, kişinin tüm alışkanlıklarını alt üst etmek demek.
ayrıca Manjaro son kullanıcıya yöneliktir. Giriş seviyesi kullanıcılara yöneliktir. Mint, Elementary, Debian, Ubuntu ve türevleri (kubuntu, Lubuntu, Lubuntu), MXLinux, Kdeneon, Fedora aklınıza gelecek yüzlerce dağıtım var. Yok illaki Linux kurmak istiyorum diyorsan Pardus'u deneyebilirsin. Ancak pardus'un Bellek yönetiminde sorun var. Linux distrolarındaki xfce arayüzü normalde 550-600MB bellek kullanırken Pardus xfce arayüzünde bellek kullanımı sistem boştayken 1,5GB seviyelerinde geziniyor. Hemen hemen popüler olan linux dağıtımlarının hepsini kullanmış test etmiş deneyim kazanmış birisi olarak yazıyorum. Arkadaşını Windows7 hepsinden daha fazla memnun edecektir. Bir bilgisayarda tek işletim sistemi Linux olan kişiler ki tecrübesizse bir çok zorlukla karşılaşacaktır. Üzerinde düşünülmesi gereken esas konu burası.
Şimdi abi, verdiğin tavsiye Windows 7 Linux'dan daha hızlı formatla tekrar Windows 7 kur tavsiyesiydi (bende çoğu yerde okuduğumda hatta konuda arkadaşın cevabıda var Windowsla pert olmuş eski sistemlerin Linux'la çok daha rahat çalıştığını yazmış birçok kişi, konuyuda bu yüzden açtım) şimdiyse Linux'u kullanmakta zorlanacağını söylemişsin, bende akrabamı tanıdığım için Linux kullanabileceğini biliyorum özellikle Mint, Ubuntu gibi dağıtımlarda zorlanmayacaktır çünkü bende hayatımda hiç Linux kullanmamıştım ama 2 gündür Ubuntu kullanıyorum ve hiçte bir zorlukla karşılaşmadım çoğu programıda yükledim normal birşekilde kullanıyorum, onada kullandığı programları yükleyip birkaç şey göstereceğim zaten anlayacaktır, öyle eline vermiycem al kullan diye. Manjaro ise arch tabanı kullanıyor ve Linux'u biraz daha bilenlere hitab ettiğini bildiğimden ona bulaştırmayacağım için yazdım çünkü bazı Linux dağıtımlarının en ufak şey için kod yazılması gerektiğini biliyorum arch'da bunlardan biri (Manjaro ne kadar basite indirgenmiş olsada)

Manjaro kullanmak Ubuntudan daha zor değil birinde apt install paketadi olarak program kuruyorsun birinde pacman -S paketadı olarak. Tek fark bu. Hatta manjaro üzerinde yazılım yöneticisinde AUR özelliğini aktif edersen çok daha fazla programı rahatça kullanabilirsin. Yazılım yöneticisini kullandığında hiç kod yazmana dahi gerek yok ve AUR sayesinde program yelpazesi ubuntudan daha iyi. Mesela Chromu direkt yazılım yöneticisinden kurabilirsin. Benim önerim Manjarodur. Manjaro XFCE denemende fayda var.

Manjaro kullanmak Ubuntudan daha zor değil birinde apt install paketadi olarak program kuruyorsun birinde pacman -S paketadı olarak. Tek fark bu. Hatta manjaro üzerinde yazılım yöneticisinde AUR özelliğini aktif edersen çok daha fazla programı rahatça kullanabilirsin. Yazılım yöneticisini kullandığında hiç kod yazmana dahi gerek yok ve AUR sayesinde program yelpazesi ubuntudan daha iyi. Mesela Chromu direkt yazılım yöneticisinden kurabilirsin. Benim önerim Manjarodur. Manjaro XFCE denemende fayda var.
Hocam peki Manjaro Mint'ten daha hafif ve stabilmidir? Yani böyle eski bir Laptop için hangisi avantajlıdır ? İkisininde Xfce sürümünden bahsediyorum.

Şimdi abi, verdiğin tavsiye Windows 7 Linux'dan daha hızlı formatla tekrar Windows 7 kur tavsiyesiydi (bende çoğu yerde okuduğumda hatta konuda arkadaşın cevabıda var Windowsla pert olmuş eski sistemlerin Linux'la çok daha rahat çalıştığını yazmış birçok kişi, konuyuda bu yüzden açtım) şimdiyse Linux'u kullanmakta zorlanacağını söylemişsin, bende akrabamı tanıdığım için Linux kullanabileceğini biliyorum özellikle Mint, Ubuntu gibi dağıtımlarda zorlanmayacaktır çünkü bende hayatımda hiç Linux kullanmamıştım ama 2 gündür Ubuntu kullanıyorum ve hiçte bir zorlukla karşılaşmadım çoğu programıda yükledim normal birşekilde kullanıyorum, onada kullandığı programları yükleyip birkaç şey göstereceğim zaten anlayacaktır, öyle eline vermiycem al kullan diye. Manjaro ise arch tabanı kullanıyor ve Linux'u biraz daha bilenlere hitab ettiğini bildiğimden ona bulaştırmayacağım için yazdım çünkü bazı Linux dağıtımlarının en ufak şey için kod yazılması gerektiğini biliyorum arch'da bunlardan biri (Manjaro ne kadar basite indirgenmiş olsada)

Androidx86 deneyebilirsin. Hiçbir şekilde kod istemez. Bildiğin androidin x86 masaüstü bilgisayar sürümü. Cep telefonu kullanan playstora bağlanan herkesin çok rahatlıkla kullanacağı bir masaüstü ortamı.
Sen hangi Linux olur tavsiyesi istedin ben de nacizane fikirlerimi belirtiyorum. Halen de Manjaro xfce de ısrar ediyorum. İllede Hafif olsun istiyorsan Androidx86 yı dene. Bilgisayarda Andlroid kullanma deneyimi sunuyor. Hafif stabil sorunsuz kod istemiyor. Androidin aynısı playsotorda ne istersen var.

Yeni konular

Geri
Yukarı