Laptop için SSD boyutları önemli mi?

yagzustndg

Femtopat
Merhaba arkadaşlar bir arkadaşımın HP 250 G6 (1xn35EA) model laptopu için SSD bakıyorum fakat aklımda şu sorular mevcut SSD'i alırken nelere dikkat etmeliyim uyumsuzluk gibi sorunlarla karşılaşır mıyım? M.2 SSD slotu olduğunu biliyorum fakat SSD boyutları her bilgisayar için aynı mı boyutları global mi her bilgisayar için eşit ölçüde mi yani slota takarken uzun gelmesi gibi sorunlarla ya da vidalama yeri olmama gibi sorunlarla karşılaşır mıyım bu konuda nasıl bir SSD seçmeliyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

M.2 alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli unsur vardır:
  • PCI-e NVMe ve SATA III ayrımı
  • B key, M key B+M key
  • 2230, 2242, 2260 ve 2280 boyutları
Öncelikle M.2 SSD'lerin tamamı 22 mm genişliğindedir. Boyutlarda farklılık uzunluk tarafındadır. 30mm, 42mm, 60mm ve 80mm olmak üzere farklı boyutlarda M.2 SSD'ler mevcut.

Görsel boyut ve M.2 keyleri için örnek olarak koydum. Imaj NVMe adaptörü için hangi SSD'lerin uygun olduğunu açıklıyor.
1615671011859.png

Soru dışında her detaya cevap verilmiş, @The Anorak hariç.
M.2 yuvaya sahip ise M.2 standardına sahip yuvalara sahiptir. M.2 standardı 2230, 2242, 2280 ve 22110 olmak üzere 4 boyut standardına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 22xx'dir. Son iki hane uzunluğun "mm" cinsinden halidir. Örneğin WiFi kartınız M.2 standardına sahipse 2230 formatına sahiptir ve yuvasının devamında yalnızca 2230 için vida yuvası vardır. M.2 disk için genellikle 2280 formatı kullanılır ama bazı cihaz üreticileri yalnızca 2230 veya 2242 formatlarını da uygun vida deliği koymaktadır. Bu durumda 2280 formatındaki diskler cihaza sığmamaktadır.

Gelelim SATA SSD disklere. Eğer mSATA formatında değilse, standart 2.5" disk kullanılır dizüstü bilgisayarlarda. Herhangi bir SATA SSD'yi aldığınız gibi takıp kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı