Laptop için SSD önerisi ve Tercih sebepleri

EmreKarca

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Laptopum 5 senelik ve çok yavaş. Bilgisayardan hiç anlamıyorum çok geri kalmışız bu konularda :) internette HDD yerine SSD takıldığında bilgisayar performansının önemli ölçüde yükseleceğini gördüm. Şimdi SSD alacağım konu başlıklarını okudum kafam çorba oldu.
  1. Soru işareti: Bana yeteceğini düşündüğüm için Samsung 870 EVO 250 GB almayı düşünüyordum ama sanırsam önbellek(TurboWrite) çabuk doluyormuş o da hızın düşmesine sebep oluyormuş?
  2. Soru işareti: Bir arkadaş Seagate Barracuda 120'yi önerdi(250 GB) onda Samsung'daki gibi önbellek dolması oluyor mu bunu bilmiyorum?(250 GB olan 64l 500 GB olan 96l l bunda da bu nasıl etkiliyor SSD'yi bunu da bilmiyorum?)
  3. Soru işareti: Bir arkadaş sağ olsun Excel de çok uğraşmış emeğine sağlık bütün SSD'lerin iyi kötü özelliğini yazmış. Burada Samsung 87= EVO'nun katman sayısının 128 olduğunu gördüm. Katman sayısının ne olduğunu bilmiyorum bu arada ama anladığım kadarıyla ne kadar yüksek olursa SSD'nin ömrü uzun oluyor. Bu katman sayısı Samsung'da yavaşlama olsa bile Samsung'u ne kadar öne çıkaran bir etmen?

Maliyet çok önemli değil arkadaşlar SSD önerisi istiyorum çok fazla oyun oynayan birisi değilim arada oynarım. 1 TB bile almayı düşünüyorum ileride bilgisayar toplarsam söküp orada kullanabileceksem.
Cevaplayan olursa çok sevinirim. 👏 👏 👏

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Soru işareti: Bana yeteceğini düşündüğüm için Samsung 870 EVO 250 GB almayı düşünüyordum ama sanırsam önbellek (TurboWrite) çabuk doluyormuş o da hızın düşmesine sebep oluyormuş?
Sadece yazma hızı için geçerli bu durum. Önbellek dolduğunda hızlıca boşaltılır normalde.
Soru işareti: Bir arkadaş Seagate Barracuda 120'yi önerdi(250 GB) onda Samsung'daki gibi önbellek dolması oluyor mu bunu bilmiyorum. (250 GB olan 64L 500 GB olan 96L, bunda da bu nasıl etkiliyor SSD'yi bunu da bilmiyorum.
Barracuda 120'nin önbelleği biraz daha büyük olduğundan dolması daha zor. Ayrıca L değeri katman sayısını ifade etmekte, SSD'nin yongalarının katman sayısı ne kadar yüksekse o kadar iyidir diyebiliriz.
Maliyet çok önemli değil arkadaşlar SSD önerisi istiyorum çok fazla oyun oynayan birisi değilim arada oynarım. 1 TB bile almayı düşünüyorum ileride bilgisayar toplarsam söküp orada kullanabileceksem.
İleride sistem toplayacak olursanız masaüstü bilgisayara da takabilirsiniz bu SSD'yi.
Bu arada, eğer 870 EVO'nun 1 TB modelini alırsanız, önbellek sorunu yaşamazsınız. 1 TB ve üst depolama modellerinin önbelleği dolsa bile hızları neredeyse hiç düşmüyor.

Size önerim 870 EVO olur. Amacınız sistemi hızlandırmaksa 870 EVO rahatlıkla her ihtiyacınızı karşılar. Yazma hızının düşmesini de günlük kullanımda dosya transferleri hariç hissedebileceğinizi sanmıyorum.

Kioxia SSD ve Kingfast SSD kullandım. İki üründen de memnun kaldım açıkcası. Kioxia Toshiba'nın SSD markası. Tıbbi cihazlarda ultrason makinelerine servisler HDD değişiminde Kioxia takıyorlar.

Artı -2 Eksi
Sadece yazma hızı için geçerli bu durum. Önbellek dolduğunda hızlıca boşaltılır normalde.

Barracuda 120'nin önbelleği biraz daha büyük olduğundan dolması daha zor. Ayrıca L değeri katman sayısını ifade etmekte, SSD'nin yongalarının katman sayısı ne kadar yüksekse o kadar iyidir diyebiliriz.

İleride sistem toplayacak olursanız masaüstü bilgisayara da takabilirsiniz bu SSD'yi.
Bu arada, eğer 870 EVO'nun 1 TB modelini alırsanız, önbellek sorunu yaşamazsınız. 1 TB ve üst depolama modellerinin önbelleği dolsa bile hızları neredeyse hiç düşmüyor.

Size önerim 870 EVO olur. Amacınız sistemi hızlandırmaksa 870 EVO rahatlıkla her ihtiyacınızı karşılar. Yazma hızının düşmesini de günlük kullanımda dosya transferleri hariç hissedebileceğinizi sanmıyorum.
Hocam çok teşekkür ederim detaylı cevabınız için. Şimdi baktım da fiyatlar çok uçmuş1000tl civarı:( Peki bi tık altını istesem 600 tl gibi bütçeyle yine evo mu önerirsiniz firecuda mı ?

Firecuda öneririm. Seagate'in desteği daha iyi.
İnşallah bu yavaşlama olayını yaşamam çok takarım ben bu işe zaten senelerdir hdd kullanıyorum😪
Kioxia SSD ve Kingfast SSD kullandım. İki üründen de memnun kaldım açıkcası. Kioxia Toshiba'nın SSD markası. Tıbbi cihazlarda ultrason makinelerine servisler HDD değişiminde Kioxia takıyorlar.
hocam tekrardan merhaba bilgisayarımda sanırsam sata desteği yok yine de ssd takabilir miyim?:((
sata port.png

Bu da diğer resim hocam

Dosya Ekleri

• sata.png
    sata.png
    211,8 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Geri
Yukarı