Laptop için SSD önerisi

Berkay Aydın

Hectopat
Daha fazla  
Şu an aktif olarak kullandığım bilgisayarda 2 tane 1 TB boyutunda HDD var fakat bunlar 5400 RPM hızında olduğu için bilgisayarın açılışı vs. uzun sürüyor. Zaten işletim sistemi ve HP'nin kendi uygulamalarıyla bile şu an kendiliğinden 115 GB kullanıldığını fark ettim. Ben de işletim sistemi kurulu olan HDD'yi SSD ile değiştirip 1 TB'lik HDD'yi satma ve ya HDD kutusu ile harici olarak kullanma kararı aldım. Fiyatına göre uygun gördüğüm 240 GB ve ya 512 GB boyutunda bir SSD alacağım. Öncelikle sormak istediğim laptoplar için SSD boyutları standart mı oluyor? Eğer öyleyse önerilerinizi bekliyorum.
Eğer değilse kullandığım laptop modeli: HP PAVILION DV7-7110et
Not: Bundan 1-2 sene sonra bilgisayarımı değiştirdiğimde yeni bilgisayarımla birlikte kullanabileceğim ileriye dönük bir SSD istiyorum.

Eklemek istediğim bir kaç soru daha var.
Laptopumun Recovery dosyaları HDD içinde mi bulunuyor yoksa başka bir alanda mı? Eğer içindeyse aktarırken sorun çıkar mı? Son olarak geniş alana sahip ortalama bir SSD mi daha kullanışlı olur yoksa nispeten yüksek hızlı ama boyut olarak sadece işletim sistemine yetecek bir SSD mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

Samsung 500GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

Samsung 256GB 850 PRO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD

Bütçene göre bunlardan birini almanı tavsiye ederim. Recovery dosyaları HDD içinde ayrı bir bölüm içindedir. Aktarmada klonlarken sorun olacağını sanmam ama SSD'nin düşük kapasitesi ve 500 GB modelin fiyatı göz önünde bulundurulursa sıfırdan kendin kurulum yaparsan daha iyi olur. Benim tavsiyem 250 GB Evo alıp sadece sistem, programlar ve birkaç oyun yüklemek için kullanman olur. HDD'yi ise depolama için kullanabilirsin.

Kingston v300'ün 480 gb modeli nasıldır?

Usb 2.0 bağlantılı bir HDD kutusu 5400 rpm'lik bir hard diske darboğaz yapar mı? Harici olarak kullanırken çantamda gezdirmek istiyorum HDD'yi, bozulmayla karşılaşır mıyım?

256 gb olan modeli neden o kadar pahalı?

Son düzenleme:
Kingston V300 kullanmadım ama gördüğüm kadarıyla kullanıp da memnun olmayan kişiler var. Verdiğim linkteki 256 GB olan modelin fiyatının daha yüksek olmasının nedeni performans, kullanım ömrü ve garanti bakımından Evo'ya göre daha iyi olması. Tabi şöyle bir durum var, düşük performanslı bir SSD bile alsan HDD'ye göre çok daha iyi sonuç verir bu yüzden bütçen kısıtlıysa daha uygun modelleri alabilirsin. Gene de 850 Evo alabilirsen çok daha memnun kalacağını söyleyebilirim.

Her gün onlarca GB boyutunda dosya transferi yapmayacaksan USB 2.0 kutuya 5400 RPM disk koymanın senin için bir sorun olacağını sanmıyorum. Biz de yıllarca USB 2.0 arabirimi üzerinden TB boyutlu diskleri kullandık ve çok yüksek boyutlu dosya transferleri hariç bir şikayetimiz olmadı. Diski çalışırken sarsıntıya maruz bırakmadığın sürece USB kutuda kullanmak, kullanım ömrü hariç bozulmaya neden olmaz.

Şu an bütcem 250 gblik 850 Evo'ya yetiyor sanırım onu alacağım. 500 gb lik olan daha ileriye dönük bir yatırım olur ama depolama için kullanmayacağım, sanırım 250 gb yeterli olucak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı