Laptop iki ekran kartında da görüntü hataları ortaya çıkıyor

OmerGz

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle uzun bir yazı olacak kusura bakmayın. Yaklaşık 6 ay kadar önce ROG STRIX G15 Ryzen 7 6800H ve RTX 3060'lı bir cihaz aldım ve kurulumlarını yaptım. İlk 2 3 ay hiçbir sıkıntısı yoktu fakat bir gün açılırken ekran Full siyah olarak açıldı boot logosu vs. yoktu açılış sesi geldi sadece. İnternetten araştırdıktan sonra uykuya alıp uyandırdığımda görüntü geldi fakat olması gerekenden çok daha büyüktü. Yeniden başlatınca düzeldi ve başta çok dert etmedim fakat günden güne daha sık ve daha farklı şekillerde görüntü sorunu yaşamaya başladım.

Cihazda MUX Switch var ve görüntü ilk gittiğinde daha iyi performans için dahili ekran RTX'e bağlı olarak kullanıyordum. Birden fazla kez siyah ekranla açılma sorunu yaşadıktan sonra GPU sürücüsünü önce güncellemeyi, sonra DDU ile güvenli moddan silip tekrar yüklemeyi denedim. Bu süreçte kimi zaman ekran açılırken siyah olarak, kimi zaman büyük ikonlar ve ekran yenileme sıklığı sadece 60Hz olarak açılıyor (monitör 165Hz) veya bir oyuna girince aynıları oluyordu. Olay görüntüleyicisinde ekran kartında cihaz başlatılmadı ve monitörde sürekli cihaz yapılandırıldı vs. olayları gözüküyordu. Bir keresinde oyuna girdiğimde VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR başlıklı bir mavi ekran hatası aldığım veya çözünürlük değiştirmeye çalışınca görüntünün tıpkı eski tüplü televizyonlarda kanal olmayınca olan karıncalanmış renkli piksellere dönüştüğü bile oldu.

Vize haftasına denk geldiğinden bilgisayara ihtiyacım vardı ve belki harici kartta sorun vardır diye ekranı varsayılan olarak Radeon Graphics'e tekrardan bağladım. Fakat fark ettim ki bu sefer de görüntü sorunu olduğunda ekrana hiçbir ışık gelmiyor, monitörün arkasındaki aydınlatma bile yanmıyor. Olay görüntüleyicisinde de bu sefer Radeon kartında cihaz başlatılmadı hatası gözüküyor. Bütün bunların üstesinden gelemeyince son çare diyerek format bile attım fakat yine aynı. Genelde bilgisayarı birkaç saat arayla açmaya çalıştığımda bu bahsettiğim sorunlar oluşuyor ve zorla 2 3 kez kapatıp açana dek sağlıklı bir görüntü gelmiyor. Üstelik Windows-BIOS-chipset-GPU sürücüleri hepsi son sürüm (uyumsuzluk olması imkansız hepsini tek tek kontrol ederek veya ASUS'un kendi yazılımı üzerinden yaptım).

Bu arada tabii ki cihaz yeni olduğundan yakında teknik servise göndermeyi düşünüyorum fakat teknik servisin yorumlarına baktığımda memnun olan yok gibi gözüküyor, eğer yapmazlarsa ben nasıl yapabilirim veya hakkımı yasal olarak nasıl arayabilirim? Daha önce böyle bir şey yaşayan varsa bilgilendirirse çok sevinirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı