Laptop ısınıyor

Batuhan46

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi ısınma sorunu yaşıyorum. Bilgisayarın yaklaşık 1 sene önce termal macununu değiştirtmiştim. Yıl içerisinde üniversite sınavına hazırlanmam dolayısıyla bilgisayarla fazla vakit geçirmedim. Kardeşim uzaktan eğitimden dolayı yoğun bir şeklilde kullandı. Bilgisayar ısınıyor. Neden bilmiyorum. Termal macun bitti desem 1 senede hemen biter mi? Tam bu zamanlar değiştirttim çünkü. Virüs var desem Kaspersky yazılımıyla tam tarama yaptım hiçbir tehdit algılanmadı. Aklıma donanımsal olarak fanla ilgili bir sıkıntı geliyor çünkü fan yan ızgaralardan değil alttan üflüyor. Önceden böyle değildi ve çok da kuvvetli üflemiyor. Sorun bu olabilir mi? Yazılımsal olarak çok bir şey bulamadım forumlarda falan(virüs dışında). Bilen ve anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Aklın yeni mi başına geldi diyenler için yıl içerisinde kardeşim ödevlerini sürekli bilgisayardan yaptı ve kendi durumumdan dolayı götüremedim. Bilgisayar artık yeter mi diyor acaba? :)

i5 2430M ETS 2'de işlemci 80-84 ekran kartı 95-96 oluyor ve direkt kapatıyorum.
GT 525m.
Dell N5110.

Dediğiniz gibi fanın üflediği ızgara zamanla toz toplaya toplaya kapanır ve artık fan hava alamaz veya veremez. Buda ısınmaya sebep olur. Eğer tecrübeniz varsa bilgisayarı sökün ve belirttiğiniz ızgarayı temizleyin. Malum havalarda sıcak onunda etkisi olabilir.

Laptop soğutucusu alabilirsiniz ama yan sanayi markalardan uzak durun.
Açıkçası soğutucu 95-96 derecede işe yarar mı bilmiyorum? Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Macundan macuna değişir bilirsin Çin malı koyanlar da var.
Yakın zamanda İstanbul'a gitme durumum var. Olmadı orada adam gibi birine götürürüm. Bir daha burada 220 TL vermek istemiyorum.
Dediğiniz gibi fanın üflediği ızgara zamanla toz toplaya toplaya kapanır ve artık fan hava alamaz veya veremez. Buda ısınmaya sebep olur. Eğer tecrübeniz varsa bilgisayarı sökün ve belirttiğiniz ızgarayı temizleyin. Malum havalarda sıcak onunda etkisi olabilir.
Tecrübem olsa zaten kendim en iyisini alır sürerim de işte o cesaret ve beceri yok. :)

Bildiğiniz güvendiğiniz bir teknik servise götürüp sorununuzu anlatın genel bir fan ve termal bakımının yapılmasını isteyin.

Bulunduğum yerde daha yeni bir teknik servis açıldı bilgisayar için. Olmadı orayı bir denerim ama düzelecek mi bilmiyorum. Çünkü daha önce 2 kere daha bu sorun için götürdüm ve kısa vadeli çözüm oldu. Tekrar götürürsem bilgisayarın dağılmasından da korkmuyor değilim çünkü bazı plastik yerleri iyice esnedi.

Geri
Yukarı