Laptop işlemci frekansı sabit kalıyor

Sawgent54

Decapat
Daha fazla  
RAM
8x2 3200mhz
Ekran kartı
nvdia rtx 3060 130w
İşlemci
intel i7 11800h
Arkadaşlar laptopu sıfırdan açtığımda işlemci 0.79 GHz'ya da 1.15 GHz gibi değerlerde sabit kalıyor. Yük altında bile hiç yükselme olmuyor. Haliyle kasma ve takılmalar meydana geliyor. Yeniden başlatmam gerekiyor bilgisayarı her açtığımda. Sebebi nedir? Sıcaklık değerleri normal (50-60 derece) sürücüler BIOS vs güncel ve yüksek performans modu açık?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_20221023_090036.png
    Ekran görüntüsü_20221023_090036.png
    329,2 KB · Görüntüleme: 25
Garantisi varsa değişim iste kesinlikle hocam uğraşılmaz donanımsal bir hata gibi geliyor bana.
hocam bilgisayar yeni 3 aylık daha bu sorun son 1 aydır son bios updateden snra olmaya başladı ayrıca sürekli olmuyor ara ara sadece laptopu sıfırdan açınca oluyor bios update ile ilgili olabilirmi

hocam bilgisayar yeni 3 aylık daha bu sorun son 1 aydır son bios updateden snra olmaya başladı ayrıca sürekli olmuyor ara ara sadece laptopu sıfırdan açınca oluyor bios update ile ilgili olabilirmi
Olabilir eski biosa dönüp dener misiniz hocam ?

Oynadığım oyun Witcher 3, aynı laptopla olan benchmark testlerine baktığımda 3-4 GHz civarı frekansta çalıştığını gördüm, dediğiniz sebepten dolayı olduğunu düşünmüyorum.
Sorunu çözmüşken şuraya yazayım dedim, PC nizin BIOS menüsüne gidip oradan 'Intel dynamic platform and thermal Framework' (Intel dptf) ayarını devre dışı bırakmanız gerekiyor, yalnız bunu yaptıktan sonra işlemcim yüksek sıcaklıktan dolayı 4GHz-2.4 GHz frekansında ani geçişler yapabiliyor, bunu önlemek için ne yapılması gerektiğini tam bilmediğimden yeni konu açacağım oradan da bakabilrsiniz :)

@Sawgent54 bunu dener misin hocam?

Yaşanmas hocam denediyseniz sonucu yazarsın.
BIOS ta bu tarz bir ayar bulamadım hocam malesef aygıt yöneticisinden dinamik platform sürücülerini kaldırmayı denedim olmadı. Galiba sorun Lenovonun uyguladığı güç yönetimi yazılımıyla ilgili olabilir çünkü 1aydır böyle bir sorun var

BIOS ta bu tarz bir ayar bulamadım hocam malesef aygıt yöneticisinden dinamik platform sürücülerini kaldırmayı denedim olmadı. Galiba sorun Lenovonun uyguladığı güç yönetimi yazılımıyla ilgili olabilir çünkü 1aydır böyle bir sorun var
Hocam yeni cihaz değişim isteyin başka bir sorunuda olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı