Laptop kendi kendine açılıyor

• Konuyu başlatan HCI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 342
Laptopu uyku moduna almak yerine tamamen kapatırsanız açılmaz.

Bu sorunu ben de yaşıyorum :). Bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra odamın ışığını açtığım veya kapattığım zaman bilgisayar açılıyor. Muhtemelen gece 2'de sizin odanıza yakın odada birisi ışığı açtı, ve bu da uyku modundaki bilgisayarınıza elektrik vererek harekete geçirdi.

Bu işten tam olarak anlamadığımı belirterek, sorunun evinizdeki elektrik tesisatında olduğunu söyleyebilirim.

@Xantern , nasıl yani ? Uyku modu, gerçek anlamda uyku modu mu? Yoksa yeni nesil PC'lerde mi çıktı bu 😳 ışık olayına tepki veren bilgisayar. Bunu gerçekten ilk defa duyuyorum ve şaka olmasını diliyorum... 🙄 Hani ben fareyi oynatınca veya kapak açınca vs uyanma durumu oluyor da ışığa/elektriğe karşı tepki; cidden şaşırmış haldeyim... 🤐

@Xantern, nasıl yani? Uyku modu, gerçek anlamda uyku modu mu? Yoksa yeni nesil PC'lerde mi çıktı bu 😳 ışık olayına tepki veren bilgisayar. Bunu gerçekten ilk defa duyuyorum ve şaka olmasını diliyorum... 🙄 Hani ben fareyi oynatınca veya kapak açınca vs uyanma durumu oluyor da ışığa/elektriğe karşı tepki; cidden şaşırmış haldeyim... 🤐

Maalesef gerçek. Laptop eğer ki prize takılı ve şarj halinde ise yakınlarda farklı bir prizde yapacağınız takma ve çıkarma işlemlerinden laptopun takılı olduğu priz etkilenerek bilgisayara güç gidiyor ve açılıyor.

Dediğim gibi, elektrikçi değilim fakat bu durumu araştırdığımda elektrik tesisatında oluşan sıkıntılardan dolayı oluştuğunu gördüm.

Eğer uyku modunda fan sesi gelip ekran açılıyorsa bunun elektrik tesisatı ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bilgisayarlar kullanıcının PC'yi hangi zamanlarda kullandığının kaydını tutar. Buna etkin saatler denir. Ayarlarda bu saatleri de değiştirebiliyorsunuz. Kullanmadığınız zamanlarda ister açık olsun ister uykuda bilgisayar güncelleme denetlemesi yaptığı için uyanıyor. Eğer güncelleme olsaydı kendini yeniden de başlatabilir. Bunlar olağan bence. Priz olayı hiç başıma gelmedi ve onunla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Uykuda bırakınca benimki de geceleri açıyor kendini. PC etkin saatlerde olmadığını fark edip güncelleme yapmak için oluyor bence. Yukarıda da dedikleri gibi PC'yi kapatmak uykuya almaktan daha sağlıklı. İyi sosyaller.

Bu ayarları gözden geçirin belki bundan olabilir.

Ekran Alıntısı.PNG

Geri
Yukarı