Laptop kullanım ömrü sıcaklığa bağlı olarak düşer mi?

İşlemcinin tam modeli nedir? Cihazın çok ısınması soğutma sisteminin ömrünü kısaltabilir, CPU ve GPU gibi parçalar fazla ısındığında hızlarını düşürerek kendilerini korumaya alırlar.

Oyun laptopları yüksek sıcaklıklarda çalışacak şekilde üretilir. Düzenli temizlik yaparsan termal macunları yenilersen ömründe bir azalma olmaz uzun süre kullanırsın. Yani mining tarzı acayip bir işlem yapmazsan bir sıkıntı olmaz.

HP laptop kullanıyorum GTX 1050 Ti 8. nesil Intel i5 var.
Kaç derece civarında oynarsam kullanım ömrü azalmaya başlar?

Selamlar 70 75 derecenin üstü zarar vermeye başlar uzun vadede fakat laptoplarda 70 75'ın altını görme şansınız pek yok oyun oynarken yani 60 75 arasi idealdir. Fakat bugün piyasada hiçbir laptopta 65 dereceyi yakalayamazsiniz laptoplarin 3 4 yil içinde yavaşlama sebebine bundandır zaten.

Oyun laptopları yüksek sıcaklıklarda çalışacak şekilde üretilir. Düzenli temizlik yaparsan termal macunları yenilersen ömründe bir azalma olmaz uzun süre kullanırsın. Yani mining tarzı acayip bir işlem yapmazsan bir sıkıntı olmaz.

Hocam 4 sene önce ASUS'un 980'li modelini almıştım şu an PC ölü çok özenlide kullandım yani tutupta 30bin lira vermezsen çoğu 3 4 sene sonra kendini salıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı