Laptop nasıl şarj edilmeli?

Harici GPU'ların kullanım şekli farklı çünkü. Ben ne zaman şarjdayken kullandıysam hep bataryalarım çöp oldu gitti.

Şarjda değilken kullanamazsınız ki 🙂 harici GPU şarjda iken devreye girer, dediğiniz şekilde kullanım olacaksa harici GPU'lu notebook almaya gerek yok, ucuz yollu sadece iGPU notebook alır herkes.

Şarjda değilken kullanamazsınız ki.
Tamam onların kullanım amacı ve şekli farklı zaten. Harici GPU kullanacak adamın batarya umurunda mı ki? Batarya çalıştırsa 10 dakika oynatmaz bile.

Kullanımına bağlı çöp olur şarjda laptop kullanmanın bir zararı olmaz.
Benim ve çevremdeki insanların kullandıkları oluyordu. Belki yeni nesilde değişmiştir ama sanmıyorum.

Nasıl kullanırsan kullan ortalama 2 yıl içinde pil ömrü bitiyor, kullanırken keyif alabilecek şekilde şarj et.

Kullanırken ya da boşta iken.

BIOS kısmında pili kapatma var ise açabilirsin ya da Windows %100 değerine gelince adaptörden güç alır.

Endişelenme, sadece keyif almaya bak bilgisayarından. 👌
'2 yılda pil ömrü bitiyor' Thinkpad bilgisayarımın bataryası 8 yıl boyunca düzgün şekilde çalışıyordu. Kullandığınız Tasarruf modu gibi bir özellik varsa açmanız iyi olur. Bilgisayarın bataryasını sürekli %100 kullanmak ömrünü kısaltır. Aşağıda 15 aylık bilgisayarımın batarya durumunu bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• sd.png
    sd.png
    77,5 KB · Görüntüleme: 32
Tamam onların kullanım amacı ve şekli farklı zaten. Harici GPU kullanacak adamın batarya umurunda mı ki? Batarya çalıştırsa 10 dakika oynatmaz bile.

Benim ve çevremdeki insanların kullandıkları oluyordu. Belki yeni nesilde değişmiştir ama sanmıyorum.

10 aydir kullandigim ROG STRIX notebookumu dün sattım gelen kişiler test etti %99 çıktı batarya sağlığı. Şarja takmadan PC'yi açmıyordum bile, sadece elektrik kesintileri olduğu zamanlar Type-C üzerinden telefonumu şarj ediyorum ayda 1-2 kez. %60’a sınırladığım halde iPhone 12 mini cihazımı 2 kez şarj ediyordu rahat.

Harici GPU'ların kullanım şekli farklı çünkü. Ben ne zaman şarjdayken kullandıysam hep bataryalarım çöp oldu gitti.
Oyun laptopları nakledilebilir cihaz sayılıyor. Ofis bilgisayarlarında 70 - 80 W/s batarya bulunurken oyun bilgisayarlarında 40 - 50 W/s batarya bulunmakta. Oyun bilgisayarları enerji tüketimi olarak 2 3 kat daha fazla tüketiyor bir ekranları 120+ Hz olduğu için yine tüketim artıyor.
Batarya ayıp olmasın diye konuyor.

'2 yılda pil ömrü bitiyor' Thinkpad bilgisayarımın bataryası 8 yıl boyunca düzgün şekilde çalışıyordu. Kullandığınız tasarruf modu gibi bir özellik varsa açmanız iyi olur. Bilgisayarın bataryasını sürekli %100 kullanmak ömrünü kısaltır. Aşağıda 15 aylık bilgisayarımın batarya durumunu bırakıyorum.

Thinkpad'ı karıştırma, o farklı. Bende T400 var günlük 8 saat pil alıyorum. 😅

Oyun laptopları nakledilebilir cihaz sayılıyor. Ofis bilgisayarlarında 70 - 80 w/s batarya bulunurken oyun bilgisayarlarında 40 - 50 w/s batarya bulunmakta. Oyun bilgisayarları enerji tüketimi olarak 2 3 kat daha fazla tüketiyor bir ekranları 120+ Hz olduğu için yine tüketim artıyor.
Batarya ayıp olmasın diye konuyor.

Benim ROG STRIX'te 90 ya da 99W civarı bir batarya vardı.

Geri
Yukarı