Laptop O.C iyi bir fikir mi?

jkrwlng

Centipat
ASUS TUF Dash F15 FX516pm modeli ile gelen i7 11370h işlemcimi overclocklamak istiyorum. Ama bu iyi bir fikir mi? Uzun vadede sıkıntı çıkartır mı?
Linkteki arkadaş OC yapmış ve %20 artış elde etmiş. Ancak dediğim gibi uzun vadede bir sıkıntı çıkartır mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uzun vadede laptopun emekliliği erken olur.

ASUS TUF Dash F15 FX516pm modeli ile gelen i7 11370h işlemcimi overclocklamak istiyorum. Ama bu iyi bir fikir mi? Uzun vadede sıkıntı çıkartır mı?
Linkteki arkadaş OC yapmış ve %20 artış elde etmiş. Ancak dediğim gibi uzun vadede bir sıkıntı çıkartır mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Laptopta OC yapmadan önce ki sıcaklıklarınız ı söyler misiniz ben önermiyorum zaten laptopa ekran kartı hariç OC.

Bu oc değil hocam undervolt.

TUF Dash zaten soğutması kötü olan bir model. UV yerine OC diyorsunuz. Yapsanız bile verimlilik alamazsınız çünkü düşük güç tüketiminde bile 90 derecenin üzerine çıkan bir işlemciye daha fazla güç verseniz hiçbir fayda etmeyecek, 95 derece üzerine çıkacağı için mecburen yine gücünü kısacaktır. Yani delikli kovaya su doldurmak gibi bir şey. OC masaüstü sistemler için tavsiye edilir. OC için iyi soğutma şarttır ve laptoplar OC için münasip değildir.

Bende bu güne kadar buna ihtiyaç duymadım ama arada laptopa giden watt 87'den aniden 50 60'a düşüyor sonucunda fena bir FPS düşmesi giriyor belki buna çözüm olur diye yapmak istedim.

İşlem undervolt hocam, bunun haricinde ısı kaynaklı olabilir sorununuz, soğutucu kullanıyor musunuz? Ve düzenli bakım yapıyor musunuz?

Geri
Yukarı