Laptop oyun oynarken prize takılı olmalı mı?

Oyun oynarken prize takıp oynaman lazım gücü pilden değil prizden alır daha yüksek performans alırsın. Prize takılı olduğu sürece masaüstü sistem gibi çalışır fişe takılı olduğu sürece pil yok gibi düşün. Eğer hiç pilde kullanmazsan pil zamanla ölür, o yüzden oyun dışında ara sıra pilde kullan. Sakın pili çıkarmak gibi bir zeka hamlesi yapma.

Uzun süreli kullanımlarda prize takılı kullanmak bataryanın ömrünü koruyor. Bataryaların ömürleri doldur boşalt yöntemiyle belirleniyor. Yüzde 20 ile 80 arasında tutmak tavsiye ediliyor, tam doldurmak ve tam boşaltmak tavsiye edilmiyor. Kendi laptopumda pili %80'e sabitleyen bir özellik var o özellik açık şekilde prize takılı kullanıyorum hep. Varsa sizin de kullanmanızı tavsiye ederim. Emin olmamakla birlikte sadece prize takılıyken tam performans çalışıyorlar diye biliyorum. Önceden sürekli prize takılıyken acaba batarya şişer mi falan gibi şeyler düşünüyordum ama onu önleyen sensör gibi şeyleri mevcut herhalde. Özetle prize takın zarardan çok yararı mevcut :)

Oyun oynarken prize takıp oynaman lazım gücü pilden değil prizden alır daha yüksek performans alırsın. Prize takılı olduğu sürece masaüstü sistem gibi çalışır fişe takılı olduğu sürece pil yok gibi düşün. Eğer hiç pilde kullanmazsan pil zamanla ölür, o yüzden oyun dışında ara sıra pilde kullan. Sakın pili çıkarmak gibi bir zeka hamlesi yapma.

Günde 2 3 saat oynuyorum normal gündelik kullanıyorum onun dışında gömülü bataryam yeni nesil laptop.

Bazı cihazlar adaptörden gelen güce ek bataryadan da güç çeker. Batarya tamamen işlevsiz değil yani prize takılıyken de.

Çok rahat bir şekilde çıkartılır eğer yapamam diyorsan uzman birinden destek alman gerekir.
Gereksiz olur.

Şarj durumundayken laptop direk prizden güç alıp masaüstü gibi sistemi çalıştırır.Eğer batarya şarj olması gerekirse şarj olacak kadar gücü bataryaya iletir. Zaten oyun oynarken sistem minimum 45W güç harcaması gerekir. Bilgisayar şarjda iken tam performans verir

Şarj durumundayken laptop direk prizden güç alıp masaüstü gibi sistemi çalıştırır. Eğer batarya şarj olması gerekirse şarj olacak kadar gücü bataryaya iletir. Zaten oyun oynarken sistem minimum 45W güç harcaması gerekir. Bilgisayar şarjda iken tam performans verir.

Laptop 1 buçuk aylık adaptörüm 65W.

Oyun oynarken fişte kullan gündelik işlerde ara sıra pilde kullan, tekrar söylüyorum pili çıkarmayı düşünme bile.

Çıkarma niyetim yok garantili laptop sonuçta müdahale edemem 2 yıl.

Geri
Yukarı