Laptop Parçalarını Kasaya Takmak

ContaiNN

Decapat
Öncelikle merhaba. Benim bilgisayarım laptop fakat bunu masaüstü bilgisayara dönüştürmek istiyorum laptopu 2. monitör takmak için almıştım fakat şimdi çok pişmanım çok ısınıyor, performans sorunu yaşıyorum ve masamın 2/3 'ünü kaplıyor.
Bilgisayarın özellikleri çok iyi o yüzden satmak istemiyorum dolardan önce almıştım:

Iɴᴛᴇʟ Cᴏʀᴇ ɪ5 8250U Pʀᴏᴄᴇssᴏʀ (Mᴀx. 3.40 GHᴢ, 6 MB SᴍᴀʀᴛCᴀᴄʜᴇ)
2 GB NVIDIA GT 940MX, Iɴᴛᴇʟ UHD
1x8 GB DDR4 RAM 2400 MHᴢ
Hᴀʀᴅᴅɪsᴋ: HDD 1 TB 5400 ʀᴘᴍ, SATA 6 Gʙɪᴛ/s 128 GB SSD

Bilgisayara 2. monitör bağlıyorum ve laptopun kendi klavyesini falan kullanmıyorum yani dar alan kalıyor bana en büyük sorunlarımdan biri bu. Bildiğim kadarıyla laptopların anakartı küçültülmüş yani kasalara olmayacak biçimde bunun için gidip anakart alsam olmaz mı? Bir de bildiğim kadarıyla ekran kartları olmuyormuş ben ekran kartını değiştirmeyi düşünüyordum ''RX serisi veya RX 580-590'' ile bu dediğim yollar ile olur mu?
Edit: Mouse ile dalga geçmeyin değiştirdim :D Resim eski:)

Dosya Ekleri

• 20190118_030000.jpg
    20190118_030000.jpg
    170,3 KB · Görüntüleme: 1.190
Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü cihazlarda yanlış hatırlamıyorsam zamanında işlemciler, masaüstündeki gibi değiştirilebiliyordu. Ama eskiden. Benzer bir şeyi ekran kartı için de diyebiliriz. Casper gibi bir markada bunların mümkün olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. O cihazdan RAM ve Depolama birimi dışında bir şey çıkacağını sanmam. Masaüstü değil bu cihazlar. Yerden kazanmak için feragat edilen şeyler var. Yapabileceğiniz belki de tek şey ekran kısmını kırıp cihazı dik açıya yakın bir konumda kullanmak olacaktır, ki onu da tavsiye etmem.

RX 580 alacak paran varsa bence en mantıklısı elindeki bilgisayarı satıp masaüstü sistem toplamak olacaktır. R5 2400G ile APU bir sistem bile kursan şu an kullandığından daha iyi performans alırsın.

Dizüstü cihazlarda yanlış hatırlamıyorsam zamanında işlemciler, masaüstündeki gibi değiştirilebiliyordu. Ama eskiden. Benzer bir şeyi ekran kartı için de diyebiliriz. Casper gibi bir markada bunların mümkün olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. O cihazdan RAM ve Depolama birimi dışında bir şey çıkacağını sanmam. Masaüstü değil bu cihazlar. Yerden kazanmak için feragat edilen şeyler var. Yapabileceğiniz belki de tek şey ekran kısmını kırıp cihazı dik açıya yakın bir konumda kullanmak olacaktır, ki onu da tavsiye etmem.
Ama neden işelmciyle SSD ve ekran kartını alamıyorum, bi söyler misin saçmalık bu ya?! Masaüstü bilgisayarların laptoplara geçtiğini gördüm ama laptoplar neden masaüstüne geçemiyor?
RX 580 alacak paran varsa bence en mantıklısı elindeki bilgisayarı satıp masaüstü sistem toplamak olacaktır. R5 2400G ile APU bir sistem bile kursan şu an kullandığından daha iyi performans alırsın.
RX 580 ilerde almayı düşünüyorum yani 6 ay sonra falan çünkü planlarım var ve sistemimden memnunum sadece ekran kartı sorun yaratıyor.

Laptoplarda genelde işlemci ve ekran kartı anakarta gömülü olur. Farklı işlemlerle çıkartıp kullanabilir misiniz bilmiyorum. Ramleri boyut olarak daha küçük hatta haftasonu bir arkadaşın Asus laptobuna termal macun işlemi yaptık. Ram anakarta gömülüydü. Arkadaşın söylediği gibi depolama birimi dışında bişey kullanamazsın. Ama laptobu sabit kullanacağım dersen ısınma problemini çözmek için ilkel yöntemler düşünülebilir 😁

Laptoplarda genelde işlemci ve ekran kartı anakarta gömülü olur. Farklı işlemlerle çıkartıp kullanabilir misiniz bilmiyorum. Ramleri boyut olarak daha küçük hatta haftasonu bir arkadaşın Asus laptobuna termal macun işlemi yaptık. Ram anakarta gömülüydü. Arkadaşın söylediği gibi depolama birimi dışında bişey kullanamazsın. Ama laptobu sabit kullanacağım dersen ısınma problemini çözmek için ilkel yöntemler düşünülebilir 😁
Isınma problemi için 4 fan aldım temizlettim macun yenilicem şimdi de fakat değişen bir şey yok, bunlar anakarta gömülü diyorsun. Sökmek için hiçbir imkan yok mu ?

Depolama birimi dışında diğerlerini kullanamazsınız diye biliyorum.
Ekran kartlarında M ibaresi mobil anlamına geliyor.
Yani laptop bileşenlerini masaüstü sisteme takmanız zor.

Depolama birimi dışında diğerlerini kullanamazsınız diye biliyorum.
Ekran kartlarında M ibaresi mobil anlamına geliyor.
Yani laptop bileşenlerini masaüstü sisteme takmanız zor.
Sorduğum şuydu, anladım anakarta gömülü işlemci ve ekran kartı ama sökmek için hiçbir yol yok mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı