Laptop pil ayarı özelleştirme

Ünal Özbay

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Abra A5 V16.1
İntel İ5 9300H
Gtx 1050 3G
16GB Ram
2TB İntel 660P M2 SSD
1TB Toshiba HDD 5400RPM
Arkadaşlar Windows 11 laptop kullanıyorum. Laptopu sürekli prizde kullandım bu yüzden pil ölmeye başladı pil yüzdem %53 oldu. Pilin sürekli şarj olması için mesela %80'e kadar dolsun sonra dolumu durdurup %20'ye kadar pilde devam etmesini sağlayan bir ayar var mı?

Konuyu açtıktan 3 dakika sonra pil çöktü sanırım pil ölmüş. Yüzde sıfırdan dolmaya başladı zaten %84'ten fazla dolmuyordu.

Pil sağlığını komutla görebilirsin. CMD'yi aç /powercfg batteryreport yaz sonra orada çıkan dosya adresini kopyala ve tarayıcının adres çubuğuna yapıştır. Orada full charge capacity'nin design capacity'e oranı pil yüzdesini verir.

Pil sağlığını komutla görebilirsin. CMD'yi aç /powercfg batteryreport yaz sonra orada çıkan dosya adresini kopyala ve tarayıcının adres çubuğuna yapıştır. Orada full charge capacity'nin design capacity'e oranı pil yüzdesini verir.
Hocam nasıl yapılıyor ? Her laptopta oluyor mu ? Bende böyle bir şeyler yazdı.

1705403009958.png

Ben yanlış yazmışım

powercfg /batteryreport
Bu konuyla alakalı rehber hazırladım hocam.

Oyun bilgisayarım var, haliyle sürekli prizde oynuyorum. Pil sağlığımı korumanın bir yolu var mı?

Son düzenleme:
Evet bunu yaptım ve pil yüzdem %53 ama pil ölü. Pildeyken pil ani %0 olup çöküyor. Pilin tam dolumu %83 oluyor.

Geri
Yukarı