Laptop pil ömrü korumak

puogks004

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir dizüstü bilgisayar aldığımızda pil sağlığını korumak için alabileceğimiz önlemler nelerdir arkadaşlar? Mesela pili bitince tak gibi detay olayları var mı?

Vaio'da pil koruma işlevi vardı. Adamlar kaç sene önce neler düşünmüş. Eğer %80 pil korumayı seçerseniz pil 80'e kadar doluyor ve pil sağlığını koruyor. Varsa böyle bir uygulama kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    12,8 KB · Görüntüleme: 135
Bilgisayar açıkken şarjda kullanmayın. Bir yandan pilden enerji çıkarken diğer yandan da pil şarj olmaya çalışıyor bu da onu kötü etkiliyor.
Birçok cihazda pil koruma teknolojisi var, belirli bir yüzdeye kadar şarj olması ardından laptop halen adaptöre takılı ise gerekli gücü adaptörden çekiyor ve pili yormuyor. Herhangi bir elektrik kesintisi veya fişten çekme durumunuzda da pille çalışmaya başlar.
Ayrıca laptopları pilde kullanarak tam performans elde edemezsiniz. Mümkün olduğunda adaptörle kullanmak daha verimli olacaktır.

Bazıları söyleyecektir. Bataryayı çıkart öyle kullan sakın onları dinleme ben bu zamana kadar şarjda takılıyken kullandım. Sorun yaşamadım. Yine burada fikirleri iyice ölçüp ona göre değerlendir yanlış yönlendirmeyeyim.

Aldığınız markaya ait yazılımları kullanın. Bende Asus var ve MyAsus yazılımı ile "uzun ömürlü pil modu"nda kullanıyorum. Ayda bir kez bataryanızı %20'ye kadar boşaltıp tekrar şarj ederek kullanırsanız daha güzel olur.
Adsız.png

Sağlam bir kaynağın (enpedi.com) yaptığı araştırmadan çıkardığım özeti paylaşıyorum.

Laptop pilinin ömrünü bitiren iki durum vardır.

1)Döngü sayısı: Pillerin belirli bir şarj deşarj döngü sınırları vardır. (Örneğin 1000 kez gibi, 1 döngü, 1 tam doldurma-boşaltıma denktir) Ne kadar çok döngü tamamlarsanız piliniz ömrünün sonuna o kadar yaklaşacaktır.

2)Zaman: Piller içerisinde kimyasallar barındırır ve kimyasallar zamanla, kullanmakla ve ısı dolayısıyla enerji tutma özelliğini yitirirler. Bu demek oluyor ki pili hiç kullanmasanız dahi pil bir süre sonra özelliğini yitirecektir.

Bu döngü-zaman faktörlerini optimum şekilde ayarlayarak pil ömrünü maksimum seviyede tutabilirsiniz. Bunun için tavsiye edilen kullanım şekli, gerek olmadıkça prize takılı şekilde(döngü oluşmaması için) kullanmaktır. Ve zamanla pilin tembelleşip özelliğini yitirmemesi için de 2-3 günde bir birer kez döngü yaptırmak yerinde olacaktır. Hatta li ion piller sık sık ancak az az şarj olmayı severler. Yüzde 75 civarlarına kadar kullanıp tekrar takmanız daha iyi olacaktır. Böylece hem döngü sayısı minimum sürede tekrar edecek, hem de pilin sık sık kullanılıp diri kalması sağlanacaktır.

Bir diğer önemli faktör de pilde kullanırken performanslı kullanılarak hızlı boşaltmak ve ısınmasına sebep olmaktır. Pilin ömrünün uzun olması isteniyorsa mecbur kalmadıkça pildeyken kesinlikle performans gerektiren ve oyun gibi işlemler yapılmamalı. Isı,
içerisindeki kimyasalları çok çabuk etkiler.

Ve kendi tecrübeme dayanarak, pilinizde herhangi bir problem yoksa pili kalibre etmeye kalkmayın. Pili tamamen bitirmek aşırı zarar veriyor. Mecbur kalmadıkça pili %20 lerin altına düşürmeyin.Zaten windows %5 sınırı koyuyor kendisi.

Pil çıkarma takma gibi olayları yapmayın. Elektrik dalgalanmalarında, kesintilerde bilgisayarınızın bileşenleri zarar görebilir. Bir pil, laptopunuzun diğer bileşenlerinden ve çıkartacağı masraftan değerli değildir. Çoğu marka bunu sağlamak için pili laptopun içine koyuyor zaten artık, çıkarılmasını önlemek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı