Laptop pil şarj/deşarj nasıl yapılmalı?

ernu

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 7 aydır MSI Prestige 15 serisi laptop kullanıyorum. Windows 10 pil performansı normal kullanımda rahat 5 - 6 saatleri görüyor.
Yaklaşık 2 aydır da ikinci bir işletim sistemi olarak tamamen Ubuntu'ya geçtim. Linux performansı da ortalama kullanımda 2 - 2.5 saat civarı.

Şimdi sormak istediğim soru şu. Cihazımı 34" 3440*1440 çözünürlükte bir monitör ile kullanmaya başladım.
Laptop sürekli olarak kapağı kapalı bir şekilde yani kasa gibi çalışmakta. Fakat tabii ki bu büyük monitör sebebiyle pil tüketimim ciddi şekilde arttı.
Son 1 haftadır falan pili çok sık doldur boşalt yaptığımı fark ettim. Acaba sürekli olarak şarjda %100 pilde kullansam daha mı iyi olur?

Örneğin internette MacBook kullanıcılarını görüyorum, sürekli olarak ekrana bağlı şarj altında cihazları kullanıyorlar. Acaba bu yöntem sürekli olarak doldur boşalta göre daha mı sağlıklı olur?

Teşekkürler,

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 7 aydır MSI Prestige 15 serisi laptop kullanıyorum. Windows 10 pil performansı normal kullanımda rahat 5 - 6 saatleri görüyor.
Yaklaşık 2 aydır da ikinci bir işletim sistemi olarak tamamen Ubuntu'ya geçtim. Linux performansı da ortalama kullanımda 2 - 2.5 saat civarı.

Şimdi sormak istediğim soru şu. Cihazımı 34" 3440*1440 çözünürlükte bir monitör ile kullanmaya başladım.
Laptop sürekli olarak kapağı kapalı bir şekilde yani kasa gibi çalışmakta. Fakat tabii ki bu büyük monitör sebebiyle pil tüketimim ciddi şekilde arttı.
Son 1 haftadır falan pili çok sık doldur boşalt yaptığımı fark ettim. Acaba sürekli olarak şarjda %100 pilde kullansam daha mı iyi olur?

Örneğin internette MacBook kullanıcılarını görüyorum, sürekli olarak ekrana bağlı şarj altında cihazları kullanıyorlar. Acaba bu yöntem sürekli olarak doldur boşalta göre daha mı sağlıklı olur?

Teşekkürler,
Uzun süre tam dolu veya tam boş olarak kalmasının zararlı olduğunu biliyorum. Bence düzenli olarak - haftada bir gibi- doldur boşalt yapın.

Uzun süre tam dolu veya tam boş olarak kalmasının zararlı olduğunu biliyorum. Bence düzenli olarak - haftada bir gibi- doldur boşalt yapın.

Yok zaten hafta içi laptop yanımda olduğu için doğal olarak pilde ve şarjda kullanmak zorunda kalıyorum. Fakat özellikle akşamları ve hafta sonları evde çalışırken bu problem kafamı kurcalıyor.

Aslında Huawei ve Lenovo'larda şarjı belirli bir seviyeden sonra kesip adaptörden gelen akımı kullanması en sağlıklısı olurdu ama diğer markalarda bu olay var mı bilmiyorum.

Sürekli 100 veya düşük seviyelerde olmasın.
30-80 arası kalması iyi olurdu ama bu durumda kullanırken şarjda olması ve 100 seviyesinde olması da çok zararlı değil. İşiniz bitince şarjdan çıkarın. Arada bir şarjda değillen de kullanın ve 10 günde bir falan da şarjı 10 seviyelerine gelene kadar kullanıp doldurun.
Yok zaten hafta içi laptop yanımda olduğu için doğal olarak pilde ve şarjda kullanmak zorunda kalıyorum. Fakat özellikle akşamları ve hafta sonları evde çalışırken bu problem kafamı kurcalıyor.
Haftada 1-2 kez böyle kullanmanın çok zararı yok.

Full pilde kullanabilirsin. Artık laptoplarda lityum iyon pil var o yüzden batarya tam dolduğunda artık gücü fişten çekiyor.
Ve bu arada elinden geldiğinde 40-30 seviyelerinden düşürmemeye bak şarjını.

Anladım arkadaşlar, yorumlar için teşekkür ederim.
İnternette de birkaç yazı okudum. Dediğiniz gibi benim senaryom için şarjda kullanmak ve arada dejarş yaparak pilde kullanmak en sağlıklısı.

Matebook D15 kullanıyorum. Bende ilk aldığım zamanlar çok araştırdım bu konuyu. Cihazın içinde kendi yazılımı var oradan ev kullanımı modunu seçtim %69-70 seviyelerinde kalıyor sürekli şarjı ve prize bağlı kullanıyorum. Zaten cihaz ev dışına hiç çıkmıyor. Haftada 1-2 kez şarjdan çıkartıp 15-20 seviyelerine kadar bitiriyorum.
Bütün araştırdıklarım, okuduklarım, izlediğim videolar özetle hep bu şekilde kullanımı tavsiye ediyordu bende uydum onlara.)

Yeni konular

Geri
Yukarı