Laptop Pili devre dışı bırakılabilir mi?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Casper C900 kullanıyorum 1 yılda pil ömrüm çok azaldı. %30-40 seviyelerinde uyarı vermeden kapanabiliyor. Normalde pilim çıkarılabilen bir pil fakat tasarlayan arkadaş o ara sevgiliyle mi konuşuyordu ne yapıyordu pilin altında ped ayak var. Pili çıkardığım zaman bilgisayar üç tekerlekli traktör gibi oluyor ve masaüstünde düzgün durmuyor. Acaba pili çıkarmadan devre dışı bırakmamın bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper C900 kullanıyorum 1 yılda pil ömrüm çok azaldı. %30-40 seviyelerinde uyarı vermeden kapanabiliyor. Normalde pilim çıkarılabilen bir pil fakat tasarlayan arkadaş o ara sevgiliyle mi konuşuyordu ne yapıyordu pilin altında ped ayak var. Pili çıkardığım zaman bilgisayar üç tekerlekli traktör gibi oluyor ve masaüstünde düzgün durmuyor. Acaba pili çıkarmadan devre dışı bırakmamın bir yolu var mıdır?

Bataryayı açarsanı içerisinde piller olduğunu göreceksiniz onları çıkarıp tekrar takarsanız bu şekilde kullanabilirsiniz. Yazılımsal olarak bataryayı kullanmaması için güç ayarlarından prizi seçip prizdeyken kullanmalısınız. Ama bu esnada siz istesenizde istemesenizde bataryanız şarj olacaktır. Amacınız ömrünün kısalmaması ise pilleri çıkarın.

Maalesef yok diye biliyorum, pili çıkardığında yerine destek olması için başka bir şey bulabilirsin bence.
Geçici bir yöntem aramadığım için sormak istemiştim çünkü 1 senede bu kadar kayıp yaşayan bir pile pek güvenemiyorum. Özellikle uyarı vermeden kapanması çünkü ömrü azalsa bile uyarı verir veya uyku moduna geçer, bu direkt olarak kapanıyor. İleride oralya kendim bir ped ayarlayabilirsem yapıştırıp pili çıkarmayı düşünüyorum. Şimdilik ise BIOS'tan FlexiCharger'i aktif ettim ve şarj olmayı %90 ile sınırladım bakalım.

Benimde pillerim sıkıntılıydı. Pili çıkarttım kozmetiğine zarar vermeden açtım içindeki devreyi ve pilleri dışarı aldım. Kutuyu tekrar kapattım yerine taktım. Prize bağlı yaşıyor ama görüntü kirliliği yok. Çıkan pillerden sağlamları varsa powerbankında vs kullanabilirsin.

3D yazıcısı olan bir arkadaşın var ise bunlardan bastırması rica edebilirsiniz.

Arkadaşımızın söylediğide çok mantıklı millet kraathanelerinde ücretsiz 3d basıyorlar parçayı hazırlayıp print etmeye gidebilirsiniz :)

Casper işte ne beklersin. :) Lenovo cihazın varsa yazılımsal pili uyutma özelliği var. Pili sadece prizde kullanacaksan prize takman gerektiğini söylüyor pili uyku moduna alınca. Yani bu moda alırsam prize takmadan cihaz açılmıyor. Casper olunca bataryası da erken yıpranıp kapanır ya da menteşesi kırılır dandik marka sonuçta. Eski bilgisayarım da Casper bilgisayar idi. Bataryası onunda erken yıpranıp kapanırdı. En azından kalibrasyon özelliği olsa doğru değerleri gösterip kapanmazdı. Casper yine yazılımsal kalibrasyon etme programı olmadığı için çöp oldu bataryası.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı