Laptop RAM önerisi

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Kullandığım dizüstü bilgisayarımda 8 GB RAM bulunmakta. 2 RAM slotu görünüyor fakat biri anakarta lehimli. Mevcut RAM'ler de 4*2 şeklinde. Bir 8 GB alıp 4 GB RAM'i çıkarıp takmak istiyorum onun yerine. RAM değerlerim aşağıda verdiğim şekilde. Kingston marka bir RAM buldum sizce fiyat ve gecikme değerleri uygun mudur? Marka farklı olması bir problem oluşturur mu?

Dosya Ekleri

• ram.JPG
    ram.JPG
    90,7 KB · Görüntüleme: 30
  • ram2.JPG
    ram2.JPG
    44,9 KB · Görüntüleme: 32
Uyumlular, dual channel flex olacaktır. Yeni aldığın 8'in içindeki 4 ile diğer 4 GB RAM dual, kalan 4 GB normal çalışır.

Alacağın RAM aynısı bile olsa birlikte çalışamayabiliyorlar, eğer sistemine taktığında RAM çalışmazsa iade edersin.

Uyumlular, Dual Channel Flex olacaktır. Yeni aldığın 8'in içindeki 4 ile diğer 4 GB RAM Dual, kalan 4 GB normal çalışır.

Alacağın RAM aynısı bile olsa birlikte çalışamayabiliyorlar, eğer sistemine taktığında RAM çalışmazsa iade edersin.

Sanırım çok iyi açıklayamadım. Görünen RAM slotlarından biri anakart üzerine lehimli olan RAM için görünüyor. Yani fiziksel olarak bir slot var. 4 GB olanı çıkarıp yerine 8 GB takmak var aklımda. Ekte verdim anakart görüntüsünü. Dediğiniz gibi bazen birlikte çalışmayabiliyorlar.

Dosya Ekleri

• IMG_20210108_170106.jpg
    IMG_20210108_170106.jpg
    341,5 KB · Görüntüleme: 31
Sanırım çok iyi açıklayamadım. Görünen RAM slotlarından biri anakart üzerine lehimli olan RAM için görünüyor. Yani fiziksel olarak bir slot var. 4 GB olanı çıkarıp yerine 8 GB takmak var aklımda. Ekte verdim anakart görüntüsünü. Dediğiniz gibi bazen birlikte çalışmayabiliyorlar.
Hayır, doğru açıkladın. Dediğim gibi, RAM'ler dual kit olmayınca aynı marka model bile alsan çalışmayabiliyor.

Hayır, doğru açıkladın. Dediğim gibi, RAM'ler Dual kit olmayınca aynı marka model bile alsan çalışmayabiliyor.

Peki performansta bir fark hisseder miyim? MSI Afterburner ile baktığımda çoğu oyunda RAM sınırda kalıyor ve ekran kartının tamamı kullanılmıyor. Sanki bir tık darboğaza uğruyor gibi hissediyorum.

Peki performansta bir fark hisseder miyim? MSI Afterburner ile baktığımda çoğu oyunda RAM sınırda kalıyor ve ekran kartının tamamı kullanılmıyor. Sanki bir tık darboğaza uğruyor gibi hissediyorum.
Oynadığın oyuna göre değişiklik gösterir hocam.

Oynadığın oyuna göre değişiklik gösterir hocam.

Mesela Minecraft'ı ele alalım. Mod kurup oynamaya çalıştığım zaman daha fazla RAM daha çok FPS getirir mi? İşlemcim i5 10210U, GPU MX130.

Kullandığım dizüstü bilgisayarımda 8 GB RAM bulunmakta. 2 RAM slotu görünüyor fakat biri anakarta lehimli. Mevcut RAM'ler de 4*2 şeklinde. Bir 8 GB alıp 4 GB RAM'i çıkarıp takmak istiyorum onun yerine. RAM değerlerim aşağıda verdiğim şekilde. Kingston marka bir RAM buldum sizce fiyat ve gecikme değerleri uygun mudur? Marka farklı olması bir problem oluşturur mu?
Laptopun marka modeli nedir ?

Lenovo Ideapad L3 15IML05 8 GB modeli.

Burada uyumlu ram ve ssd'ler yer alıyor . 4 GB onboard +8 GB takabilirsin şuan 12 GB max desteği var. Bios update ile ilerde 32 GB takma imkanı olabilir. Bu siteden alışveriş yapınca seni arayıp aldığın ram veya ssd'nin uyumlu olup olmadığını söylüyorlar . Sitedeki Bigboy markası sadece samsung dram kullanır .

Bundan 1 tane alsan 12 GB yapmış olursun oda uzun süre yeter. Uyum sorunu yaşamazsın.

https://www.google.com/maps/uv?pb=!...sAF1QipO2Grv2MgeQfAjr4CFZQxsM3yGaO6snKVoor9vU

Zaten bir arkadaşın yorumundaki resimde Bigboy kutusunda powered by samsung yazıyor.

Monster Adata ve bigboy RAM kullanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı