Laptop RAM yükseltme

ismailbudak

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar, forum da ilk konum bu nedenle forum kurallarına aykırı bir soru sorarsam lütfen beni uyarınız :)

Benim elimde HP 450 G3 laptop var (i5 işlemcili sürümü)

Eski bilgisayarımdan kalma 4 GB RAM var elimde. Benim şu anki bilgisayarım ise 8 GB. İki RAM türüde DDR3 bu nedenle uyumlular.
Görev yöneticisi > performans > bellek komutunu takip ettiğimde şu an bilgisayarımda takılı olan RAM hızı 1600 MHz görünüyor. Eski bilgisayarımdan kalan RAM hızını bilmiyordum. Üzerinde ki marka ve barkodu internette arattıgımda 1600 MHz yazıyor ama bu barkodun farklı modelleri olur mu bilemiyorum bu nedenle bu RAM'i bilgisayarıma takıp takmamak konusunda çok kararsız kaldım. Taksam sorun yaşar mıyım? Elimde ki tek PC bu ve bozulmasını göze alamam şu an. Görüntüleri aşagıya ekledim lütfen sizlerde RAM ve bilgisayarımı kontrol eder misiniz? Uyumlu mudur?

Screenshot_1.png

Elimde ki RAM

1610761474372.jpg

Kısaca özellikleri;

- i5-6200u CPU @ 2.30GHz 2.40 GHz.
- 8 GB RAM.
-AMD Radeon R7 M340 ekran kartı ( sanırım 2 GB )
* ekran kartı konusunda ufak bir parantez açmak istiyorum. DxDiag komutunda yaklaşık toplam bellek 6 GB, VRAM 2 GB ve paylaşılan bellek 4 GB görünüyor. Şimdi benim ekran kartım anladıgım kadarı ile 2 GB, peki ben bu yazan yaklaşık toplam bellek ve paylaşılan bellek istatistiklerinden yararlanarak 4 GB ekran kartı talep eden oyun/program kullanabilir miyim? Yoksa sadece VRAM da görülen rakam kadar mı çalışır benim ekran kartım?​

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızda bulunan 8 GB'lık RAM'in de özelliklerini bilmemiz gerekiyor, DDR3 ve 1600MHz olması yetmeyebilir tek başına. CL değeri de önemli. Bunu öğrenmek üzere CPU-Z programını kullanabilirsiniz.

CPU-Z programını indirdikten sonra Speed ve Memory sekmelerinin ekran görüntüsünü paylaşırsanız size yardım edebiliriz @The Butcher of Blaviken hocamın da dediği gibi sadece DDR sürümü ve MHz değeri uygun RAM'i bulmak için yeterli olmayabilir.

Merhabalar, yorumlarınız için teşekkür ederim. Talep ettiğiniz kısımların ekran görüntüleri aşağıda ki gibidir.

Screenshot_1.png
,

Screenshot_2.png

Merhabalar, yorumlarınız için teşekkür ederim. Talep ettiğiniz kısımların ekran görüntüleri aşağıda ki gibidir.

Eki Görüntüle 838418,

Eki Görüntüle 838420
Araştırdığım üzere elinizdeki 4 GB RAM'in de bilgisayarınızda takılı olan RAM gibi CL değeri 11. Yani uyumludur, bir sıkıntı çekeceğinizi sanmam.

Bu arada kesin konuşmamamın nedeni RAM uyumluluğunda en garanti yöntemin RAM'leri kit olarak almak olması veya aynı RAM'den iki tane almak. Laptoplarda bu konu o kadar hassas değil diye biliyorum o yüzden voltaj, frekans, DDR tipi ve gecikme değerleri aynı olduğu sürece bir sıkıntı çıkmıyor fakat hiçbir sıkıntı olmayacağının garantisini kimse veremez kit olmadıkça. Yine de değerler aynı olduğu için kullanabilirsiniz tabii ki. Bir sıkıntı çıkmaz.

Araştırdığım üzere elinizdeki 4 GB RAM'in de bilgisayarınızda takılı olan RAM gibi CL değeri 11. Yani uyumludur, bir sıkıntı çekeceğinizi sanmam.

Bu arada kesin konuşmamamın nedeni RAM uyumluluğunda en garanti yöntemin RAM'leri kit olarak almak olması veya aynı RAM'den iki tane almak. Laptoplarda bu konu o kadar hassas değil diye biliyorum o yüzden voltaj, frekans, DDR tipi ve gecikme değerleri aynı olduğu sürece bir sıkıntı çıkmıyor fakat hiçbir sıkıntı olmayacağının garantisini kimse veremez kit olmadıkça. Yine de değerler aynı olduğu için kullanabilirsiniz tabii ki. Bir sıkıntı çıkmaz.

Hocam çok çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı