Rehber Laptop Ryzen İşlemcide Performans Arttırma

Merhaba Technopat ailesi,
Ryzen işlemcili laptoplar için işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatarak aslında işlemciyi stabil bir frekansda çalıştırarak sıcaklık düşürüp aynı zamanda performans arttırmayı göstereceğim. Mantıken performansın düşmesi lazım ancak ısı ve frekans stabilitesi sağlandığı için sistem daha kararlı çalışıyor bu nedenle performans artmış oluyor.

Yaptığımız işlem Gelişmiş Güç Planı ayarlarında Turbo Boost özelliğini açıp kapatmamıza yarayan bir sekme getirecek buradan Turbo Boost özelliğini kontrol edebileceğiz.

Öncelikle;
Windows tuşuna basıp
Kayıt Defteri Düzenleyici yazıyoruz
Kayıt Defterimizi açtıktan sonra sırasıyla sekmeleri açıyoruz:
HKEY_LOCAL_MACHINE
System
CurrentControlSet
Control
Power
PowerSettings
54533251
ile başlayan sekmenin altında,
BE337238 ile başlayan dosyayı buluyoruz ve üzerine tıklıyoruz daha sonra sağdaki bölümde Attributes dosyasına çift tıklıyoruz açılan pencerede değer verisi 1 yazacak bu 1 değerini 2 yapıp tamam deyip kapatıyoruz.

Şimdi Windows tuşuna basıp Güç Planını Düzenle yazıp açıyoruz, açılan pencereden Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir tuşuna basıyoruz. Açılan sekmeden İşlemci Güç Yönetimi panelini açıyoruz. Artık burada İşlemci Performansını Arttırma Modu diye bir panel var. Buna tıklayıp Agresif yerine Kapat seçiyoruz ve artık işlemciniz Turbo Boost yapmayacak. Dilerseniz daha sonra Agresif yaparak açabilirsiniz. Bunu açtığınızda işlemci sabit bir frekansta çalışıyor. Eğer performans gerektirmeyecek bir şey yapıyorsanız Güç ve Pil ayarlarından Güç Modunu En İyi Güç Verimliliğine ayarlarsanız işlemciniz daha düşük frekansta çalışıp güç tasarrufu yapabilirsiniz.

Render alırken ekran kartını kullanıyorum işlemci ile denemedim ama gördüğüm bazı performans testlerinde render performansını da arttırdığı gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun yerine varsa BIOS'tan, yoksa da başka bir yazılımla TDP ayarı yapın.

Turboyu kapatmak=İşlemciyi 7 sene geriye götürmek.

Mümkünse de soğutması iyi bir cihaza geçin. Muhtemelen 5 liralık çöp bir laptopta denediniz bunu.
Bende Lenovo Legion 5 var işlemci olarak ryzen 5 5600h'a sahip. Evet belki uzay mekiği gibi bir donanıma sahip değil ama piyasadaki rakiplere göre soğutma performansının iyi olduğu söyleniyor ancak benim işlemcim Battlefield 5 gibi oyunlarda 85 dereceye kadar yükseliyordu ısı olarak.

Daha sonra bu arkadaşın yaptığı turbo kapatma işlemini ecnebi bir herifin videosunda görüp uyguladım. Sonuçları denemek için tekrardan aynı oyuna ve aynı haritaya girdim, ısı değerlerini görünce bayağı bir şaşırdım, çünkü fps ve performansta gram düşüş yokken sıcakllık 85 dereceden 68- 70' lere inmişti. Ve uzunca bir süre oynamaya devam ettim ancak performansta herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

O günden beridir bu ayarlarla kullanıyorum ve işlemcim eskisine nazaran 20 dereceye kadar serin çalışırken hiç de performans düşüşü yaşamıyorum. Ha dediğini üsteleyip soğutması kuvvetli bir cihaz kullanmamızı söylersen de haksız değilsin ancak öğrenci olduğum için mecburiyetten laptop kullanıyorum.

Laptop içerdiği parçalar minimalize edildiği için performans, ısı değerleri ve hatta monitör boyutundan ötürü oyun oynamak için hiç makul değil faklat sırf taşıma derdi için katlanmak zorundayız. Ve evet bu özelliklerine rağmen indirimli haliyle bile dünyanın parasını bayılmak zorunda kaldım. Buna harcayacağım paraya bundan alacağım randımanı 5'e katlayacak ve soğutma açısından da hiçbir sıkıntı çektirmeyecek kasa toplanırdı ama şartlar işte.

Sırf soğutması kuvvetli üst standart bir laptop için, işi icabı ihtiyacı olanlar dışında gidip de bu fahiş fiyatları kimse veremez diye düşünüyorum. Sonuç olarak bu yöntemin işlemciyi 7 sene öncesine götürdüğü gibi bir şey deneyimlemedim ve elimdeki cihaza da çöp demek haksızlık olur, bu işlemcilerde undervolt yapamadığımız için alternatif olarak yerinde bir çözüm bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı