Laptop şarjda mı kullanılmalı?

Düzenli olarak pili boşaltıp %20'ye geldiğinde yeniden şarja takarsanız, sürekli şarjda kullanmak ömründen ek olarak hiçbir şey eksiltmez.
Aktif bir kullanıcıysanız, pile asıl zarar veren şey sonuna kadar doldurmak değil sonuna kadar boşaltmak olur. %20'nin altına düşmediği sürece istediğiniz gibi kullanabilirsiniz pilleri.

Zaten ağır uygulamaları pilde kullandığınızda hiçbir verim alamazsınız.

Asıl şarjdan çıkarınca azalıyor be hocam. Bu gerçek değil.
2 yıl önce 6 saat pili giden laptopumun şu an 2.5 saat pili gidiyor en fazla. Şarjda kullanınca pildeki güç %99'a düştükçe yeniden şarj oluyor. Bu kadar fazla yeniden şarj olma da pilin ömrünü kısaltıyor.

Ben, pillerin tekrar şarj edilebilme sayısının sınırlı olduğunu biliyorum. Misalen 500 tekrar. Yani sürekli tam şarj yapıp fişten çekmek pil sağlığı açısından faydalı olmayabilir. Ayrıca, bildiğim kadarıyla bataryalar aşırı şarj olamıyor. Yani %100 olduktan sonra fişte kalmasının bir sakıncasının olmadığını biliyorum.
Zamanında ben de bu soruyu kafama takıp araştırma yapmıştım. Araştırmadan sonra bilgisayar daima fişe takılı duruyor. Kapalı olsa dahi. Sadece haftada 1 defa aklıma gelince fişten çekip batarya seviyesini %20 seviyesine getirip tekrar fişe takıyorum.

2 yıl önce 6 saat pili giden laptopumun şu an 2.5 saat pili gidiyor en fazla. Şarjda kullanınca pildeki güç %99'a düştükçe yeniden şarj oluyor. Bu kadar fazla yeniden şarj olma da pilin ömrünü kısaltıyor.
Şarjda kullanınca cihaz bataryadan güç çekmez. Güncel teknolojiler.

Böyle bir şey olabilir, ama birkaç sene önce üreticilerin yeni teknolojilere geçerek laptop kabloya bağlandığı anda otomatik olarak bataryayı devre dışı bırakma özelliğine geçtiğini okumuştum. Ki birkaç sene önceydi. Şimdi daha da geliştirildiğini düşünüyorum. Yani fikrim, her kabloya geçildiğinde bataryayı çıkarmakla uğraşılmasının gerekli olmadığı.
Öyle bir şey güzel, mantıklı olabilir ama ani elektrik gitmesinde laptoplar kapanmaz mı?

Cikartilmayan bataryalar daha da dayanikli ayni telefonlardaki gibi. Sadece bataryayi tembellestirmeyin yeter. Bunun icin ise akliniza geldikce cikarin. İnternette gezip oyun oynamiyorsaniz cikarin. Veya haftada bir iki kere dibine kadar bosaltin bataryayi sonra tekrar sarj edin. Prize takili kullanilmasinin tek eksi yonu bataryanın tembellesmesi. Oyle harddisk falan yanmaz kim uydurduysa iyi uydurmus :)

Yeni konular

Geri
Yukarı